Warszawa

Preparaty przeciwsłoneczne dla dzieci

Preparaty przeciwsłoneczne dla dzieci

Przebywanie na świeżym powietrzu ma ogromny wpływ na funkcjonowanie dziecka. Maluchy odkrywają na zewnątrz nowe zjawiska, przedmioty czy dźwięki. Niestety, podczas zabawy pociecha może być narażona na działanie szkodliwych promieni słonecznych, dlatego w trosce o jego bezpieczeństwo powinno się zapewnić mu adekwatną ochronę.

 

Na początku kilka słów o skórze dziecka

 

Skóra niemowlaka bardzo różni się od osoby dorosłej. Przede wszystkim jest bardzo cienka i delikatna. Ponadto, nie jest do końca dojrzała, np. płaszcz hydrolipidowy, który ją pokrywa nie jest do końca rozwinięty, przez co nie zapewnia takiej ochrony jak u osób dorosłych. Mała liczba gruczołów potowych powoduje, że skóra nie gwarantuje dostatecznej termoregulacji. Z wymienionych względów należy pielęgnować skórę pociech, aby nie doprowadzić do negatywnych konsekwencji, np. podrażnień. Biorąc pod uwagę, że skóra malucha wytwarza mniej melaniny, która jest odpowiedzialna za ochronę przed promieniowaniem UV, powinieneś sięgnąć po różnego rodzaju produkty przeciwsłoneczne.

 

Jakie preparaty wybrać, aby skutecznie ochronić skórę dziecka?

 

Zwykle, przy ochronie skóry maluchów stosuje się filtry mineralne. Tworzą one na skórze warstwę ochronną, odbijając tym samym promieniowanie UV. Ich zaletą jest także delikatność – mają mniejszy potencjał drażniący. Mineralne kremy z tym filtrem są często tłuste, co przyczynia się do trudniejszego ścierania i spłukiwania. Cechą charakterystyczną jest bielenie skóry. Mając na uwadze względy estetyczne, może powodować niechęć do jego stosowania. Jednakże niewątpliwie jest to ułatwieniem dla opiekuna, który może uzupełnić jego niedobór np. w przypadku nieodpowiedniej aplikacji.

 

A co z chemicznymi filtrami UV?

 

Produkty z filtrami chemicznymi pochłaniają promienie UV, a następnie zamieniają je w ciepło. Ich niewątpliwą zaletą jest konsystencja, którą w prostszy sposób możemy rozprowadzić na skórze. Dzięki temu można także zapobiec "przyczepianiu” się piasku do skóry. Dodatkowo nie bielą one skóry, co może mieć znaczenie u starszych dzieci. Wśród głównych wad wymienia się przede wszystkim większą możliwość wystąpienia uczulenia na którykolwiek ze składników. Oprócz tego wymaga częstszego nakładania na ciało, a ze względu na sposób działania należy pamiętać o wcześniejszym zastosowaniu przed ekspozycją na słońce.

 

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć, by lepiej chronić dziecko?

 

Dokonując wyboru, pomiędzy preparatami naturalnymi a chemicznymi powinieneś, wziąć pod uwagę wspomniane wyżej zalety i wady. Przyjęło się, że u maluchów do pierwszego roku życia stosuje się raczej produkty z filtrem mineralnym, a u dzieci starszych można użyć chemicznych. Ważne jest także odpowiednie nakładanie kremu ochronnego. Podczas przebywania na dworze warto jednak pamiętać, by ograniczać czas zabawy na ekspozycje promieni słonecznych (przede wszystkim w godzinach 11-16), a co więcej zaopatrzyć pociechy w odpowiednią odzież oraz nakrycie głowy. Nie należy przy tym zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu dziecka.

 

Na stronie https://gemini.pl/poradnik/dziecko/ochrona-przeciwsloneczna-u-dzieci/ znajdziesz więcej informacji w tym temacie.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć