Warszawa

A Ty, dlaczego czytasz? Rusza 5. edycja akcji "1000 powodów, by czytać"

A Ty, dlaczego czytasz? Rusza 5. edycja akcji "1000 powodów, by czytać"

„Czytam, bo dzięki książkom mogę się przenieść w zupełnie inny świat” – mówi muzyk Krzysztof Zalewski. „Czytam, ponieważ od dziecka chciałem być Indianinem” – dodaje pisarz Filip Zawada. Te wypowiedzi to tylko część spotu, zapowiadającego akcję „1000 powodów, by czytać”, w której Empik rozda bibliotekom 10 000 książek.

 

10 000 książek dla bibliotek szkolnych od Empiku

Wielka ciężarówka podjeżdża pod szkołę, a z niej wypakowywane są kartony z tysiącem książek, które trafiają do szkolnej biblioteki. Tak wygląda coroczny finał akcji „1000 powodów, by czytać”. Kto może wziąć w niej udział? Każda szkoła podstawowa. Zgłoszenie wysyła pracownik szkoły – np. bibliotekarz lub nauczyciel. Formularz znajdzie pod adresem www.empik.com/biblioteki Do zgłoszenia należy dołączyć podgląd pracy plastycznej wykonanej przez uczniów. Jaki jest jej temat? W tym roku należy zilustrować hasło „1000 powodów, by czytać”. Technika dowolna, ale jest jeden ważny warunek - szkoła musi wykorzystać w pracy jakiś surowiec wtórny, chociażby w jednym elemencie pracy. Tak wygląda etap pierwszy. Potrwa on do 21 października.

 

Drugi etap to głosowanie na prace, a tym samym na szkołę, która powinna otrzymać książki. Odbywa się ono poprzez aplikację mobilną. Głosować może każdy: uczniowie, rodzice, znajomi, lokalni patrioci, miłośnicy książek. Głosy można oddawać codziennie – dzięki temu zwiększy się szanse szkoły na zwycięstwo.

 

A kto zwycięża? 5 małych (do 120 uczniów) i 5 dużych szkół, z największą ilością głosów.

 

 

 

Jakie książki trafią do bibliotek?

W empikowym konkursie nagrodę wybierają laureaci – to społeczności szkolne same decydują, jakie tytuły chciałyby otrzymać. Które pozycje wybierali uczniowie w poprzednich latach? Niewiele ponad 2% to były lektury szkolne – pewnie one już mają swoje miejsce na półkach. Pozostałe 98% to były tytuły odpowiadające zainteresowaniom i gustom czytelniczym uczniów. Do najchętniej czytanych przez dzieci i młodzież tytułów należą serie „Kicia Kocia” Anety Głowińskiej, „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki czy seria dla najmłodszych „Już czytam!” Agnieszki Stelmaszczyk. Wśród zagranicznej literatury pojawiały się książki z „Cyklu o Niewidzialnym” Érica-Emmanuela Schmitta, seria Paulette Bourgeois o kultowym żółwiu Franklinie oraz powieści Jeffa Kinneya, autora „Dziennika cwaniaczka”.

A czy dzieci potem korzystają z tych otrzymanych książek? Jak wynika z danych Biblioteki Narodowej, blisko 1/3 czytelników wypożycza je właśnie z bibliotek[1]. To tam idą, gdy mają ochotę poznać ciekawą historię.

 

Program „1000 powodów, by czytać” pokazuje dzieciom, że czytanie jest atrakcyjną formą spędzania czasu. Bardzo ważne w tej akcji jest to, że nie narzucamy tytułów to społeczność szkolna decyduje, co znajdzie się na bibliotecznych półkach, uczniowie otrzymują książki, które rzeczywiście chcą przeczytać – tłumaczy Justyna Chmielewska, manager projektów rozwijających czytelnictwo wśród dzieci w Empiku i dodaje: – To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność wprowadzenia dzieci do barwnego świata literatury i pokazania im, że każdy znajdzie lekturę dla siebie. Niezależnie od zainteresowań i stylu życia, bo książki są na każdy temat i w różnych formatach tradycyjnym, audio czy jako ebook.

 

Na liście wymarzonych książek z ubiegłych lat znalazły się też tytuły dla nauczycieli, jak pozycje z Biblioteczki Montessori oraz poradniki wychowawcze, uczące jak najlepiej przekazywać wiedzę dzieciom np. z zespołem Aspergera czy zespołem nadpobudliwości.

 

Powody, dla których czytają gwiazdy

W tym roku akcję wspiera filmik, w którym znane osoby ze świata kultury, zdradzają jakie są ich powody, by sięgnąć po książkę. Wiele z nich podkreśla, że czytanie rozwija wyobraźnię, wrażliwość, a to przecież jest podstawą ich sztuki. „Czytam, bo dzięki książkom mogę się przenieść w zupełnie inny świat” – mówi muzyk Krzysztof Zalewski. „Czytam, ponieważ od dziecka chciałem być Indianinem” – dodaje pisarz Filip Zawada. „Czytam, bo sprawia mi to przyjemność” – to słowa Michała Rusinka. A „Czytam, bo dzięki książkom wspaniale zasypiam, ale też wpadam na niesamowite pomysły” – to słowa muzyka Ralpha Kaminskiego.

 

 

 

„1000 powodów, by czytać”. Nagrody

Oprócz 10 tysięcy nowych książek, na laureatów konkursu czeka 45 czytników Pocketbook z dostępem do 30 tys. e-booków w aplikacji Empik Go. W szkołach powstaną również specjalne kąciki do czytania. W ramach akcji Empik rozda 10 000 kodów dla nauczycieli na 60-dniowy pełny abonament Empik Go i 900 000 tys. kodów dla rodziców uczniów na 30-dniowy abonament na lektury szkolne. Uczestnicy mogą liczyć też na nagrody specjalne od Empik Foto.

Przez poprzednie cztery lata trwania konkursu Empik wręczył w sumie 42 000 książek. Ubiegłoroczna edycja akcji „1000 powodów, by czytać” cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. Do rywalizacji stanęło 550 szkół, a internauci oddali niemal milion głosów.

 

 

Więcej szczegółów dotyczących akcji oraz regulamin można znaleźć na stronie www.empik.com/biblioteki.

 


[1] Raport Biblioteki Narodowej „Stan czytelnictwa w Polsce w 2019 roku”.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć