Warszawa

Higiena ucha - jak dbać o narząd

Higiena ucha - jak dbać o narząd

Uszy to bardzo ważny narząd naszego ciała. Odpowiadają za utrzymanie równowagi, odbierają fale dźwiękowe i przekazują je za pomocą połączeń nerwowych do mózgu. Jak prawidłowo dbać o uszy, by uniknąć problemów zdrowotnych i wizyty w gabinecie laryngologicznym?

 

  1. Dlaczego trzeba dbać o uszy?
  2. Prawidłowa pielęgnacja uszu - podstawowe zasady
  3. Zaniedbania w kwestii higieny uszu - jakich konsekwencji się spodziewać?

 

Dlaczego trzeba dbać o uszy?

 

Słuch to bardzo wrażliwy i jakże potrzebny zmysł, dzięki któremu odbieramy ważne informacje od otoczenia i możemy sprawnie komunikować się z innymi. Dbając o uszy, możemy uchronić się przed niepotrzebnymi komplikacjami zdrowotnymi, w tym m.in. niedosłuchem czy problemami z utrzymaniem równowagi. Jak więc pielęgnować uszy? Oto podstawowe zasady!

 

Prawidłowa pielęgnacja uszu - podstawowe zasady. Jakich błędów unikać?

 

Aby zminimalizować ryzyko problemów zdrowotnych związanych z uszami, wystarczy systematycznie dbać o higienę uszu. Jakich zasad pielęgnacji przestrzegać? Nigdy nie usuwajmy woskowiny z uszu za pomocą wciąż bardzo popularnych patyczków higienicznych. Wbrew pozorom wcale nie czyszczą dobrze uszu, wręcz przeciwnie - mogą sprzyjać powstawaniu czopu woskowinowego. Wkładając patyczek do kanału słuchowego, możemy zupełnie nieświadomie wepchnąć część woskowiny jeszcze głębiej lub ją ubić. Głęboka penetracja kanału patyczkiem może też spowodować uszkodzenie (perforację błony bębenkowej). Otolaryngolodzy często spotykają się z uszkodzeniami błony bębenkowej spowodowanymi przypadkowym popchnięciem patyczka kosmetycznego przez pacjenta. 

 

Jeśli chcemy usunąć nadmiar woskowiny, lepiej użyć w tym celu specjalnych, płynnych preparatów do czyszczenia uszu, dostępnych w każdej aptece. Pamiętajmy, aby zachować rozsądek - nie ma potrzeby, by codziennie czyścić uszy i usuwać woskowinę. To naturalna substancja, która pełni swoją rolę w organizmie (nawilża i zabezpiecza skórę kanału słuchowego przed działaniem chorobotwórczych drobnoustrojów).

 

Skoro wiemy już, jak usuwać nadmiar woskowiny, warto wspomnieć o czyszczeniu zewnętrznej części ucha. By zadbać o czystość małżowiny usznej, wystarczy przecierać regularnie jej bruzdy wacikiem kosmetycznym zwilżonym wodą, wykonując ruchy okrężne wokół ujścia przewodu słuchowego. Możemy też wspomóc się odrobiną mydła czy żelu o neutralnym pH. 

 

Jeśli chcemy cieszyć się dobrym słuchem przez długi czas, zrezygnujmy z używania słuchawek dousznych (znacznie lepszym rozwiązaniem będą klasyczne słuchawki nauszne).  Tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem jest słuchanie muzyki z tradycyjnych głośników. Pamiętajmy też, aby zawsze po kąpieli w wannie czy wyjściu z basenu starannie osuszać uszy ręcznikiem. Dlaczego to tak ważne? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że niedosuszenie uszu po wyjściu z wody naraża je na wystąpienie stanu zapalnego. Co jeszcze ma znaczenie? Zawsze nośmy czapkę w okresie zimowym - chrońmy uszy przed wiatrem i chłodem.

 

Zaniedbania w kwestii higieny uszu - jakich konsekwencji się spodziewać?

 

Nieregularna/nieprawidłowa higiena uszu lub jej całkowity brak zwiększa ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Może też powodować świąd skóry i nadmierne gromadzenie się woskowiny, co nierzadko prowadzi do powstania czopu woskowinowego i zatkania ucha. Objawem czopu mogą być:

 

  • szumy uszne,
  • zawroty głowy,
  • niedosłuch,
  • uczucie pełności w uchu, 
  • kaszel.

 

Jak radzić sobie w tej sytuacji? Oprócz wizyty u lekarza laryngologa pomocne mogą okazać się preparaty osmotyczne, takie jak np. specjalne krople do uszu LIX. To bezpieczny środek o statusie wyrobu medycznego, który dzięki zawartości lidokainy wykazuje działanie znieczulające. Tak więc może być stosowany wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych uszu, które manifestują się m.in. bólem.  

 

Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się dla was przydatne i zapobiegną wielu problemom zdrowotnym, wynikającym ze złej higieny uszu. 

 

LIX/09100/08/21

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć