Warszawa

Czy miedziane naczynia są zdrowe? A może szkodliwe?

Czy miedziane naczynia są zdrowe? A może szkodliwe?

Miedziane naczynia, niegdyś tak popularne, obecnie są raczej synonimem luksusu. Dlaczego? Ponieważ miedziane garnki i patelnie, te dobrej jakości, prezentują się niezwykle elegancko i są dość drogie. Ich ceny przewyższają ceny popularnych garnków stalowych czy aluminiowych. Fakt ten nie zraża jednak zapalonych kucharzy i prawdziwych szefów kuchni do gotowania i smażenia właśnie z wykorzystaniem naczyń miedzianych, które cenione są za swoją wytrzymałość i niezawodność przez lata. Ale czy garnki, patelnie oraz inne naczynia wykonane z miedzi są bezpieczne dla naszego zdrowia? Czy może jednak wykazują trujące działanie?

 

Po co człowiekowi miedź?

 

Miedź to pierwiastek, który w ludzkim organizmie występuje w śladowych ilościach, ale który jest dla nas niezbędny. Miedź bierze udział w metabolizmie tkanki nerwowej, odgrywa ważną rolę w tworzeniu kości, zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, chroni przed wolnymi rodnikami, uczestniczy w syntezie hemoglobiny i transporcie tlenu. Pierwiastek ten bez wątpienia uczestniczy w szeregu ważnych dla naszego życia procesów.

 

Warto wiedzieć, że zarówno nadmiar, jak i niedobór miedzi mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Wystarczającym źródłem miedzi powinno być dla nas odpowiednie pożywienie, takie jak produkty pełnoziarniste, warzywa liściaste, strączki, orzechy, ostrygi i wątróbka. Stąd może rodzić się pytanie, czy długotrwałe używanie naczyń miedzianych nie będzie miało negatywnego działania na nasz organizm?

 

Miedziane naczynia a zdrowie

 

Czy miedziane naczynia mogą uzupełnić braki miedzi w naszym organizmie? A może wręcz przeciwnie, przyczyniają się do nagromadzenia zbyt dużej ilości tego pierwiastka, a tym samym działają szkodliwie? Czas rozwiać te wątpliwości!

 

 

Typowo miedziane naczynia, w tym garnki czy miski, możemy śmiało wykorzystać do filtrowania wody. Do miedzianego naczynia wystarczy wlać wodę z kranu i pozostawić w nim na co najmniej 6-8 godzin. W tym czasie jony miedzi usuną z wody chlor, bakterie, grzyby i pleśnie. Przenikną także do wody, a z niej do naszego organizmu. Picie tak przefiltrowanej i wzbogaconej wody ma wymiar zdrowotny – zapobiega stanom zapalnym, chroni przed anemią, poprawia funkcjonowanie układu trawiennego i serca, wpływa pozytywnie na skórę i reguluje pracę tarczycy. Woda z jonami miedzi to prawdziwy eliksir chroniący przed wolnymi rodnikami, a tym samym przed chorobami nowotworowymi i szybkim starzeniem się. Nie musimy martwić się o to, że dostarczymy naszemu organizmowi zbyt dużej dawki miedzi. Stężenie jonów, po 8 godzinach przechowywania wody w miedzianym naczyniu, wynosi 1,5 mg/litr i jest dla nas bezpieczne. Za bezpieczny poziom miedzi uznaje się bowiem stężenie 3 mg/dobę.

 

Miedziane garnki i patelnie w kuchni

 

Garnki, patelnie inne naczynia wykonane z miedzi na pewno nie będą dla nas szkodliwe. Warto jednak wiedzieć, że samo ich użytkowanie czy picie przefiltrowanej w nich wody nie jest w stanie zastąpić zdrowej diety, uwzględniającej pożywienie zawierające miedź.

 

Jeśli chcemy wykorzystać naczynie miedziane do filtrowania wody, zwróćmy uwagę, by było ono całkowicie wykonane z miedzi, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Nowoczesne naczynia kuchenne wykonywane są bowiem z łączonych materiałów – z zewnątrz prezentują piękną warstwę miedzi, a od wewnątrz pokrywane są warstwą stali nierdzewnej. Taka budowa to połączenie najlepszych właściwości miedzi i stali. W tym przypadku nie musimy zastanawiać się, czy długotrwałe korzystanie z miedzianych garnków i patelni przyczyni się do zbytniego nagromadzenia tego pierwiastka w organizmie. Produkty spożywcze będą miały bowiem kontakt wyłącznie z warstwą stali nierdzewnej, która pozostaje obojętna dla żywności i nie wchodzi z nią w żadne reakcje.

 

Jak miedziane naczynia, to tylko od de Buyer

 

Od wielu lat niewątpliwym liderem w produkcji miedzianych garnków i patelni jest francuska marka de Buyer, która fantastycznie łączy tradycyjny wymiar naczyń z nowoczesnymi technologiami wytwarzania. Marka powstała już w 1830 roku i na przestrzeni tylu lat zdążyła dopracować proces produkcji do perfekcji. Niegdyś wytwarzała naczynia całkowicie miedziane, ale obecnie zdecydowała się na wprowadzenie dwóch unowocześnień – stalowej wewnętrznej powłoki oraz dostosowanie naczyń do działania na indukcji. Kultowe garnki i patelnie cieszą się powodzeniem zarówno w domowych kuchniach, jak i restauracjach. Doceniają je najlepsi szefowie kuchni.

 

 

Zarówno garnki, jak i patelnie miedziane od de Buyer dostępne są w dwóch seriach. Pierwsza to naczynia z serii de Buyer Inocuivre Tradition, widoczna powyżej - o prostym, tradycyjnym wyglądzie, z satynową powierzchnią, do stosowania wyłącznie na gazie. Druga kolekcja to de Buyer Prima Matera, widoczna poniżej - zawierająca naczynia nieco bardziej eleganckie i luksusowe, o pięknej, błyszczącej powierzchni, dostosowane do działania na indukcji. W obu przypadkach zewnętrzną warstwę stanowi miedź, a wewnętrzną stal nierdzewna. Garnki i patelnie de Buyer są niezwykle wytrzymałe, szybko się nagrzewają i cechują się dobrą dystrybucją ciepła. Trzeba je jednak myć ręcznie.

 

 

Zalety i wady garnków miedzianych

 

Dlaczego warto wybrać garnki, rondle i patelnie miedziane? Ponieważ możemy w nich przygotować przeróżne potrawy – mięsa, warzywa i zupy. Naczynia nadają się także do przyrządzania konfitur i powideł. Garnki i patelnie miedziane szybko się nagrzewają i dobrze rozprowadzają ciepło. Nie zmieniają ani zapachu, ani smaku potraw. Nie wchodzą w żadne reakcje z przygotowywaną żywnością. Są niezwykłe wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Nie ma konieczności używania delikatnych przyborów kuchennych – możemy używać akcesoriów metalowych. Odpowiednio użytkowane i pielęgnowane na pewno posłużą nam przez lata – wystarczy umyć je pod ciepłą wodą, z użyciem miękkiej gąbeczki. Niektóre modele dostosowane są do działania na każdym typie kuchenki, w tym na indukcji. Poza tym wszystkim garnki miedziane prezentują się niezwykle elegancko, dlatego wprowadzą wyjątkowy klimat do każdej kuchni.

 

Mają też pewne wady – są dość ciężkie, nie można ich myć w zmywarce i trzeba pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji. Największym minusem jest zapewne ich cena – naczynia miedziane są bardzo drogie, należy jednak pamiętać, że zakup takich naczyń to zakup na długie lata użytkowania. Naczynia te zyskują lepsze właściwości z każdym kolejnym użyciem!

 

 

Jeśli chcemy wykorzystać miedziane naczynia do filtrowania wody, zdecydujmy się na te wykonane w całości z miedzi. Jeśli jednak zamierzamy wybrać garnki i patelnie do codziennego gotowania i smażenia, najlepszą opcją będą naczynia miedziane, ale pokryte od wewnątrz warstwą stali nierdzewnej. W takim przypadku nie będziemy musieli się martwić, czy codzienne użytkowanie oraz dłuższe przechowywanie potrawy w naczyniu może mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Naczynia od sprawdzonych producentów są całkowicie bezpieczne w kontakcie z żywnością i na ma powodów do obaw.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć