Warszawa

Zabawki edukacyjne - dlaczego warto? Jak wybierać?

Zabawki edukacyjne - dlaczego warto? Jak wybierać?

Świat kreatywnych zabawek zdecydowanie rozrósł się w ostatnim czasie. Nadal jednak wiele osób nie wie, jak wybierać te edukacyjne zabawki, czym się kierować przy zakupach. Niejedna babcia, ciocia, wujek chcą maluchowi podarować coś wartościowego, ale kompletnie nie wiedzą, jak szukać. 

 

Zabawki edukacyjne — nauka przez dobrą zabawę

 

Dzieciństwo to czas świetnej zabawy i powinno tak pozostać. Czasami warto powściągnąć chęć nieustannego popychania dziecka do podejmowania nowych wyzwań i zdobywania umiejętności, ono najczęściej samo do nich podejdzie, na swój jednak sposób. Prawidłowy rozwój dziecka wspomóc jednak można z pewnością przez zakup odpowiedniego rodzaju akcesoriów i zabawek. Zabawki rozwojowe zaprojektowane są, aby stymulować rozwój dziecka, zachęcać je do podejmowania nowych zadań i wyzwań, nadal jednak w atmosferze dobrej zabawy, śmiechu i radości, a nie przymusu. Niezależnie, czy kupujesz zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka czy nieco starszych pociech, możesz podarować im naukę przez świetną zabawę. Zabawki w bardzo wielu aspektach są w stanie wspierać prawidłowy rozwój malucha, pod warunkiem jednak, że są odpowiednio dobrane.

 

Jak wybierać edukacyjne zabawki?

 

Na rynku jest obecnie naprawdę mnóstwo propozycji zabawek edukacyjnych, interaktywnych dla maluchów i nieco starszych dzieci. Jak znaleźć te naprawdę wartościowe?

 

Cel

 

Jeśli chcesz zafundować swojemu maluchowi mnóstwo radości i atrakcji, postaw na zabawkę, która będzie go przede wszystkim zajmować. Świecące, gadające, poruszające się zabawki najczęściej są atrakcyjne dla dziecka tylko przez chwilę. Na dłużej są w stanie zająć je te, które zmuszają do logicznego myślenia, zachęcają, by ćwiczyć motorykę, własną koordynację czy zdolności werbalne.

 

Wiek dziecka

 

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, które zestawy naukowe, manualne, jaki rodzaj klocków spełni ten cel, musisz pomyśleć o wieku dziecka. Puzzle drewniane Djeco świetnie sprawdzą się do nauki kształtów i rozmiarów. Wykorzystać je można do nauki sortowania, grupowania. Będą one genialnym upominkiem dla dziecka w wieku około 18-20 miesięcy. Dla nieco starszego dziecka absolutnie fenomenalną zabawką na naprawdę długie miesiące mogą się okazać proste klocki, które pozwolą tworzyć niezliczone konstrukcje. Maty edukacyjne, zestawy małego naukowca do domowych eksperymentów — pomysłów na zabawki jest wiele, natomiast zawsze należy zastanowić się, czy na daną zabawkę dziecko jest już gotowe albo czy taka zabawka nie jest już czasem dla dziecka w danym wieku zbyt prosta. Sortowanie można wykorzystywać przez dość długi czas, natomiast zmieniać się musi poziom skomplikowania tego typu zdań. Genialnym pomysłem są wszelkiego rodzaju zabawki stymulujące zarówno do podejmowania kreatywnych wyzwań, jak i ćwiczenia zdolności manualnych (motoryka mała jest bezcenna dla dalszego rozwoju dziecka na naprawdę wielu poziomach). Ponownie jednak kluczowe jest doprasowanie zabawki i związanego z nią wyzwania do etapu, na którym właśnie znajduje się dziecko. 

 

Bezpieczeństwo

 

O tym kryterium absolutnie nie można zapominać. Warto więc zakupów dokonywać w sprawdzonych sklepach z akcesoriami i zabawkami dla dzieci — np. https://lalabu.pl/. Musisz mieć bowiem pewność, że zabawka jest dostosowana wiekowo do malucha, wykonana w odpowiedni sposób, z wykorzystaniem odpowiednio dobranych materiałów i certyfikowana. 

 

Zabawki interaktywne, gry edukacyjne — czym kusi rynek zabawek?

 

Rynek zabawek jest bardzo różnorodny. Niestety znaleźć można na nim zarówno bardzo wartościowe, przemyślane, ciekawe zabawki, jak i masowo produkowane gadżety, które zwracają uwagę dziecka tylko przez chwilę. Oczywiście nie ma niczego złego w przytulankach, warto jednak zadbać o te wykonane z naturalnych materiałów, w stonowanych kolorach, o ciekawej estetyce. Czasami o tym zapominamy, a gust dziecka kształtujemy już na tym wczesnym etapie. Podsuwając mu rzeczy ładne, wykonane z naturalnych materiałów kształtujemy bez jakiegokolwiek wysiłku jego gust estetyczny. Świetna zabawa to jednak przede wszystkim to, czego dzieci oczekują od zabawek. Tutaj jednak ponownie warto zastanowić się, czy rzeczywiście grająca, śpiewająca, machająca rączkami zabawka to najlepszy wybór dla dziecka. Czy bardziej nie zainteresuje go mata edukacyjna, zestaw małego alchemika, nowy zestaw pięknie wykonanych klocków, magnetyczna układanka czy ciastolina, którą można wykorzystać na milion sposobów. Wybierając zabawki, naprawdę nie warto iść na skróty, tylko świadomie dobierać zabawki, które będą nie tylko bawić, ale i uczyć, rozwijać, wspomagać gotowość do podejmowania przez dziecko nowych wyzwań. 

 

Jak wybierać zabawki dla starszych dzieci?

 

W przypadku starszych dzieci warto uwzględnić jeszcze jedno kryterium wyboru. Często dzieci dość szybko znajdują swoje pierwsze pasje, fascynacje, chcą zgłębiać jakiś temat i są pod tym względem znacznie bardziej zdeterminowane niż niejeden dorosły. Tę naturalną ciekawość świata warto podtrzymywać w dziecku za wszelką cenę. Jeśli planujesz sprezentować dziecku kolejną zabawkę, zastanów się najpierw, co je aktualnie fascynuje i postaraj się tematycznie, pod względem zagadnienia lub rodzaju zabawy dobrać odpowiednie rozwiązanie. Jak pojawiła się fascynacja książkami, kupuj nowe książeczki. Jeśli uruchomił się w dziecku zmysł matematyczny, poszukuj stymulujących do zestawów. 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć