Strefa rodzica » Artykuły » Środa Popielcowa - jak wytłumaczyć dziecku zwyczaje i tradycje?

Środa Popielcowa - jak wytłumaczyć dziecku zwyczaje i tradycje?powiększ

Środa Popielcowa - jak wytłumaczyć dziecku zwyczaje i tradycje?

Jak mówić najmłodszym o rzeczach istotnych? Okazuje się, że to wcale proste nie jest. I to nie tylko dlatego, że dzieci zwracają uwagę na kwestie, do których my – dorośli zwykliśmy nie przykładać większej wagi. Także dlatego, że maluchy widzą świat inaczej: odmiennie go definiują, oceniają (nazbyt) szczerze i szalenie personalnie.

 

Aby tłumaczyć dzieciom świat, prawdziwie uwzględniając potrzeby naszych pociech, otwieramy cykl: Małych Pytania o Wielkie Sprawy. Idea jest prosta: dzieci pytają – dorośli odpowiadają.

 

W rozmowie z najmłodszymi  znaczenie ma bowiem nie tylko to, co mówimy, ale i to, jak mówimy. A mówić powinniśmy prosto i zrozumiale: bez niepotrzebnych wartościowań, bez niezrozumiałych metafor, ostrożnie i rozsądnie.

 

Pamiętajmy: dzieci odbierają świat dosłownie i bardzo osobiście. Jeśli dodatkowo uświadomimy sobie, jak wiele potrafi dziecięca wyobraźnia, nietrudno o refleksję.

 

Dlatego my oddajemy sprawę w ręce ekspertów.

 

Dziś pytamy o Środę Popielcową  - jeden z najważniejszych dni roku liturgicznego w kościele katolickim. Na pytania przedszkolaków odpowiada ksiądz Daniel Bunia: kapłan, pedagog, na co dzień związany z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu.

 


1. Bianka, lat 5, pyta: Babcia mi mówiła, że ta środa jest ważna. Ale nie wiem, czemu?

 

Ks. Daniel Bunia: Każdy z nas, dorosłych i dzieci, nie może doczekać się takich dni jak urodziny bądź imieniny. Kiedy jeden z takich dni zbliża się dużymi krokami, zaczynamy odliczanie. Pan Jezus też ma swoje ulubione dni, na które z niecierpliwością czeka. Środa popielcowa to taki dzień, w którym zaczynamy odliczanie do wielkiego święta dla Jezusa. Dokładnie za czterdzieści sześć dni będziemy wszyscy cieszyli się, że żywy Pan Jezus jest obecny pośród nas. Od środy popielcowej zaczynamy więc odliczanie.

 

2. Leon, lat 5 i pół, pyta: Dlaczego ta środa nie jest zwykła, tylko popiółowa?

 

Ks. Daniel Bunia: Ta środa jest inna niż pozostałe. Chociaż nie jest to niedziela, to jednak Pan Jezus chciałby spotkać się z nami wszystkimi w kościele. A to dlatego, że ma do nas prośbę. Jezus chce, abyśmy przez kolejne czterdzieści sześć dni jeszcze więcej o Nim pamiętali. Na pamiątkę tego spotkania, ksiądz posypie nam głowę popiołem. Ile razy tego dnia spojrzymy w lustro, i zauważymy na głowie popiół, tyle razy mamy przypomnieć sobie o Jezusie, który bardzo nas kocha.

 

3. Kuba, lat 6, pyta: A co ksiądz sypie ludziom po głowie?

 

Ks. Daniel Bunia: W kościele ksiądz posypuje naszą głowę popiołem. Wcześniej rozpala się ognisko, do którego wrzuca się gałązki palmowe, przyniesione przez nas poprzedniego roku do kościoła. Ogień spala gałązki tak, że zostaje z nich tylko popiół. Zbiera się go do odpowiednich naczyń, a potem posypuje się nim głowy wszystkich obecnych w kościele.

 

4. Amelka, lat 4 i pół, pyta i stwierdza mimochodem:  A ja (psecies!) nie wiem, dlaczego ksiądz tak robi!

 

Ks. Daniel Bunia: Czasem widzimy jak mama dodaje do zupy albo innego dania jakąś przyprawę. W ten sposób nadaje smak potrawie. Bardzo podobnie wygląda ksiądz, który posypuje naszą głowę popiołem. Bierze w palce szczyptę popiołu i "przyprawia nas wszystkich", abyśmy byli jeszcze lepszymi ludźmi.


5. Olaf, lat 5, pyta: A mogę nie chcieć tego mieć na głowie? 

 

Ks. Daniel Bunia: Posypanie głowy popiołem nie boli. Każdy posypany może czuć się wtedy wyjątkowy. Nieraz dzieci proszą mnie o dodatkową porcję popiołu. Nigdy nie odmawiam.

 

 

Z księdzem Danielem Bunią, w imieniu przedszkolaków, rozmawiała Ania Hacuś – Krawczyk.
 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Bajki kontra choroba więcej » x
Zobacz » Artykuły
Bajki kontra choroba
Patronat CzasDzieci.pl

Bajki kontra choroba

Nasze obawy, strach i lęk, biorą się często z niewiedzy. Nie jest tajemnicą, że obawiamy się nieznanego, a kiedy mamy zbiór informacji, zwłaszcza, gdy poparty jest doświadczeniem, pozwala to na racjonalne podejście do tematu i ograniczenie stresu. więcej »
Miniatury. Muzyka klasyczna dzieciom
Patronat CzasDzieci.pl

Miniatury. Muzyka klasyczna dzieciom

Zupełnie niedaleko, a właściwie tak blisko, że można tam dotrzeć w ułamku sekundy, istnieje Magiczna Kraina Muzyczna. Miejsce pełne czarodziejskich dźwięków, które zabiorą cię, gdzie tylko chcesz... więcej »
50 porad jak nie "wybuchnąć" przy dziecku

50 porad jak nie "wybuchnąć" przy dziecku

Dziecko jakkolwiek by się nie zachowywało nie zasługuje na to, abyśmy pozwalały sobie przy nim na wyładowanie swego stresu. Co zatem robić, aby takich zachowań uniknąć? więcej »
Biżuteria dla dziecka - czy to dobry pomysł?

Biżuteria dla dziecka - czy to dobry pomysł?

Czy dzieci mogą nosić biżuterię? Opinie na ten temat są podzielone. Niektórzy uważają, że biżuteria przeznaczona jest tylko dla dorosłych, inni zaś, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Obecnie, wielu producentów oferuje szeroki wybór kolczyków, bransoletek, czy też wisiorków na najmłodszych, dzięki czemu jest w czym wybierać. Biżuteria to także doskonały prezent na chrzciny, pierwszą komunię świętą, urodziny oraz wiele innych okazji. więcej »
Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Martwisz się, że cesarskie cięcie uniemożliwi karmienie piersią? Spokojnie, rodzaj porodu nie jest czynnikiem determinującym ilość produkowanego mleka. Jeżeli odpowiednio się przygotujesz, podawanie maluszkowi naturalnego pokarmu z piersi nie będzie stanowiło żadnego problemu. Dowiedz się, jak pobudzić laktację. więcej »
Jak odciągać mleko laktatorem elektrycznym? Podpowiadamy krok po kroku

Jak odciągać mleko laktatorem elektrycznym? Podpowiadamy krok po kroku

Chcesz pobudzić laktację, aby karmić piersią jak najdłużej? A może wracasz do pracy po sześciomiesięcznym urlopie macierzyńskim i nie zamierzasz rezygnować z podawania dziecku naturalnego pokarmu? W takich sytuacjach niezbędnym urządzeniem okaże się laktaktor elektryczny. Sprawdź, jak szybko i wydajnie odciągać nim mleko. więcej »
Wyprawka online

Wyprawka online

Koniec wakacji to okres, w którym rodzice wraz z dziećmi gorączkowo poszukują w sklepach przyborów szkolnych, plecaków, odzieży na zajęcia sportowe oraz wielu innych przedmiotów, które są niezbędne dzieciom przez kolejnych 10 miesięcy. więcej »
Znowu upały! Meteorolodzy alarmują.

Znowu upały! Meteorolodzy alarmują.

Pierwszy raz tego lata wydano ostrzeżenie 3. stopnia! Najbliższe dni upłyną pod znakiem gorących skrajności. Bądźcie ostrożni i dbajcie o siebie. więcej »
Problemy z erekcją a płodność. Jak zwiększyć potencję i szanse na dziecko?

Problemy z erekcją a płodność. Jak zwiększyć potencję i szanse na dziecko?

Płodność u mężczyzn nierozerwalnie wiąże się z poczuciem męskości. Zaburzona erekcja to jeden z problemów, który zaburza satysfakcjonujący seks oraz może mieć wpływ na obniżoną zdolność poczęcia dziecka. więcej »
Dlaczego młodzi rodzice płacą wysokie rachunki za prąd i jak mogą je obniżyć?

Dlaczego młodzi rodzice płacą wysokie rachunki za prąd i jak mogą je obniżyć?

Pojawienie się dziecka to zawsze rewolucja dla jego rodziców i wiele zmian w organizacji ich codziennego życia. Potrzebujecie więcej przestrzeni, energii i czasu. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nie ważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018