Warszawa

Skaza białkowa i jej objawy

Skaza białkowa i jej objawy

Obecnie coraz większą rolę odgrywają w życiu człowieka alergie. Wyróżnia się kilka jej rodzajów. Najczęściej podaje się jednak przede wszystkim alergie wziewne, kontaktowe, iniekcyjne czy pokarmowe. W dzisiejszym artykule będzie mowa o tych ostatnich – alergiach pokarmowych, a dokładniej o skazie białkowej.

 

Czym jest i jak powstaje alergia pokarmowa?

 

Alergię definiuje się jako patologiczną reakcję organizmu. Powstaje ona przez styczność z wybranymi substancjami. Organizm błędnie interpretuje, że dana substancja jest zagrażająca (mimo że sama w sobie jest stosunkowo bezpieczna) i zaczyna stosować mechanizm obronny w postaci wytworzenia przeciwciał.

Mówiąc o alergii pokarmowej, występuje ona zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Dorośli często muszą wyeliminować ze swojej diety orzechy, ryby, czy niektóre owoce. Dzieci zaś na ogół mają do czynienia z alergią po spożyciu mleka krowiego.

 

Co wiadomo na temat skazy białkowej?

 

Skaza białkowa jest jednym z rodzajów alergii pokarmowej. Zwykle pojawia się w okresie pierwszego roku życia i ustępuje przed ukończeniem trzeciego roku życia. Jest reakcją zwykle na spożycie białka mleka krowiego, ale może także pojawić się u maluchów karmionych jeszcze piersią. Zdarza się, że występuje ona także po skonsumowaniu ryb, jaj, czy niektórych mięs. Ta alergia pokarmowa ściśle powiązana jest z układem immunologicznym malucha. Organizm rozpoznaje dane substancje jako zagrażające, a w konsekwencji rozwija stan zapalny.

 

Ponadto, istotnym czynnikiem są uwarunkowania genetyczne. Jeżeli rodzice dziecka są alergikami, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia skazy białkowej.

 

Jak objawia się skaza białkowa?

 

Pierwsze jej objawy widoczne są przede wszystkim na zewnątrz ciała. Na policzkach oraz za uszami pojawia się swędząca wysypka (często czerwona). W ciężkiej postaci przebiegu reakcji alergicznej może występować także na tułowiu oraz zgięciach kolan, jak i łokci. W miejscach, w których pojawiła się wysypka, skóra jest sucha oraz ma skłonności do pękania. Mogą wystąpić także zaparcia lub biegunka, wymioty, nudności czy bolesne kolki. Może się zdarzyć, że maluchy będą miały chrypkę, zaczerwienione spojówki, kaszel, duszności i obrzęk krtani.

 

A co po rozpoznaniu alergii pokarmowej…

 

Po zdiagnozowaniu u dziecka skazy białkowej najczęściej stosuje się dietę eliminacyjną. Oznacza to, że np. matka karmiąca jeszcze piersią musi usunąć ze swojej diety niektóre produkty. Oprócz tych oczywistych należy zwrócić uwagę na przykład na ciastka, wędlinę, lody, budynie, batoniki, makarony, czekolady, sosy, naleśniki, zupy, pizzę, chipsy czy gotowe potrawy.

 

Podsumowując, skaza białkowa jest jedną z alergii pokarmowych. Pojawia się jako reakcja alergiczna na białko mleka krowiego (przeważnie, ale nie tylko). Jej objawy widoczne są przede wszystkim na zewnątrz organizmu człowieka. Leczenie skazy białkowej zwykle polega na zastosowaniu diety eliminacyjnej u matki/dziecka. Zazwyczaj ustępuje ona samoistnie około trzeciego roku życia malucha.

 

W artykule https://gemini.pl/poradnik/dziecko/skaza-bialkowa-czyli-alergia-u-niemowlat/ znajdziesz więcej informacji o tym zagadnieniu.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć