Warszawa

Ciżemkowe czytanki - słuchaj on-line z Biblioteką Kraków

Ciżemkowe czytanki - słuchaj on-line z Biblioteką Kraków

Polski rynek książki obfituje w przepiękne i ważne pozycje dla najmłodszych. Najlepsze z nich zbiera co roku w konkursie Żółtej Ciżemki Biblioteka Kraków. Dowiedzcie się więcej na temat tej wyjątkowej akcji dla małych czytelników.

 

Nagroda Żółtej Ciżemki przyznawana jest od 2017 roku wyróżniającym się autorom, ilustratorom i grafikom książek dla dzieci, które przekazują istotne wartości, wpływają na rozwój emocjonalny bądź po prostu zachwycają oryginalną formą. W tej edycji przyznająca ją Biblioteka Kraków poszła o krok dalej – specjalnie dla fanów literatury dziecięcej przygotowała serię filmów, w których znani aktorzy będą czytali fragmenty pozycji nominowanych w konkursie Żółtej Ciżemki. Ich nagrania znaleźć będzie można na kanale YouTube i Facebooku Biblioteki Kraków.

 

 

Wszystkie wydarzenia organizowane są w ramach projektu „Ciżemkowe czytanki – słuchaj on-line z Biblioteką Kraków”. Ta wyjątkowa akcja ma na celu przybliżenie literatury najmłodszym, a także zwrócenie uwagi na najciekawsze pozycje i zjawiska, jakie pojawiają się teraz na rynku książki dziecięcej. „Ciżemowe czytanki…” to program stworzony z myślą o rodzicach, nauczycielach, bibliotekarzach, animatorach, samych twórcach, a przede wszystkim z myślą o tych, którzy są tutaj najważniejsi – o dzieciach. To właśnie ich Biblioteka Kraków zaprasza do podróży w głąb literatury, dzięki której odkryją zupełnie nowe światy, jednocześnie odkrywając gdzieś po drodze siebie samych.

 

 

Projekt „Ciżemowe czytanki…” zwraca uwagę na niezwykłą siłę i znaczenie książek; pokazuje, jak wielką wagę dla rozwoju i postrzegania otoczenia przez dzieci posiada czytanie. Pozycje przedstawiane najmłodszym w ramach akcji to opowieści poruszające całą gamę istotnych i aktualnych problemów – książki, które otwierają dzieci na inne perspektywy, jednocześnie dostarczając intelektualnej, emocjonalnej i estetycznej przyjemności. Dzięki ich lekturze nasze pociechy rozwiną w sobie empatię, wrażliwość i umiejętności poznawcze, a ponadto rozsmakują się w świetnej, wartościowej literaturze, która porwie ich już na całe życie.

 

 

Najlepiej jednak kilka słów o projekcie opowie Paulina Knapik-Lizak czyli kierownik Działu Metodycznego i Projektów Biblioteki Kraków. Sprawdźcie o co ją zapytaliśmy: 

 

  • Skąd pomysł na tego rodzaju projekt?

 

Projekt „Ciżemkowe czytanki - słuchaj on-line z Biblioteką Kraków” uzyskał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Pracując nad koncepcją zadania, postawiliśmy sobie pytanie, jak w czasie pandemii możemy wspierać rodziny z dziećmi, nauczycieli, bibliotekarzy promując literaturę? Postanowiliśmy przygotować cykl filmowy, w którym znani krakowscy aktorzy czytają książki nominowanego do Nagrody Żółtej Ciżemki, którą w 2017 roku powołała Biblioteka Kraków. Celem jest promocja wartościowych książek dla dzieci i młodzieży, popularyzacja Nagrody Żółtej Ciżemki, zaprezentowanie Biblioteki Kraków, jako miejsca otwartego na nowoczesne technologie i rozwiązania adekwatne do zmieniającej się rzeczywistości. Istotna jest dla nas integracja międzypokoleniowa i zaproszenie rodziców, dziadków oraz dzieci do wspólnego spędzania wolnego czasu z książką i literaturą, która zainspiruje do wspólnych rozmów i działań.

 

  • Jak w covidowych czasach wyglądała realizacja?

 

Opracowano harmonogram nagrania poszczególnych odcinków, wybrano filie biblioteczne, w których przygotowano plan filmowy, a następnie zaproszono aktorów do współpracy. Większość nagrań została zrealizowana na przełomie sierpnia i września, w okresie mniejszej aktywności transmisji wirusa. Zachowana została zasada dystansu społecznego oraz obowiązek zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Plan filmowy zorganizowano w czasie zamknięcia filii bibliotecznej, a jeżeli nie było takiej możliwości to wskazana filia była czynna w późniejszych godzinach.

 

  • Czy powstały już może jakieś anegdotki związane z realizacją? Jakieś zabawne historie z planu?

 

Przebywanie wśród książek oraz w pięknych wnętrzach filii Biblioteki Kraków jest gwarancją spokoju i harmonii, dlatego na planie filmowym panowała przyjazna i życzliwa atmosfera. Cieszymy się, że wspaniali aktorzy tacy, jak Anna Polony, Dorota Segda, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Radosław Krzyżowski i Paweł Kumięga przyjęli zaproszenie i wzięli udział w projekcie. Aktorami zostały również panie bibliotekarki, które prezentowały filie, opowiadały o gromadzonych zbiorach i prowadzonej działalności. Zapraszamy do odtwarzania filmów, a nawiązując do tegorocznego hasła Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zapraszamy do „zasmakowania w bibliotece i pięknej literaturze”, a potem do wspólnego spędzania jesiennych wieczorów.

 


 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć