Warszawa

Kino Dzieci 2015 – Zanurzmy się w filmie!

 

 

Dziewięć dni filmowej fiesty, 70 wspaniałych tytułów, 18 miast w Polsce. Na widowni: dzieci, rodzice i dziadkowie. Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się po raz drugi, od 26 września do 4 października pod hasłem „Zanurzmy się w filmie!”. Jego organizatorem i pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.


WIELKIE ŚWIĘTO FILMÓW DLA NAJMŁODSZYCH. Kino Dzieci to okazja obejrzenia najlepszych filmów tworzonych z myślą o małej publiczności (4-12 lat). W programie tytuły wyprodukowane w Europie i na świecie w ciągu ostatnich kilku lat, nagradzane i oklaskiwane na międzynarodowych festiwalach. Filmy aktorskie, animacje, krótkie i długie metraże. To produkcje, których brakuje na co dzień w polskich kinach - mądre opowieści, dopracowane estetycznie, przedstawiające świat i jego wyzwania z dziecięcej perspektywy.


OGÓLNOPOLSKI ZASIĘG. Pierwsza edycja Kina Dzieci przyciągnęła w całej Polsce ponad 11 tys. widzów. Fani dobrego kina docenili nową inicjatywę Stowarzyszenia Nowe Horyzonty przyznając festiwalowi WDECHĘ PUBLICZNOŚCI – nagrodę „Gazety Co Jest Grane” dla wydarzenia roku 2014. Po ubiegłorocznym sukcesie Kino Dzieci rozszerza zasięg. Tym razem festiwal zagości w osiemnastu miastach, m.in. Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu. W Warszawie w dwóch kinach: Muranowie i Praha.


PRZEDE WSZYSTKIM KONKURS. W każdym z festiwalowych miast pokazanych zostanie osiem konkursowych filmów. Trzon sekcji stanowią aktorskie fabuły: trzymające w napięciu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Brom”; „Jill i Joy” - opowieść o magii, którą można odnaleźć w codziennym życiu; „Wojna na deski” o przyjaźni i rywalizacji oraz wzruszająca holenderska produkcja „Życie według Nino”, do której scenariusz napisała Polka Urszula Antoniak.


W zestawie konkursowym znalazły się także: „Magiczne święta Kacpra i Emmy”, ciąg dalszy opowieści o parze rezolutnych norweskich przedszkolaków oraz nagrodzona na Berlinale opowieść o uzdrawiającej mocy prawdy „Mamo, kocham cię”. Zestaw uzupełniają dwie znakomite animacje „Hokus, pokus, Albercie Albertsonie” na podstawie bestsellerowej serii książek Gunilli Bergström
oraz „Chłopiec i świat” (odkrycie prestiżowego Annecy International Animated Film Festival).

 

KWIATY PAPROCI DLA NAJLEPSZYCH. Sekcję konkursową oceniać będą dwa profesjonalne jury: dziennikarzy i reżyserów. Swojego faworyta wybiorą także widzowie w ogólnopolskim głosowaniu. Twórcom najlepszych tytułów wręczone zostaną festiwalowe laury – Kwiaty Paproci.

 


RZECZ GUSTU. Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy wielka akcja „CZARNO-BIAŁE. Rozmawiamy o estetyce”. To seria interdyscyplinarnych wydarzeń, rozmów, warsztatów, których wspólnym celem jest zainicjowanie debaty na temat kształtowania gustu najmłodszych. Specjaliści z różnych dziedzin szukać będą odpowiedzi na pytanie, jak uczyć maluchy poczucia piękna i harmonii. Co robić, by w przyszłości dzieci wyrosły na świadomych, wrażliwych odbiorców? Jakich inspiracji im dostarczać? Już w ubiegłym roku Kino Dzieci zaskoczyło widzów oryginalnymi grafikami i plakatami bazującymi na czarno-białej kolorystyce. W tym roku festiwalowi towarzyszy monochromatyczny katalog.


W programie Kina Dzieci mocną reprezentację stanowią wysmakowane wizualnie produkcje jak oklaskiwana na świecie animacja „Chłopiec i świat”. Elementem akcji jest także wystawa prac polskich rysowników, m.in. Marii Ekier, Józefa Wilkonia, Marii Dek, Oli Cieślak i Pawła Pawlaka – „Poszukujemy nowego bohatera” w warszawskiej Stacji Muranów. Znani twórcy stworzyli galerię ludzi, zwierząt, dziwolągów i stworów. Być może któryś z nich zainspiruje polskich filmowców i trafi na duży ekran.

 

EUROPEJSKIE INSPIRACJE. Co roku podczas festiwalu prezentowana jest inna kinematografia narodowa. Podczas pierwszej edycji Kina Dzieci gościem specjalnym była Norwegia. Tym razem zobaczymy, jak z dziecięcym kinem radzą sobie Niemcy. Poza najnowszymi produkcjami w programie znalazł się przegląd niezwykłych, przypominających teatr cieni, animacji Lotte Reiniger. Reżyserka przeniosła do filmowego świata słynne bajki: „Calineczkę”, „Śpiącą Królewnę”, „Jasia i magiczną fasolę” i „Złotą gęś”. Podczas festiwalu można je będzie zobaczyć z muzyką na żywo graną przez dzieci. Współorganizatorem sekcji „Wie geht’s dir?” („Jak się masz?”) jest Goethe-Institut.

 

WIĘCEJ NIŻ FILMY. Na małych i dużych widzów czeka mnóstwo imprez towarzyszących. Będą warsztaty, filmowe zabawy i zaskakujące spotkania. Festiwal zainauguruje seria filmowych śniadań w rodzinnych kawiarniach Wrocławia i Warszawy. Podczas akcji „Kino Dzieci gra z Legią” zaplanowano pokazy z futbolowym wątkiem, a po projekcjach rozmowy o rywalizacji i fair play ze sportowcami oraz trenerami. Rodzice będą mogli wziąć udział w retro plebiscycie „Kino Dzieci na dobranoc” wybierając najlepszą wieczorynkę ich dzieciństwa. Finał festiwalu to wielki bal przebierańców w warszawskim Muranowie nawiązujący do hasła przewodniego tegorocznej edycji „Zanurzmy się w filmie!”.

 

SZEROKIE HORYZONTY. Kino Dzieci to festiwal, który inspiruje do działania i aktywnie poszukuje odpowiedzi na pytanie, dlaczego w Polsce tak mało kręci się filmów dla dzieci. W ubiegłym roku wraz ze startem pierwszej edycji Kina Dzieci ruszyły zainicjowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty warsztaty dla scenarzystów FILMS FOR KIDS.Pro. Trwały rok. Ich efektem są gotowe pomysły
na dobre kino dla najmłodszych. Jakie? Można będzie sprawdzić odwiedzając festiwalową „Jurtę opowiadaczy” przed kinem Muranów. Wyzwania stojące przed twórcami dziecięcego kina w Polsce będą także tematem towarzyszącej festiwalowi konferencji „Kręcimy filmem dla dzieci”.

 

OFICJALNA STRONA FESTIWALU: WWW.KINODZIECI.PL

PROFIL NA FB: WWW.FACEBOOK.COM/KINODZIECI
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć