Warszawa

Biegunka u niemowlaka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym

Biegunka u niemowlaka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym

U małych dzieci biegunka występuje dość często i zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. Mimo wszystko każdy rodzic powinien być czujny, ponieważ organizm dziecka jest też bardziej narażony na odwodnienie i inne konsekwencje, związane ze zbyt dużą utratą płynów. Pokarm matki oraz mleko modyfikowane to stosunkowo bezpieczne pożywienie, dlaczego więc powoduje biegunkę? Zobaczmy, co robić przy biegunce u niemowlaka.

 

Najczęstsze przyczyny biegunki u niemowląt

 

Biegunka u niemowlaka może pojawić się z różnych przyczyn. Najpowszechniejsze z nich to;

  • alergie pokarmowe;
  • nietolerancje pokarmowe;
  • zakażenie pasożytami;
  • infekcje wirusowe lub bakteryjne;
  • ząbkowanie.

 

Biegunka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym – przyczyny

 

W przypadku niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym lub mieszanym (modyfikowanym i matki), najczęstszą przyczyną biegunek są alergie pokarmowe. Najczęściej wynikają one z uczulenia na konkretny składnik, znajdujący się w mleku modyfikowanym. Może się okazać, iż konieczne będzie wypróbowanie kilku rodzajów mleka modyfikowanego, aż do momentu, kiedy uda się znaleźć taki, który nie będzie wywoływał biegunki oraz innych objawów alergii u dziecka.

 

Biegunka u niemowląt karmionych piersią – przyczyny

 

Specjaliści twierdzą, że mleko matki jest w większości przypadków dobrze tolerowane i lekkostrawne, jeżeli więc dziecko karmione tylko takim pożywieniem ma biegunkę, prawdopodobnie przyczyna leży w zakażeniu bakteriami, wirusami lub spowodowana jest którymś z innych, wymienionych w powyższym akapicie czynników.

 

Co na biegunkę u niemowlaka?

 

Niezależnie od przyczyny, biegunka u niemowlaka zawsze budzi w rodzicach i opiekunach niepokój. I też w każdym przypadku reakcja powinna być szybka, ponieważ małe dzieci szybciej mogą ulec niebezpiecznemu odwodnieniu.

Jeżeli biegunka jest bardzo silna, warto skontaktować się z lekarzem, gdyż konieczna może okazać się hospitalizacja. Natomiast jeżeli rodzice stwierdzą, że nie ma takiej potrzeby, należy zadbać o dobre nawodnienie malucha. Niemowlę należy wtedy jak najczęściej przystawiać do piersi matki. Obecne zalecenia WHO mówią o tym, aby dziecko do 6 miesiąca życia karmić jedynie mlekiem matki, w takim przypadku nie trzeba więc podawać mu żadnych innych płynów. Jeżeli dziecko będzie marudne i nie będzie wykazywało chęci ssania, najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który doradzi odpowiednie działania. Można też zastosować probiotyk dla niemowląt Dicoflor, którego skład oparty jest jedynie na oleju kukurydzianym i liofilizowanych żywych kulturach bakterii, które są bezpieczne dla dzieci już od pierwszych dni życia, a mogą skutecznie zahamować biegunkę.

U dzieci powyżej 6. miesiąca życia można stosować już odpowiednie dla danego wieku leki przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe. Warto również sięgnąć po probiotyki dla dzieci, które wspomagają mikroflorę jelitową i usprawniają działanie młodego układu pokarmowego.

 

Biegunka u niemowlaka nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak każdy rodzic powinien wiedzieć, jak sobie z nią radzić i kiedy należy skontaktować się z lekarzem.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć