Warszawa

Czym jest neofobia żywieniowa?

Czym jest neofobia żywieniowa?

Neofobia żywieniowa to zaburzenie polegające na niechęci do pewnych, często wcześniej nieznanych pokarmów. Neofobia najczęściej dotyczy jedzenia warzyw, owoców oraz mięsa. W przeważającej mierze dotyka dzieci w wieku 2-5 lat. Z reguły dzieci do ukończenia 12 miesiąca życia są otwarte na nowe smaki. Później około 2 roku życia dziecko wkracza w okres neofobii.

 

Mimo, że neofobia jest zjawiskiem rozwojowym, warto cały czas mieć na względzie, jak istotne jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Dietetycy przestrzegają, że dzieci w Polsce spożywają za mało warzyw i owoców.

 

Wielu rodziców rezygnuje z serwowania dziecku nielubianych lub nowych produktów. Takie zachowanie jest błędne. Regularne podawanie ich dziecku może przynieść skutek, nawet jeśli takich ekspozycji potrzeba będzie kilkanaście. Badania pokazują, że istnieje bezpośredni związek między ekspozycją, a późniejszymi preferencjami żywieniowymi oraz że im więcej nowych różnorodnych produktów dziecko znajduje na talerzu, tym łatwiej jest mu się do nich przekonać.

 

Bardzo często można zauważyć, że dziecko domaga się „czystego” jedzenia. Je makaron bez sosu, w rosole absolutnie nie może znaleźć się natka pietruszki - takie życzenia powinniśmy uszanować.

 

Pamiętajmy, że rodzic decyduje o tym, co znajdzie się na talerzu, z kolei dziecko decyduje, ile zje oraz czy w ogóle zje - zmuszanie do jedzenia przynosi skutek odwrotny do zamierzonego i może spowodować lęk.

 

 

Co jeśli dziecko chce jeść tylko "suche" bułki (najlepiej na śniadanie, obiad i kolację)? Powinniśmy zaakceptować tę sytuację, jednak nie wolno ustawać w proponowaniu różnorodnych produktów.

 

Tak, jak w przypadku wielu innych zachowań dziecko naśladuje rodzica. Jeśli na talerzu rodzica próżno szukać warzyw, nie łudźmy się, że dziecko będzie je jeść. Świetnym sposobem kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych są wspólne zakupy i gotowanie. Dziecko ma okazję wybrać, dotknąć, powąchać różne produkty i "oswoić się" z jedzeniem.

 

Niezwykle ważne dla życia rodzinnego, również w konteście kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych są wspólne posiłki. Wpływają na poczucie bezpieczeństwa, wzmacniają relacje między członkami rodziny.

 

Trzeba też zwrócić uwagę, że proponowanie różnych smaków, konsystencji w czasie rozszerzania diety niemowlęcia może zapobiec pojawieniu się neofobii.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć