Warszawa

Kooperacja? Mów mi Recto Verso

Kooperacja? Mów mi Recto Verso

Przegrywanie to nie wasza mocna strona? Preferujecie gry, w których każdy wygrywa i po rozgrywce czuje się zwycięzcą? Mamy dla Was grę idealną, która doskonale pobudzi Wasze szare komórki, zapewni świetną zabawę i wygra ją absolutnie każdy!

 

Mowa o najnowszym tytule od Wydawnictwa Egmont - Recto Verso. To wyśmienita gra logiczna, w której odnajdą się zarówno dorośli jak i najmłodsi. 

 

Gra od 8 do 100 lat

 

Tym razem naprawdę dosłownie. Zawsze fascynuje mnie taki przedział wiekowy w grach i zwykle niewiele ma on wspólnego z prawdą. Zawsze gra jest bardziej dla młodszego gracza lub dla starszego. Tym razem jednak jest zupełnie inaczej. Spokojnie po jednej stronie rozgrywki może zasiąść rodzic, a z drugiej dziesięciolatek. Wspólnymi siłami i przy wykorzystaniu tytułowej zasady: recto (przód) verso (tył) znakomicie oswoją wyzwanie! Podobnie sprawa się ma jeżeli bawią się same dzieci lub sami dorośli. Za każdym razem potyczka będzie testem naszych charakterów, cierpliwości i umiejętności wzajemnego dogadania się. 

 

 

O co w tym wszystkim chodzi? 

 

Jak jednak do samej próby podejść? Tu stykamy się z kolejnym dużym plusem gry, czyli zasadami, które nie są osobnym tomem wydawniczym. Każdy przyswoi je w parę minut i zabawa będzie mogła się rozpocząć. Zaraz po tym jak zasiądziecie przy tym pięknym i niesamowicie wydanym pudełku - wasza radość nie zmniejszy się bo właśnie ono będzie polem waszej rozgrywki. Wyciągnijcie karty i umieśćcie odpowiednio planszę wewnątrz pudełka. Następnie usiądźcie naprzeciwko siebie, wylosujcie kartę i wsuńcie w otwór planszy. Kolorowe bloki umieśćcie w zasięgu ręki obu graczy. Przyda się też stoper. Gdy jesteście gotowi - wystartujcie czas i zacznijcie układać. 

 

 

Jak?

 

Przed Wami na karcie widzicie układ klocków z jednej strony. Dysponując 16 polami musicie tak rozłożyć klocki, aby widzieć odpowiednie elementy dokładnie w ten sam sposób. Wydaje się proste? Nie zapominajcie o osobie naprzeciwko. Dysponujecie jednymi klockami, a ona widzi drugą stronę Waszej układanki - inną kombinację niż wy. Zawsze musicie też wykorzystać wszystkie elementy i zmieścić się na planszy - czyli czasem zakamuflować jeden lub kilka kolorowych bloków. 

 

 

Zero presji, ale lepiej być szybszym

 

Czym jednak byłaby nawet najlepsza gra bez cienia rywalizacji? Mamy przed sobą grę, która jest kooperacją, ale nawet w kooperacji można za każdym razem być lepszym. Kiedy skończycie układanie i uda Wam się odwzorować układ z karty - koniecznie sprawdźcie swój czas. Na dole pudełka - tuż przed Waszymi oczami widzicie ile punktów możecie sobie przyznać za daną rundę. Poszło nie najlepiej? Nie martwcie się - możecie nadrobić w kolejnej turze! Przed Wami jest ich aż 7! 

Trzymajcie nerwy na wodzy, bo mimo że czas się liczy - to jest on marnym pomocnikiem i sugerując się jego upływem łatwo popełnić proste, acz niewybaczalne błędy. Nie zapominajcie też o komunikacji - odpowiednia może być kluczem do wspólnego sukcesu. 

 

Jeżeli do gry przystępuje więcej niż dwoje graczy - łatwo będzie też wyłonić zwycięzcę. Co każde wyzwanie - zmieniajcie się zgodnie z kolejnością, tak aby każdy uczestnik rozegrał tyle samo rund. Punkty rozdzielajcie między sobą zgodnie z tabelą, a na koniec sprawdźcie czy ktoś nie okazał się być bardziej efektywny. 

 

 

Familijna czy imprezowa?

 

Testowaliśmy, testowaliśmy i zastanawialiśmy się nad odpowiedzią. Sprawdziliśmy różne konfiguracje. Graliśmy sami - jako duże dzieci. Zaprosiliśmy do gry młodszych graczy, a także sprawdziliśmy jak pójdzie im rozdanie kiedy zagrają między sobą. Odpowiedź może być jedna: gra sprawdzi się doskonale zarówno w gronie rodziny lub przyjaciół, jak i jako znakomity element każdego przyjęcia. Możecie oceniać swoje umiejętności kooperacji zarówno jako familia, a także urządzić niezapomniany turniej logiczny na jednej z waszych domówek. Gwarantujemy - każdej grze towarzyszyć będą emocje. 

 

 

Grę zdecydowanie polecamy każdemu. Jest to świetna rozgrywka, która ćwiczyć będzie logicznie myślenie, wyobraźnię przestrzenną, umiejętności komunikacyjne, a także te konstrukcyjne ;) 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć