Warszawa

8 zabaw wspierających integrację sensoryczną dziecka

8 zabaw wspierających integrację sensoryczną dziecka

Integracja sensoryczna odpowiada za prawidłowe przetwarzanie bodźców zmysłowych. Dzięki niej człowiek reaguje adekwatnie do rodzaju i intensywności bodźca. Zdarza się jednak, że to przetwarzanie jest zaburzone (wśród przyczyn wymienia się stosowanie leków w ciąży, przedwczesny poród, cesarskie cięcie itd.), co znacząco wpływa na rozwój dziecka.

 

Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej (zaburzeniami SI) mają trudności w nauce, problemy z koncentracją, często opóźnienie mowy, słabą koordynację ruchową, nadwrażliwość lub zbyt niska wrażliwość na dotyk. Może cechować je wybiórczość pokarmowa. Przeszkadzają im zbyt intensywne zapachy czy głośne dźwięki.

 

Diagnozą i terapią zaburzeń zajmują się terapeuci integracji sensorycznej. W przypadku podejrzeń zaburzeń SI u dziecka warto wybrać się na konsultację. Szybka diagnoza pozwoli na odpowiednio wczesne rozpoczęcie terapii.

 

Integrację sensoryczną możemy też wspierać podczas zabaw w domu. Chodzi o wszelkie zabawy stymulujące zmysły. Poniżej kilka propozycji:

 

1. Malowanie paluszkami – do zabawy wystarczy duża kartka papieru i farby. Możemy posłużyć się specjalnymi farbami do malowania palcami lub stworzyć własne bezpieczne i jadalne farby mieszając jogurt naturalny z barwnikami spożywczymi. Zabawa równie dobrze może odbywać się w wannie (minimalizujemy wtedy ryzyko bałaganu).


 


 

2. Zabawa masami plastycznymi – wszelkie masy plastyczne wspierają rozwój sensoryczny dziecka. Ciastolina, piankolina, masa solna czy porcelanowa zapewnią wiele doznań sensorycznych i świetny trening paluszków.

 

Przepis na domową masę porcelanową:

 

  • 300 ml kleju typu wikol
  • 300 ml mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki oliwki dla dzieci
  • 2 łyżki soku z cytryny

 

Wszystkie składniki należy wymieszać.

 

Uwaga! Poprzez zawartość kleju masa porcelanowa dość szybko schnie.

 

Przepis na domowy piasek kinetyczny:

 

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • ¼ szklanki oliwki dla dzieci

 

Składniki neleży wymieszać.

 

Przepis na domową piankolinę

 

  • 1 kg mąki ziemniaczanej
  • pianka do golenia
  • 1 łyżka płynu do naczyń

 

Wszystkie składniki połączyć, najlepiej w dużej misce.

 

 

Zobacz też: Najlepsze masy plastyczne do zrobienia w domu

 

3. Memo dotykowe – gra polega na odnajdywaniu za pomocą dotyku dwóch elementów o identycznej fakturze. Memo dotykowe możemy zrobić sami np. przyklejając do nakrętek materiały o różnej fakturze lub skorzystać z gotowej pomocy.

 

4. Zabawa w przesypywanie – zabawa polega na przesypywaniu produktów sypkich takich jak ryż, kasza, soczewica. Wystarczy dziecku przygotować kilka miseczek, łyżkę i większą tacę, w której cała zabawa będzie się odbywać.

 

5. Wspólne przygotowywanie posiłku - mieszanie składników, ugniatanie ciasta, wąchanie świeżych warzyw i owoców to świetna zabawa, a przy okazji stymulacja zmysłów.

 

 

6. Zabawa w naleśnika – dziecko należy ciasno owinąć kocem lub matą (głowa powinna wystawać), możemy wykonać masaż przez koc. Na koniec dziecko próbuje się wydostać.

 

7. Zabawa na krześle obrotowym – dzieci uwielbiają krzesła obrotowe, a taka zabawa wspiera układ przedsionkowy koordynujący ruchy ciała. 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć