Warszawa

Sposoby walki z łysieniem

Sposoby walki z łysieniem

Sposobów walki z łysieniem jest co najmniej kilka. Podstawą jest higiena, gdy jednak mimo wszystko obserwujemy intensywną utratę włosów to można spróbować zastosować różnego rodzaju medykamenty. Gdy te mimo wszystko nie pomagają to zostaje przeszczep włosów. W niniejszym artykule chcemy skupić się na lekach na porost włosów.

 

Medykamenty

 

Pierwszym przykładem jest znany minoxidil. Tego rodzaju środki pomagają w leczeniu łysienia androgenowego. Działanie tego rodzaju preparatów opiera się o poprawę krążenia, co pomaga w transporcie składników odżywczych do mieszków włosowych. Warunkiem niezbędnym na udane działanie leku tego typu jest regularne stosowanie. Szacuje się, że intensywniejszy porost może być widoczny po kilku a nawet kilkunastu miesiącach.

 

Innym przykładem jest ekstrakt z Saw Palmetto. Jest to środek, który blokuje DHT (dihydrotestosteron). Regularne stosowanie tego ekstraktu doprowadza, do krótszego czasu trwania wzrostu włosów i w efekcie może doprowadzić do uchronienia się od zbyt widocznego osłabienia włosów. Efekt działania tego specyfiku pozwala obniżyć ilość DHT w organizmie, to z kolei ma duże znaczenie dla kondycji włosów.

 

Kolejnym rodzajem medykamentu jaki należy znać każda osoba poszukująca czegoś do walki z łysieniem jest finasteryd. Tutaj podobnie jak w przypadku minoxidilu skupia się na zredukowaniu przekształcenia testosteronu od DHT. Warto odnotować, że finasteryd nie ma najmocniejszego działania, jednak skutecznie potrafi uniknąć całkowitej utracie włosów. Zarówno minoxidil jak i finasteryd wykazuje silniejsze działanie w tak zwanej koronie głowy.

 

Przeszczep włosów metodą FUT oraz FUE

 

Poza powyższymi lekami bardzo możliwe, że lekarz trycholog poleci odpowiedni szampon lub odżywkę. Jeśli jednak regularne stosowanie si do zaleceń lekarza nie wystarcza to warto pomyśleć o przeszczepie (np. za pomocą popularnych metod FUT lub FUE).

 

Niezależnie na jaką metodę walki z łysieniem się zdecydujemy należy pamiętać, że w tym aspekcie jest mocno rekomendowana wizyta u lekarza trychologa. Z reguły sama konsultacja z fryzjerem oraz zapoznanie się z ulotką dołączoną do leku to trochę za mało.

 

Źródło zdjęcia:
Vitaliy Hrabar / Shutterstock.com

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć