Warszawa

Karmienie piersią a dieta odchudzająca

Karmienie piersią a dieta odchudzająca

Statystyki mówią, iż karmienie piersią jest najlepszą terapią odchudzającą. Produkcja mleka wymaga dodatkowej energii (150–900 kcal dziennie – w zależności od wieku dziecka i częstotliwości karmienia), które przy zachowaniu diety matki karmiącej powinny zapewnić spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej pozostałej po ciąży. Biorąc pod uwagę powyższe, zakłada się, że kobieta powinna odciągnąć wagę sprzed ciąży po 4-6 miesiącach od porodu.

 

Jednak człowiek nie jest rubryczką w tabelce. Kobiety różnie reagują na zmiany fizjologiczne i hormonalne zachodzące po porodzie. Różna jest też reakcja organizmu na wprowadzenie reżimu w jadłospisie podczas karmienia piersią. Poza tym, w ostatnich latach wiele badań dowiodło, że dieta matki karmiącej nie musi być aż tak restrykcyjna i świeżo upieczone mamy nie muszą, aż tak drastycznie zmieniać przyzwyczajeń żywieniowych, aby zapobiec kolce u dziecka. Dodatkowo, często produkcja mleka powoduje tak duży apetyt, że ilość przyjmowanych kalorii zwiększa się za bardzo powodując odkładanie się tkanki tłuszczowej. Czasem też organizm reaguje na produkcję mleka w taki sposób, że chce zachować pewien zapas energetyczny (tkankę tłuszczową) na wypadek kryzysu – głodu.

 

Mamy, które są w tej sytuacji często zadają sobie pytanie, czy można zastosować dietę odchudzającą karmiąc piersią?

 

Ale zastosować pewne zasady:


1. Dieta odchudzająca mamy karmiącej piersią może rozpocząć się dopiero w okresie, gdy poza mlekiem mamy dziecko zaczyna spożywać dodatkowo pokarmy stałe.


2. Jadłospis  musi zawierać wszystkie niezbędne matce i dziecku składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Nie mam mowy i diecie eliminacyjnej.
 

3. Obniżenie kaloryczności nie powinno przekraczać 300 kcal w stosunku do dziennego zapotrzebowania. Dzienne zapotrzebowanie określa się w oparciu o wiek, wagę wyjściowej w momencie rozpoczęcia odchudzania, wzrostu oraz stylu życia. Jednak w układaniu jadłospisu i jego kaloryczności, powinno się wziąć pod uwagę, także indywidualną przemianę materii. Po wstępnym ułożeniu diety na podstawie statystycznego zapotrzebowania kalorycznego należy obserwować stopień odczuwania głodu między posiłkami.  Przy dobrze dobranych ilościach jedzenia uczucie lekkiego głodu rozpoczyna się na ok. 1 godzinę przez posiłkiem. Podczas diety nie powinnaś być ani wilczo głodna, ani nieustająco najedzona.
 

4. Nie zapomnij o piciu wody! Szczególnie jeśli diecie odchudzającej towarzyszy intensywny trening, powinnaś dbać o uzupełnianie płynów.
 

5. Skontaktuj się ze specjalistą – dietetykiem lub trenerem indywidualnym (jednak upewnij się, że jest przeszkolony w odchudzaniu kobiet karmiących). W czasie karmienia piersią nie zalecam odchudzania na własna rękę.

 

Drogie mamy! Bądźcie zdeterminowane, ale też rozsądne i wyrozumiałe dla siebie! Trzymam za Was kciuki! Dacie radę! W końcu jesteście matkami :)!!!!

 

Do zobaczenia!

 

Monika Cywińska
e-mamafit.pl

Monika Cywińska to mama 3-letniej Alicji i 9-miesięcznego Tymka. Od zawsze uprawiała sport. Jako nastolatka zdobywała medale w szermierce dziewcząt. Z wykształcenia jest biologiem, pasjonatką profilaktyki zdrowia człowieka. Gdy dowiedziała się, że jest w ciąży, postanowiła rzucić pracę w biurze i zawodowo zająć się trenowaniem innych ciężarnych mam.

 

Od 3 lat prowadzi w Warszawie zajęcia wg swojego autorskiego programu MAMAFIT – ĆWICZENIA DLA KOBIET W CIĄŻY I MAM MALUCHÓW. Owocem tych spotkań podczas wspólnych treningów jest stworzenie strony e-mamafit.pl oraz kursu internetowego DOMOWY TRENING DLA KOBIET W CIĄŻY – W ZDROWYM CIELE ZDROWY DZIDZIUŚ (http://e-mamafit.pl/kurs-domowy-trening-dla-kobiet-w-ciy/). Strona powstała z potrzeby dzielenia się doświadczeniami z życia ćwiczącej mamy oraz wiedzą dotyczącą aktywności fizycznej w ciąży i po porodzie.
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć