Warszawa

Jak rozpoznać, że jesteś w ciąży?

Jak rozpoznać, że jesteś w ciąży?

Spodziewasz się, że możesz być w ciąży, ale nie jesteś tego pewna? Czy są jakieś objawy niezawodnie wskazujące na to, że doszło do zapłodnienia? Czy możesz być tego pewna, jeszcze zanim zrobisz test? Wyjaśniamy, jakie są objawy najczęściej wymieniane jako pierwsze symptomy ciąży i w jakim stopniu możesz zaufać swojej intuicji i ocenie sytuacji.

 

Jakie są szanse zajścia w ciążę?

 

Szanse na zajście w ciążę zależą od wielu czynników. Są to: wiek i stan zdrowia oraz ogólna kondycja organizmu kobiety, ewentualne schorzenia utrudniające zapłodnienie i wiele innych. Na zwiększenie płodności, i to u obojga partnerów, wpływ ma zarówno dieta, jak i tryb życia. Używki, nałogi i unikanie aktywności fizycznej to nie najlepsi progności na powiększenie rodziny.

 

Szanse na zajście w ciążę rosną też oczywiście podczas owulacji, czyli dni płodnych kobiety. To dlatego pary starające się o dziecko stosują często tzw. kalkulator dni płodnych – nie zawsze jest on jednak w 100 procentach dokładny i skuteczny.

 

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

 

Pierwsze objawy ciąży to najczęściej nudności i wymioty. Mdłości pojawiają się już na początku ciąży, nawet kilka dni po zapłodnieniu, i mogą trwać aż do rozwiązania. Zazwyczaj ustępują jednak w II trymestrze ciąży. Mdłości i wymioty spowodowane są gwałtownymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Mają one wpływ na wiele organów wewnętrznych, w tym na układ pokarmowy. W pierwszych tygodniach ciąży organizm przyszłej mamy intensywnie pozbywa się też toksyn, co może powodować dolegliwości w postaci wymiotów i nudności.

 

Najbardziej charakterystyczny pierwszy objaw ciąży to jednak brak miesiączki. Jeśli nie nastąpi ona przez tydzień po spodziewanym terminie, a wcześniej doszło do współżycia w czasie owulacji, możesz spodziewać się, że jesteś w ciąży. Czasami w pierwszych tygodniach i miesiącach ciąży dochodzi do krwawienia, ale ma ono inny charakter niż miesiączka. Na wczesnym etapie ciąży może być ono spowodowane zagnieżdżaniem się zarodka w śluzówce jamy macicy. Jeśli natomiast wiesz już, że jesteś w ciąży i pojawia się krwawienie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

 

Pierwsze objawy ciąży to także brak apetytu i zwiększona wrażliwość na smaki oraz zapachy. Przyszła mama może czuć się zmęczona, odczuwać zawroty głowy i bóle brzucha. Zwiększa się też częstotliwość oddawania moczu, a co za tym idzie – wizyt w toalecie.

 

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się nie wcześniej niż 10 dni od momentu zapłodnienia.


Najczęstsze dolegliwości w czasie ciąży

 

Dolegliwości najczęściej pojawiające się w czasie ciąży to wspomniane już nudności i wymioty. W II i III trymestrze dochodzą do tego bóle kręgosłupa i pleców, puchnięcie kończyn oraz bolesność piersi i wrażliwość sutków. Jest wiele skutecznych sposobów, by poradzić sobie z tymi dolegliwościami – warto zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie poznamy niektóre z nich.


Jakie badania wykonywać w trakcie ciąży?

 

Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży i obserwujesz pierwsze objawy na nią wskazujące, najprostszym sposobem, by potwierdzić te przypuszczenia, jest wykonanie testu ciążowego. Kolejny krok to badanie krwi na oznaczenie poziomu hormonu ciążowego beta hCG. Jeśli wynik jest pozytywny, czas na wizytę u ginekologa i badanie USG. Badanie KTG można wykonać już po 7. tygodniu ciąży.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć