Warszawa

Czym jest porowatość włosów i jak ją sprawdzić?

Czym jest porowatość włosów i jak ją sprawdzić?

Gładkie i lśniące włosy to marzenie wielu osób. Aby uzyskać upragniony efekt, szczególne znaczenie ma pielęgnacja i dbałość o zdrowie. W przypadku doboru odpowiednich środków pielęgnacyjnych i kosmetyków warto wziąć pod uwagę rodzaj włosów. Ważne jest nie tylko to, czy włosy są proste, czy kręcone, ale także jaka jest ich porowatość. Pozwoli to określić optymalny sposób dbania o fryzurę. Jak sprawdzić porowatość włosów i dopasować pielęgnację do ich potrzeb?

 

1. Jak określić porowatość włosów? Sprawdzony test na porowatość włosów

2. Jak zamknąć łuski włosa?

3. Włosy wysokoporowate - jak je pielęgnować?

4. Włosy średnioporowate -sposób pielęgnacji

5. Włosy niskoporowate - jak o nie dbać?

 

Jak określić porowatość włosów? Sprawdzony test na porowatość włosów

Włosy błyszczące i gładkie jak tafla, która spływa po ramionach - takie marzenie ma wiele kobiet. Nie każdy jednak wie, że aby uzyskać taki efekt, konieczne jest dobranie kosmetyków do konkretnych potrzeb włosów. Konkretnie do ich typu porowatości, czyli stopnia odchylenia łusek włosa od jego kory.

 

Jak określić porowatość włosów? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wygląd włosów. Duże znaczenie w tym przypadku ma rodzaj skrętu. Włosy proste to najczęściej włosy o niskiej porowatości, natomiast włosy kręcone charakteryzują się wysoką porowatością. Średnioporowatość rozpoznać można natomiast po naturalnie falowanej fryzurze..

 

Oprócz obserwacji, warto wykonać także prosty test w zaciszu domowym. Wystarczy napełnić szklankę letnią wodą, a następnie umieścić tam jeden włos. Po odczekaniu kilku minut należy sprawdzić jego położenie. Jeżeli opadł na dno, może oznaczać to, że mamy do czynienia z włosami o dużym odchylenie łusek włosa.

 

Jeżeli włos utrzymuje się na powierzchni, może świadczyć to natomiast o niskoporowatości. Średnioporowate włosy nurkują mniej więcej do połowy szklanki. Aby test zaliczyć do wiarygodnych, warto powtórzyć go kilka razy. Jeżeli efekt będzie zawsze ten sam, może świadczyć to określonej porowatości włosów.

Określenie porowatości włosów pozwoli na dobranie odpowiednich kosmetyków, a w efekcie uzyskanie efektu zdrowych, błyszczących włosów.

 

Jak zamknąć łuski włosa?

 

Aby zamknąć łuski włosa, warto zadbać o ich pielęgnację, dopasowaną do porowatości. Oprócz tego uwagę warto poświęcić także myciu i suszeniu włosów. Do spłukiwania szamponu czy odżywki najlepiej używać chłodnej wody. Najlepiej zrezygnować także z naturalnego suszenia włosów. Użycie suszarki z odpowiednim nawiewem pozwoli na domknięcie łusek włosów po myciu. Warto unikać także innych błędów, które sprzyjają niszczeniu się włosów. Do takich należy np. wykręcanie włosów po myciu w celu usunięcia z nich nadmiaru wody. Szczegóły na temat pielęgnacji włosów znajdziesz na https://www.superpharm.pl/blog/category/pielegnacja-wlosow.

 

Włosy wysokoporowate - jak je pielęgnować?

 

Włosy wysokoporowate to włosy, w których łuski są bardzo odchylone od kory. W efekcie sprawiają wrażenie suchych i zniszczonych, mogą pojawić się także trudności w ich rozczesywaniu. Wysoka porowatość włosa dotyczy najczęściej osoby o kręconych włosach, które potrzebują bogatej pielęgnacji. Dodatkowo większa porowatość włosa jest także wynikiem ich zniszczenia i wysuszenia, np. przez farbowanie czy promieniowanie UV. Jeżeli masz włosy wysokoporowate, szczególną uwagę należy poświęcić ich nawilżeniu. Do włosów wysokoporowatych najlepiej stosować kosmetyki z emolientami, silikonami i olejami. Odżywkę i maskę warto nakładać po każdym myciu. Przy wysokiej porowatości sprawdza się także nakładanie olejów, np. ze słodkich migdałów czy konopnego.

 

Włosy średnioporowate - sposób pielęgnacji

 

Włosy średnioporowate to najczęściej włosy falowane, o zdrowym wyglądzie, a przy tym podatne na stylizację. Większa porowatość włosów powoduje jednak efekt lekkiego wysuszenia. W przypadku włosów o średniej porowatości zadbać należy o nawilżenie. Sprawdzi się np. olej winogronowy lub jojoba.

 

Włosy niskoporowate - jak o nie dbać?

 

Włosy o niskiej porowatości charakteryzują się naturalną gładkością i błyskiem. Wynika to ze struktury włosa - łuski są domknięte i przylegają do kory. W efekcie włosy są najczęściej proste, a także łatwo je rozczesać. Aby uzyskać efekt zdrowych włosów, nie są konieczne także stosowanie dużej liczby kosmetyków czy zabiegów. Nawet bez specjalistycznej pielęgnacji tego typu włosy mają szansę dobrze się prezentować. Warto wiedzieć, że włosy o niskiej porowatości włosów są najczęściej mało podatne na stylizację i zmianę np. ich skrętu. Często mogą natomiast sprawiać wrażenie przyklapniętych.

 

Przy pielęgnacji włosów niskoporowatych szczególną uwagę warto zwrócić jednak na to, aby ich nie obciążać. Dobrze sprawdzą się odżywki humektantowe, a także olej kokosowy, który można nakładać na końcówki włosów, w celu ochrony ich przed rozdwojeniem, lub w charakterze maski. Warto pamiętać, o jego dokładnym spłukaniu. W przeciwnym razie olej kokosowy może obciążać włosy, a także prowadzić do ich szybszego przetłuszczania. Aby zapobiegać obciążeniu, przy włosach niskoporowatych maski najlepiej stosować co kilka myć.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć