Warszawa

Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego?

Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego to sytuacja, która wymaga pilnej pomocy medycznej. W przeciwnym razie może dojść do poważnych powikłań – w tym zapalenia otrzewnej. Schorzenie leczy się chirurgicznie. Sprawdź, jakie objawy wskazują na zapalenie wyrostka robaczkowego.

 

Wyrostek robaczkowy

 

Jest to fragment jelita grubego. Ma postać cewki, której długość nie przekracza zwykle 10 centymetrów (w pojedynczych przypadkach jest dłuższa). Znajduje się w prawym dole biodrowym i swobodnie zwisa do miednicy. Zdarza się jednak, że mieści się bliżej kości biodrowej, wątroby lub pętli jelitowych.

 

Wyrostek robaczkowy u człowieka ma grudki chłonne, które są zbudowane z tkanki limfatycznej. W badaniach potwierdzono, że narząd ten stanowi część układu immunologicznego. Jego funkcją jest produkcja białych krwinek oraz magazynowanie bakterii, które regulują naturalną mikroflorę, a tym samym eliminują patogeny. Trzeba jednak dodać, że brak wyrostka robaczkowego w żaden sposób nie obniża odporności.

 

Zapalenie wyrostka robaczkowego

 

Ostry stan zapalny rozwija się nagle i zwykle ma gwałtowny przebieg. Jest on spowodowany zatkaniem wyrostka robaczkowego. Przyczyną mogą być kamienie kałowe. Jest to zbita masa, która składa się z kału, soków jelitowych oraz komórek nabłonka przewodu pokarmowego. Zdarza się, że zapalenie jest skutkiem pasożytów lub nadmiernego rozrostu tkanki chłonnej.

Zapalenie wyrostka może pojawić się u dorosłych i dzieci. Najczęściej dochodzi do niego u osób, które nie przekroczyły 30. roku życia. Średni wiek to 22 lata.

 

Objawy zapalenia wyrostka

 

Objawy pojawiają się nagle i w różnych sytuacjach. Dolegliwości mogą się różnić u poszczególnych osób, ponieważ zależą od położenia wyrostka. W typowych przypadkach są to:

 

  • ból brzucha o dużym nasileniu,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • wymioty,
  • zatrzymanie stolca,
  • brak apetytu.

 

Na początku ból dotyczy całego brzucha. Z czasem przemieszcza się w okolicę prawego biodra. Ucisk w tym miejscu nasila dolegliwości.

 

Stan zapalny może objąć otrzewną. Dzieje się tak, gdy chory nie otrzyma natychmiastowego leczenia lub dojdzie do pęknięcia wyrostka. Jest to stan, który zagraża życiu. Rozpoznać go można po nagłym i trudnym do wytrzymania bólu całego brzucha oraz ogólnym pogorszeniu samopoczucia. Niepokojące są również: brak moczu, przyspieszone tętno i napięcie mięśni brzucha.

 

Co robić?

 

Silny ból brzucha należy skonsultować z lekarzem. Konieczne są badanie palpacyjne (ucisk brzucha w charakterystycznych punktach) oraz testy laboratoryjne krwi. Niekiedy pacjent zostaje skierowany na badanie ultrasonograficzne (USG), a w trudnych przypadkach na tomografię komputerową (TK).

 

Wyrostek robaczkowy objęty stanem zapalnym musi zostać usunięty. Wykorzystuje się do tego dwie metody: tradycyjną operację lub laparoskopię. O technice decyduje lekarz. Czas rekonwalescencji zależy od rodzaju zabiegu. Rokowanie przy zapaleniu wyrostka jest dobre, jeżeli leczenie zostanie wdrożone w odpowiednim czasie.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć