Warszawa

Szczoteczka soniczna czy elektryczna - którą lepiej wybrać?

Szczoteczka soniczna czy elektryczna - którą lepiej wybrać?

Aby dokonać właściwego wyboru, należy zapoznać się z technologicznymi właściwościami obu rodzajów szczoteczek. Oba typy posiadają wiele zalet, dlatego wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia naszej jamy ustnej. Szczoteczki elektryczne (także soniczne) mają bardzo dużą przewagę nad szczoteczkami manualnymi w każdym aspekcie szczotkowania zębów, więc o wyborze między modelem sonicznym a elektrycznym decydować będą detale i indywidualny przypadek każdego z nas.

 

Szczoteczki soniczne to jeden z rodzajów szczoteczek elektrycznych. Ich praca nie jest tak głośna jak praca innych modeli z tej kategorii, a cecha charakterystyczna to prostokątna główka wykonująca ruchy wymiatająco-pulsacyjne. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „sonic”, czyli „dźwiękowy”. Szczoteczki soniczne zostały wynalezione w latach 90., a ich działanie polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych. Dzięki procesowi kawitacji, czyli gwałtownej przemiany fazy ciekłej w fazę gazową, cząstki śliny, pasty do zębów oraz wody łączą się ze sobą i przemierzają jamę ustną, aby dotrzeć do najdalszych zakamarków i usunąć jak najwięcej nieczystości. Szczoteczki soniczne produkują nawet do 96 000 ruchów głowicy na minutę!

 

Szczoteczka elektryczna

 

To szczoteczka z akumulatorem ładowanym prądem elektrycznym. Pierwszy model powstał już w 1939 roku, lecz dopiero w latach 90. doszło do rozwoju technologii i wyprodukowania szczoteczek sonicznych. Jednym z najpopularniejszych rodzajów szczoteczek elektrycznych wciąż jest urządzenie z okrągłą główką. Ten model szczoteczek jest w stanie wykonać 10 000 ruchów oscylacyjnych i 40 000 pulsacji.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych:

 

  • szczoteczki obrotowe (rotacyjne)
  • szczoteczki obrotowo-pulsacyjne
  • soniczne (dźwiękowe)
  • ultradźwiękowe.

 

Różnice i podobieństwa między szczoteczkami

 

Szczoteczki soniczne posiadają końcówkę w postaci prostokąta, natomiast główki innych szczoteczek elektrycznych zazwyczaj są okrągłe. Urządzenia soniczne zwykle posiadają większą liczbę trybów pracy (np. do codziennego użytku, wybielający, do zębów wrażliwych, itd.), co jednak nie znaczy, że szczoteczki elektryczne również nie mogą posiadać kilku z nich. Pierwszy ze wspomnianych rodzajów potrafi wytwarzać aż do 96 000 drgań sonicznych na minutę (48 000 ruchów wymiatających), podczas gdy drugi – około 10 000 ruchów oscylacyjnych oraz ponad 40 000 pulsacji. Szczoteczki soniczne i elektryczne różnią się więc między sobą kształtem główki, rodzajem i grubością włókien, liczbą wykonywanych ruchów na minutę pracy oraz ich typem (ruch wymiatający i ruch rotacyjny lub rotacyjno-obrotowy).

 

Szczoteczki soniczne i elektryczne z reguły mają bardzo podobny czas pracy na jednym ładowaniu oraz wymagany czas szczotkowania nimi zębów. Bardzo podobna jest również budowa rękojeści oraz pozostałych części szczoteczek. Te same elementy występujące w obu rodzajach urządzeń to:

 

  • akumulator
  • cewka indukcyjna ładowarki
  • przyciski trybów pracy
  • przycisk on/off.

 

W dodatku, co warto podkreślić, nie tylko szczoteczki soniczne posiadają dziś wiele udogodnień w postaci czasomierzy, kilku trybów czyszczenia, czujników nacisku, itd. Także producenci szczoteczek elektrycznych rozwijają występujące w nich technologie, aby skutecznie rywalizować ze swoimi dźwiękowymi kuzynami.

 

Którą szczoteczkę wybrać – soniczną czy elektryczną?

 

Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej? Zdaje się, że to właśnie szczoteczki soniczne zapewniają efektywniejsze czyszczenie zębów z bakterii i osadów, szczególnie w przypadku dzieci lub osób z próchnicą, nadwrażliwością, protezami, implantami lub aparatami ortodontycznymi. Przykłądy produktów dla dzieci znajdziemy np. na stronie https://denthelp.pl/szczoteczki/szczoteczki-elektryczne/szczoteczki-soniczne-dla-dzieci Specjaliści uważają też, że to właśnie ruch wymiatający jest najbardziej skutecznym ruchem w kontekście szczotkowania. Szczoteczki elektryczne, np. rotacyjne, ścierają osady, przebarwienia i kamień z powierzchni zęba w sposób mechaniczny, a soniczne używają do tego celu wibracji fal dźwiękowych, co w kontekście bezpieczeństwa pozwala na zakreślenie niewielkiej przewagi tych drugich, a to za sprawą niższej ingerencji w szkliwo. Szczoteczki soniczne efektywniej usuwają nieczystości z trudniej dostępnych miejsc, a dodatkowo zapewniają naszym dziąsłom pewnego rodzaju „masaż”.

 

Niezależnie od tego, na co ostatecznie się zdecydujesz, zarówno szczoteczki soniczne, jak i elektryczne (rotacyjne, rotacyjno-pulsacyjne), świetnie zadbają o Twoje zęby i dziąsła, usuwając osady, przebarwienia i kamień, a także chroniąc je przed różnymi dolegliwościami.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć