Warszawa

Jak wychowywać dziecko, by w przyszłości brało z nas przykład?

Jak wychowywać dziecko, by w przyszłości brało z nas przykład?

Jako mała dziewczynka lubiłaś mierzyć za duże szpilki mamy albo zakładać na uszy jej klipsy? A może chciałaś mieć tak jak ona pomalowane paznokcie? To naturalne, dzieci kochają upodabniać się do dorosłych. Twoja pociecha również będzie cię naśladować. Jak postępować, aby być dla dziecka dobrym wzorem?

 

Bądź autorytetem

 

Małe dziecko, które dopiero co odkrywa świat, nie wie, co jest dobre, a co złe. Z wieloma sytuacjami spotyka się, co naturalne, po raz pierwszy. Ważne jest więc, aby wyznaczać mu granice i ustalać zasady. Dzięki temu maluch uczy się, jak może postępować, a czego mu nie wolno. Widząc, że kierujesz się określonymi regułami, wierzy, że twoje decyzje są słuszne. Dajesz mu w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Równie ważne jest bycie konsekwentnym w swoich decyzjach. Dziecko w różny sposób może wymuszać na tobie zmianę zdania i postawienie na swoim – poprzez płacz, histerię czy manipulację uczuciami. Jeśli wytrwasz w swoim postanowieniu, zyskasz jego szacunek i zaufanie, a to podstawa bycia autorytetem. W momencie kiedy rodzic jest niekonsekwentny, dziecko staje się zagubione, zdezorientowane, buntuje się (no bo jak to? raz mu coś wolno, a innym razem nie?). Nie bagatelizuj też nigdy danego mu słowa. Jeśli coś obiecałaś, wykonaj to. W przeciwnym razie twoja pociecha wytknie ci niesłowność, przestanie ci ufać i będzie stawiać opór w wywiązywaniu się z danych ci przyrzeczeń. A jeśli popełniłaś błąd, po prostu przyznaj się do tego dziecku. Uczysz je w ten sposób dostrzegania własnych pomyłek oraz wyciągania z nich wniosków. Pokazujesz, że nawet najlepszym zdarza się pomylić, a sztuką jest powiedzieć to na głos. I pamiętaj – troska i pomoc są jak najbardziej wskazane, ale nadopiekuńczość nie idzie w parze z autorytetem.

 

Poświęcaj mu uwagę

 

Dziecko potrzebuje zainteresowania rodziców. Pozwala mu to czuć się ważnym i kochanym. Zwróć uwagę na to, jak maluje, co buduje, doceń jego starania, pochwal osiągnięcia. Niech wie, że ma w rodzicach oparcie i może zwierzyć im się ze wszystkiego. Słuchaj tego, co mówi i szanuj jego zdanie, zamiast stosować zasadę „dzieci i ryby głosu nie mają”. Jeśli nie będziesz liczyć się z opinią twojej pociechy, ona weźmie z ciebie przykład i nie będzie chciała liczyć się z twoimi słowami. Daj maluchowi prawo do własnego zdania i pokaż, że traktujesz go po partnersku, a nie z wyższością. Pozwoli to wam zbudować przyjacielskie relacje, z których czerpać będziecie przez całe życie.

 

Pomyśl o sobie

 

Poświęcając się opiece nad dzieckiem, pamiętaj także o swoich potrzebach. To, że zrezygnowałaś tymczasowo z pracy etatowej, nie musi wiązać się z brakiem samorealizacji i całkowitym wyłączeniem z życia towarzyskiego. Jeśli czujesz, że stoisz w miejscu i pragniesz samorozwoju, poszukaj sposobów, które ci to umożliwią. Rozważ na przykład pracę zdalną lub w niepełnym wymiarze godzin, która zapewniałaby ci odskocznię od zajęć domowych. Dobrym pomysłem może okazać się dorabianie dzięki sprzedaży, które nie tylko dostarczy ci dodatkowy zastrzyk gotówki, ale umożliwi również zawieranie nowych znajomości i rozwój osobisty. Takie perspektywy dają na przykład firmy zajmujące się dystrybucją kosmetyków. Będąc konsultantką np. firmy AVON, sama dowolnie dopasowujesz godziny spędzane na tym zajęciu. Masz również jasno określoną ścieżkę kariery, opcję zdobycia pozycji lidera oraz budowania własnego zespołu. I co bardzo istotne, zajęcie tego typu daje duże możliwości rozwoju kompetencji miękkich – towaru szczególnie pożądanego dziś przez pracodawców. Jest to więc dobry sposób na podniesienie swojej wartości na rynku pracy. Jeśli twoją pasją jest gotowanie, odezwij się do sieci dużych sklepów spożywczych z zapytaniem, czy nie poszukują osoby do prowadzenia firmowego bloga kulinarnego. To również jest szansa na dodatkowy zarobek. Możesz pomyśleć też nad założeniem własnego kulinarnego bloga. Poznasz w ten sposób innych miłośników „robótek kuchennych”, będziesz mogła wymieniać się z nimi przepisami, opiniami i spostrzeżeniami. Dobrym pomysłem będą także regularne ćwiczenia ruchowe. Pomogą ci rozluźnić się i rozładować stres. Napełnią cię solidną dawką endorfin, wpłyną pozytywnie na kondycję twojej skóry i figurę. Możesz zapisać się razem z przyjaciółką do klubu fitness lub ćwiczyć w domu z pomocą materiałów DVD.

 

Możliwości na zadbanie o siebie i swoje samopoczucie jest wiele. Chwytaj się zajęć, które wprawiają cię w dobry humor, umożliwiają ci rozwój i regularnie je wykonuj. Dbając o siebie i swój pozytywny nastrój, będziesz stanowić dla dziecka przykład osoby radosnej i zadowolonej z życia. Dzięki tobie jemu również udzielą się optymizm, energia i pozytywne usposobienie.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć