Warszawa

Pierwsza miesiączka - czego się spodziewać

Pierwsza miesiączka - czego się spodziewać

Pierwsza miesiączka, zwana również menarche, jest uwarunkowana kulturowo jako moment stawania się "prawdziwą" kobietą. Niepotrzebna mitologizacja tego wydarzenia powoduje irracjonalny strach przed czymś, co jest naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Wiele młodych dziewczyn zmaga się z niepokojem dotyczącym miesiączkowania, ponieważ sprawiliśmy, że pojawienie się pierwszego krwawienia urosło do rangi jednego z najważniejszych osiągnięć wieku dojrzewania. Może warto byłoby nieco odczarować ten temat i przyjrzeć się z bliska pierwszej miesiączce.

 

Co to jest miesiączka?

 

Miesiączka jest wynikiem procesu dojrzewania, to się zgadza. Jest to jednak jedynie punkt startowy, po którym organizm staje się zdolny do reprodukcji. Na początku cyklu wzrasta poziom estrogenu, hormonu płciowego, co sprawia, że nabłonek macicy grubieje, aby stworzyć odpowiednie warunki do zagnieżdżenia się zarodka. Jeżeli jednak nie dochodzi do zapłodnienia, nadmiarowe warstwy tkanki zostają wydalone razem z krwią menstruacyjną — to jest właśnie okres.

 

Jak przygotować się do pierwszej miesiączki?

 

Cóż, nie zawsze jesteśmy w stanie to zrobić. Pierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj w wieku 12-13 lat. Nie jest to jednak reguła, dlatego może się zdarzyć, że dziewczynki zaczynają miesiączkować wcześniej albo później. Niektórych pierwsza miesiączka zaskoczy, inni mogą dopatrywać się oznak okresu, takich jak:

 

  • trądzik,
  • nabrzmiały brzuch,
  • ból piersi,
  • zmęczenie,
  • przezroczysta lub biaława wydzielina z pochwy.

 

Zanim jednak dostaniemy pierwszego okresu, warto zaopatrzyć się w podstawowy ekwipunek, który ułatwi nam przejście przez to wydarzenie, jak na przykład zestaw na pierwszą miesiączkę Your KAYA, który zawiera ekologiczne podpaski na dzień i na noc, tampony, a także delikatny płyn do higieny intymnej. Warto też porozmawiać z kimś, kto pomoże nam się z tym wszystkim uporać.

 

Co robić, gdy pierwsza miesiączka zastanie nas poza domem?

 

Jeśli zdarzy się, że pierwszego okresu dostaniemy poza domem, nie ma co panikować. Z papieru toaletowego możemy sobie wyczarować tymczasową podpaskę, która uchroni nasze ubrania przed zabrudzeniem. Oto jak to zrobić:

 

  • złóż kilkukrotnie długi kawałek papieru toaletowego (co najmniej 10 listków),
  • połóż tak przygotowaną "podpaskę" w środkowej części bielizny,
  • weź kolejny długi kawałek papieru toaletowego i owiń go wokół "podpaski" i bielizny — uniemożliwi to jej przesuwanie się,
  • podwiń wystające kawałki papieru i tyle — tymczasowa "podpaska" gotowa!

 

Będąc w szkole, nie wahaj się poprosić nauczycielki albo pielęgniarki o środki higieny intymnej — będą w stanie pomóc, a na pewno nie będziesz pierwszą, która poprosi o pomoc w tej sprawie.

 

Jak długo trwa pierwsza miesiączka?

 

Pierwszy okres może trwać zaledwie 2-3 dni. Uregulowanie miesiączkowania może zabrać organizmowi nawet kilka miesięcy. Po tym czasie częstotliwość pojawiania się okresu powinna się ustabilizować. Kiedy tak się stanie okres trwa zazwyczaj od 2 do 7 dni i pojawia się co miesiąc.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć