Warszawa

Nagrody 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci rozdane!

Nagrody 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci rozdane!

Za nami historyczny, odbywający się jednocześnie w kinach i online, 7. MFF Kino Dzieci.

 

Festiwal oficjalnie zakończył w niedzielę seans kina niemego w akompaniamencie muzyki na żywo. Poznaliśmy także tegorocznych zwycięzców nagrody Kwiatu Paproci we wszystkich kategoriach. Najlepszym filmem w plebiscycie publiczności 21 festiwalowych kin i widzów online okazała się animacja „Ella Bella Bingo” w reżyserii Franka Mosvolda i Atle Solberg Blakseth. W festiwalu udział wzięło ponad 30 tys. uczestników. Jury Konkursu głównego w składzie: Justyna Bednarek, Jacek Piotr Bławut, Martyna Harland, Dominika Janik, Anna Mirska-Czerwińska, nagrodę główną przyznało filmowi „Szczęściara” (tyt. oryg. „H is for Happiness”) w reżyserii Johna Sheedy. W uzasadnieniu czytamy:

 

"Postanowiliśmy docenić właśnie ten obraz za wszechstronność i szczególne wartości artystyczne: doskonałą grę aktorską, malarskie kadry, wciągający scenariusz i dobrą muzykę. Nie jest to jednak w żadnym wypadku sztuka dla sztuki. W bardzo przyjaznej i przystępnej dla młodego odbiorcy formie, film porusza trudne i budzące skrajne emocje tematy, takie jak śmierć czy depresja. Jakby wbrew wadze poruszonych problemów, widz zostaje napełniony pozytywną energią i wychodzi z kina z przeświadczeniem, że świat może być dobrym, przyjaznym miejscem. Dodatkowym atutem jest fakt, że Szczęściara przekracza granice wiekowe i pozwala dobrze się bawić i dzieciom, i dorosłym".

 

 

Wyróżnienie otrzymał film „Wszyscy za jednego” (tyt. oryg. „Flukten over grensen”) w reżyserii Johanne Helgeland – wojenna historia o potężnej edukacyjnej „sile rażenia”. Opowiedziana z perspektywy dziecka, przestrzega przed złem, które nigdy nie powinno się powtórzyć. Dowodzi, że – niezależnie od wieku – każdy może dokonać dobrych lub złych wyborów, a mały człowiek miewa silniejszy kręgosłup moralny, niż niejeden dorosły. To film o przyjaźni wbrew własnemu interesowi, o sile słowa „przepraszam”, a także o tym, że zdolność do przyznania się do błędu miewa większą wartość, niż całkowity brak wątpliwości. Doceniliśmy także walory artystyczne „Wszystkich za jednego”, szczególnie grę konwencjami i znanymi z literatury dziecięcej symbolami, których obecność pomaga młodemu odbiorcy zmierzyć się z tematem holocaustu. Zwłaszcza, jeśli po seansie będzie mógł porozmawiać z otwartym, wspierającym dorosłym.

 

Piotr Guszkowski, Iza Rutkowska, Kasia Walentynowicz, czyli tegoroczne Jury Konkursu filmowych odkryć, Kwiatem Paproci nagrodziło obraz „Bori” (tyt. oryg. „Bori”) w reżyserii Kim Jin-yu. W uzasadnieniu czytamy: „Bori jest filmem o tym, że nawet wśród osób, które są ci najbliższe, możesz czuć się „inny”, a będąc jedną rodziną ludziom zdarza się żyć w różnych światach. W naszym odczuciu „Bori” w uniwersalny sposób pokazuje potrzebę akceptacji i przynależności do grupy".

 

 

Wyróżnienie „odkryć” otrzymała animacja „Podróż księcia” (tyt. oryg. „Le Voyage du prince”) w reżyserii Jeana-François Laguioni i Xaviera Picarda. Wykreowany w tej animacji fantastyczny świat wydaje się tak odległy, a z drugiej strony dostrzegamy w nim odbicie naszej rzeczywistości i jej bardzo aktualnych problemów. Stawia pytania o konsekwencje żądzy władzy, rozbudzania strachu przed obcym oraz niszczenia natury, która odzyskuje niegdyś odebraną jej przestrzeń.

 

Jury ECFA (European Children’s Film Association) w składzie: Marta Kraus, Johannes Lõhmus, Judita Soukupová, nagrodę przyznała filmowi „Fritzi – przyjaźń bez granic” w reż. Matthiasa Bruhna i Ralfa Kukuli. Uzasadnienie:  "Mistrzowska animacja wyróżniająca się unikatowym stylem wizualnym. Oczyma dziewczynki, z którą łatwo jest się nam utożsamić, film ukazuje trudny rozdział w historii, pełen zmian politycznych bez szans na wolność. Mimo trudnego tematu opowieść niesie pozytywne emocje i mocne przesłanie, że przyjaźń może pokonać wszelkie Bariery".

 

 

Jury ECFA przyznała też dwa wyróżnienia. Pierwsze filmowi „Wszyscy za jednego” w reżyserii Johanny Helgeland. W uzasadnieniu czytamy: "Opowieść ta udowadnia, że nawet w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa, dobroć, odwaga i siła wiary w to, co dobre, a co złe, może uratować życie. Poprzez kontekst historyczny film ukazuje uniwersalne przesłanie przeciw dyskryminacji". Drugie wyróżnienie otrzymał film „Binti” w reżyserii Frederiki Migom. Film nagrodzono: "Za wyjątkowe połączenie młodzieńczego i odjazdowego stylu wizualnego z niezwykle istotnymi tematami. Film tryskający surową energią i uśmiechami na twarzach wszystkich bohaterów".

 

Nagrodę Jury Stowarzyszenia Kin Studyjnych 7. MFF Kino Dzieci, w głosowaniu przedstawicieli kin biorących udział w festiwalu, pod przewodnictwem Prezeski Stowarzyszenia Kin Studyjnych – Marleny Gabryszewskiej, otrzymał film „Binti” w reż. Frederiki Migom. W uzasadnieniu czytamy: "Twórcy filmu Binti udowadniają, że można i trzeba przybliżać najmłodszym trudne tematy nękające świat dorosłych. Tytułowa bohaterka to dziewczynka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, a życiowe trudności pokonuje zarażając wszystkich wokół swoją niespożytą energią i wiarą w happy end. To małe dziewczynki mają moc zmieniania świata, na taki, w którym wszyscy chcielibyśmy żyć".

 

 

7. MFF Kino Dzieci to pierwszy z festiwali w formule hybrydowej organizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Przez krótki czas, bo w zaledwie kilka miesięcy, przygotowaliśmy dwie wersje festiwalu: stacjonarną w 21 kinach i online, do której stworzyliśmy narzędzie – zostanie ono z nami na dłużej, nie tylko na połączonych festiwalach Nowe Horyzonty i American Film Festival, ale także przez nadchodzące miesiące. Będzie ono wykorzystywane do całorocznej pracy z filmem i upowszechniania tego, co wartościowe w kinie dla młodego widza, m.in. poprzez program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej i dystrybucję filmów.

 

Hybrydowa formuła przypadła naszym widzom do gustu. W tym roku w projekcjach w 21 kinach i podczas seansów online udział wzięło ponad 30 tys. uczestników i uczestniczek. Szacujemy, że rzeczywista liczba widzów była znacznie większa, bo pokazy online odbywały się w gronie rodzinnym lub w grupach szkolnych, bazujemy zaś na liczbach odtworzeń i wykupionych dostępach. W programie znalazło się ponad 150 tytułów, łącznie przeprowadziliśmy ponad 20 spotkań online, 5 warsztatów, 2 wykłady i 2 webinary dla opiekunów i nauczycieli oraz przygotowaliśmy ponad 20 tutoriali - warsztatów kreatywnych.

 

Zainteresowanie, z jakim się spotkaliśmy i zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni traktujemy jako wielki kredyt, który pozwala nam już dzisiaj przygotowywać 8. MFF Kino Dzieci 2021. Za nami także wyjątkowe, bo całkowicie online, wydarzenie branżowe towarzyszące festiwalowi - Kino Dzieci Industry. Przez 4 dni odbyło się ponad 360 spotkań, udział wzięło ponad 270 decydentów i uczestników: dystrybutorów, agentów sprzedaży, nadawców, platform VOD, producentów, scenarzystów, reżyserów i studentów. Wśród gości znaleźli się Netflix, ViacomCBS, Indie Sales, ARRI Film Republic, Beta Film, Intramovies i wielu innych.

 

 

Oczywiście przygoda z filmami Kina Dzieci nie kończy się wraz z końcem festiwalu. Już w najbliższy piątek, 9 października w dystrybucji Kina Dzieci zobaczymy świetnie przyjęty przez festiwalową publiczność film z Konkursu głównego, pt. „Halvdan – prawie wiking” w reż. Gustafa Åkerbloma. Obraz powstał na podstawie książek uwielbianego w Polsce Martina Widmarka (autora m.in serii o Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai). Te mądre filmy dla młodego widza z pewnością umilą nam odliczanie do kolejnej, ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, która odbędzie się na przełomie września i października 2021 roku.

 

Partnerem Głównym 7. MFF Kino Dzieci były Fundusze norweskie i EOG. Celem programu Funduszy norweskich jest rozwój współpracy kulturalnej, przedsiębiorczości w sektorze kultury i zarządzania dziedzictwem kulturowym. 7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbył się w dn. 26.09-4.10.2020. Zaprosiliśmy naszych widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i 17 innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbyło się także w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych większość filmów dostępna była także online.

 

Organizator: Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa, Miasto st. Warszawa.

Partner Główny: Fundusze norweskie i EOG.

Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Wysokie Obcasy, TOK FM, Kino, Filmweb, Nasze Miasto, Lubimy Czytać, Czas Dzieci, Going, Wirtualna Polska, Ładne Bebe, Zwierciadło, Sens.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć