Warszawa

Kiedy stosować inhalacje u dziecka?

Kiedy stosować inhalacje u dziecka?

Inhalacja to zabieg o wszechstronnym zastosowaniu. Można go wykonywać zarówno na objawy przeziębienia, jak i na co dzień w celu poprawy wilgotności błon śluzowych układu oddechowego. Inhalacje stawią uzupełnienie kuracji leczniczej w przebiegu różnych chorób przewlekłych płuc czy gardła.

 

Wskazania do inhalacji

 

Inhalacja, czyli wziewanie, to zabieg medyczny polegający na wdychaniu pary, roztworu leku lub innych aerozoli przy pomocy aparatu, jakim jest inhalator lub nebulizator, bądź bezpośrednio z wrzącego płynu. Inhalacje znalazły zastosowanie szczególnie wśród dzieci zmagających się z chrypką, kaszlem i katarem, które pojawiają się zarówno w przebiegu przeziębienia, jak i przewlekłych chorób układu oddechowego i gardła. Wziewanie stanowi nie tylko metodę leczniczą, ale i profilaktyczną. Zabieg jest bezpieczny i sprawdza się przy wielu dolegliwościach. Poza tym jest łatwy w wykonaniu.

 

Inhalatory dla dzieci, oprócz kolorowych nadruków na obudowie, posiadają specjalną konstrukcję przystosowaną do objęcia jednocześnie ust i nosa. W zależności od wskazań urządzenia mogą mieć jedynie ustniki lub adaptery do nosa. Do inhalacji najczęściej używa się leków i olejków eterycznych o działaniu rozkurczowym, ułatwiającym wykrztuszanie i przeciwzapalnym. Zabieg najczęściej sprawdza się w stanach nieżytu gardła, nosa, krtani i trąbki słuchowej. Może być stosowany w przebiegu różnych alergii układu oddechowego, a także w rehabilitacji pooperacyjnej zatok czy innych okolic górnego odcinka układu oddechowego. Inhalacje to również metoda na infekcje i zapalenia płuc lub oskrzeli. Bywa pomocna w łagodzeniu przebiegu astmy, POChP i mukowiscydozy. Wskazana jest ponadto dzieciom narażonym na kontakt ze smogiem i zanieczyszczonym spalinami powietrzem.

 

Jak działa inhalacja?

 

Dzięki inhalacji lotne cząsteczki pary wodnej lub gazu z lekiem docierają szybko i bezpośrednio do miejsca wymagającego leczenia. Efekty terapeutyczne odczuwane są niedługo po zakończeniu zabiegu. Ponadto inhalacja stanowi bezpieczną alternatywę leczenia dla wielu środków farmaceutycznych podawanych doustnie, które mogłyby wywołać efekty uboczne w układzie pokarmowym. Z tego powodu inhalacje mogą być również stosowane u dzieci w wieku przedszkolnym, a nawet młodszych. W krótkim czasie i w sposób bezinwazyjny redukują nieprzyjemne objawy suchości i drapania gardła, odblokowują zatkane zatoki i zmniejszają obrzęk błony śluzowej, ułatwiając tym samym oddychanie. Wziewanie bez użycia inhalatora czy nebulizatora może przybierać różne formy. Jedną z ponadczasowych i skutecznych jest tzw. „parówka”, czyli wdychanie pary wodnej ulatniającej się z gorącej wody wzbogaconej olejkami eterycznymi lub ziołami. To zabieg o szerokim spektrum działania, który udrażnia górne drogi oddechowe oraz koi nieprzyjemne objawy. Innym rozwiązaniem, ukierunkowanym szczególnie na udrożnienie nosa przed snem, co ma ułatwiać zasypianie, jest aromaterapia eukaliptusowa lub miętowa w formie plasterka przyklejonego na piżamę, lub maści czy olejków wtartych w klatkę piersiową dziecka.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć