Warszawa

Wirus Zika - co powinniście wiedzieć

Wirus Zika - co powinniście wiedzieć

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, wirus Zika stanowi realne zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym globie. Tempo jego rozprzestrzeniania jest niepokojąco szybkie. Zakłada się, że liczba osób zarażonych będzie w najbliższych miesiącach stale wzrastać.


Czym jest Zika?


Zika to atakujący człowieka wirus, przenoszony przez komary z grupy Aedes aegypti. Pierwsze przypadki zarażeń zanotowano w latach 50. XX w. w Afryce, obecnie jednak najwięcej zachorowań występuje w Brazylii. Wirus ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, ponieważ może powodować wadę rozwojową czaszki -  tak zwane małogłowie. Skutkami tej wady są między innymi opóźnienia rozwoju oraz niepełnosprawność intelektualna dziecka. Dlatego też w krajach zagrożonych wirusem Zika coraz częściej słyszy się apele, by kobiety odłożyły w czasie plany związane z macierzyństwem.


Jak rozpoznać objawy?
 

Objawy zarażenia wirusem Zika są dość łagodne. Należą do nich przede wszystkim gorączka, wysypka, zapalenie spojówek (zaczerwienione oczy) oraz bóle mięśni i stawów. Zdarzają się także bóle głowy i wymioty. Dolegliwości trwają zwykle około tygodnia.


W jaki sposób się leczyć?
 

Jak dotąd nie wynaleziono szczepionki przeciwko temu wirusowi. Nie ma także żadnego konkretnego lekarstwa. Chory rzadko wymaga hospitalizacji, a samo leczenie sprowadza się do łagodzenia objawów. Zalecane jest przyjmowanie większej niż zwykle ilości płynów i odpoczynek.


Czy wirus może być przenoszony drogą płciową?


Tak, choć nie są to częste przypadki. By uniknąć ryzyka zarażenia, eksperci zalecają kobietom w ciąży, by unikały kontaktu z nasieniem partnera, jeśli ten niedawno wrócił z terenów zagrożonych wirusem. Mężczyźni natomiast zachęcani są do używania prezerwatyw – zwłaszcza, gdy w ich rodzinie ma pojawić się dziecko.


Co zrobić, by uniknąć zarażenia?
 

Przede wszystkim, jeśli nie ma wyraźnej potrzeby, należy zrezygnować z wyjazdu do krajów dotkniętych wirusem, lub przynajmniej odłożyć go w czasie. Poza tym, ważne by zminimalizować ryzyko ugryzienia przez komary, na przykład korzystając ze środków odstraszających owady czy nosząc ubrania z długimi rękawami. Warto też pamiętać o zamykaniu okien i drzwi. Choć o wirusie wiadomo coraz więcej, to jednak wiele pytań wciąż pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć