Warszawa

Co na wymioty u psa i jak sobie z nimi radzić?

Co na wymioty u psa i jak sobie z nimi radzić?

Tak samo jak choroba może zaskoczyć u człowieka, podobnie może być u zwierząt. Warto zawsze być przygotowanym i mieć w apteczce kilka podstawowych leków, które mogą pomóc w pierwszym rzucie. Psy często borykają się z problemem wymiotów. Zazwyczaj wynika to z tego, że pupil zjadł coś niewłaściwego, o czym właściciel doskonale wie i może nawet przewidział, że tak to się skończy. Czasami zdarza się jednak tak, że kompletnie nie wiadomo, od czego wymioty się pojawiły.

 

Jak pomóc wymiotującemu psiakowi?

 

Wymioty, które pojawiają się sporadycznie, zazwyczaj nie są powodem do zmartwień. Wynikają najczęściej ze zjedzenia czegoś nieodpowiedniego. Nawet jeśli właściciel nie widzi potrzeby udania się do weterynarza i uważa, że choroba szybko przejdzie, może zastosować się do kilku ważnych zasad. By przewód pokarmowy zaczął na nowo dobrze funkcjonować, należy przede wszystkim unikać podawania jedzenia. Nawet woda nie powinna być podawana w sposób nieograniczony, ponieważ może wzmóc zwracanie treści żołądkowej, a co za tym idzie, pies straci więcej płynów niż przyjął. Najlepiej dbać o nawilżanie języka i podawać niewielkie ilości wody co kilkanaście minut. Pierwszy posiłek może zostać podany po 18 godzinach od ustąpienia objawów. Głodówka jest dobra, ponieważ w ten sposób żołądek oraz jelita mogą się zregenerować.

 

Co na wymioty u psa? - Domowe sposoby

 

Jeśli uważamy, że wizyta u weterynarza nie jest konieczna, to w domu możemy przede wszystkim wspomóc swojego pieska, podając mu probiotyki. Można je podawać na początek z niewielką ilością wody, by następnie zwiększyć dawkę i podawać je również w pokarmie. Probiotyk należy podawać przez 7-10 dni. Niestety, wymioty to objawy bardzo męczące dla pupila. Jeśli nie znikają, mogą być zwiastunem poważnej choroby. Właśnie dlatego nie należy zwlekać z wizytą u weterynarza. Im wcześniej wykryje się ewentualną chorobę, tym lepiej dla psa.

 

Leki na wymioty stosowane przez lekarzy weterynarii

 

Wymioty mogą być spowodowane różnymi czynnikami i chorobami. Lekarz weterynarii postawi diagnozę w oparciu o badania i testy laboratoryjne. Przy uporczywych wymiotach często dochodzi do odwodnienia, przez co konieczne jest podanie kroplówki nawadniającej. To lekarz decyduje, czy i kiedy podać ewentualne leki steroidowe oraz środki przeciwdziałające wymiotom. Jeśli weterynarz przepisze takie leki, należy bardzo precyzyjnie wydzielać określone dawki.

 

Czego nie wolno podawać psu, który wymiotuje?

 

Absolutnie nie wolno pupilowi zmagającemu się z wymiotami podawać leków przeciwwymiotnych dla ludzi. Pies, który wymiotuje długo i uporczywie, musi zostać natychmiast zbadany przez weterynarza. Najbardziej niebezpiecznym zjawiskiem są wymioty z krwią - w takim przypadku konieczne jest jak najszybsze udzielenie pomocy. Wymioty plus brak kału mogą być wynikiem zaczopowania przez połknięcie na przykład zabawki. Konieczna jest wtedy szybka operacja.

 

Żywienie psa, który wymiotuje

 

Najlepszym sposobem na wymioty u psa jest głodówka. Jelita mają wtedy czas na regenerację. Po ustaniu objawów można psu podać pierwszy posiłek po 18-24 godzinach. Nie można jednak od razu nałożyć pupilowi całej miski jedzenia. Pierwszy posiłek musi być niewielki i lekkostrawny. Może to być rozgotowany ryż z dodatkiem ryby lub kurczaka. Jeśli nic się nie dzieje, pomału można wrócić do normalnej diety. W sklepach istnieją również specjalne karmy dla psów po chorobie, które mają wspierać osłabiony organizm. Jeśli wymioty były spowodowane alergią lub chorobą nerek czy żołądka - konieczne będzie całkowite zmienienie diety.

 

Kiedy wymioty u psa są groźne?

 

Tak naprawdę zawsze wymiotowanie psa powinno zaniepokoić właściciela. Pupila należy bacznie obserwować. Wiele zwierząt domowych boryka się z problemem wymiotów. Psy mają skłonność do zjedzenia czegoś nieświeżego ze śmietnika. Takie chwilowe zdarzenie jest raczej niegroźne. Wymioty mogą wynikać z niestrawności, przy wzdęciach, oraz ze zwykłego przejedzenia. Z pewnością natychmiastową reakcję właściciela powinny wywołać wymioty z krwią. W tej sytuacji konieczna jest jak najszybsza wizyta u weterynarza. Uporczywe i długo trwające wymioty również mogą być objawem niebezpiecznej choroby, której nie uda się wyleczyć domowymi sposobami. Dlatego też każdy niepokojący objaw powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii. Lepiej odwiedzić go wcześniej, niż gdy będzie już za późno. Po więcej informacji na ten temat zapraszamy na stronę Co w Sierści Piszczy, prowadzoną przez weterynarzy https://cowsierscipiszczy.pl/

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć