Warszawa

Między fiordami - filmy z Norwegii w programie 7. MFF Kino Dzieci

Między fiordami - filmy z Norwegii w programie 7. MFF Kino Dzieci

Zapraszamy na kolejną odsłonę 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci! Tym razem przed nami sekcja "Między fiordami" - filmy z Norwegii. 

 

Drugą, po bałtyckiej, sekcją narodową podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci będą filmy z Norwegii. Zobaczymy niezapomniane przygody Kacpra i Emmy, zabawne perypetie Solana i Ludwika oraz premierowo, najnowszą ekranizację przygód Tiril i Olivera z „Biura Detektywistycznego nr 2” pt. „Operacja Mumia″. 7. MFF Kino Dzieci w kinach i online już od 26 września, start sprzedaży biletów i zapisy na wydarzenia towarzyszące od 2 września.

 

Norwegia od lat jest światowym liderem w produkcji filmów dla młodych widzów. Filmy dla dzieci traktowane są jako równie ważna, co filmy dla dorosłych, część kinematografii narodowej. Norweskie kino dostarcza swoim widzom zarówno rozrywki, jak i uczy rozmowy na ważne tematy, a tworzone obrazy mają na celu kształtować świadomych i krytycznych widzów. W sekcji Między fiordami 7. MFF Kino Dzieci znajdziemy dopracowane wizualnie i aktorsko, pełne uroku, ale i podszyte dreszczykiem detektywistycznych zagadek norweskie kino familijne z najwyższej półki. Oto 9 tytułów, które koniecznie musicie zobaczyć w tej sekcji!

 

"Operacja Mumia" ("Operasjon Mumie", Norwegia, 2019, 7+)

Najwyższej próby kryminał familijny w reżyserii Grethe Bøe-Waal, na którego polską premierę czekali chyba wszyscy. Kiedy młodzi detektywi – Tiril i Oliver – dowiadują się o dziwnych wydarzeniach w lokalnym muzeum, bez wahania postanawiają przyjrzeć się im bliżej. Podczas przygotowań do otwarcia ważnej wystawy poświęconej starożytnemu Egiptowi, dochodzi do wypadków, za które podobno odpowiada… klątwa prastarej mumii Tutenchamona. Ale czy to jedyne wyjaśnienie? Czas na prawdziwe śledztwo, zbieranie dowodów i łączenie tropów! Tiril, Oliver i ich wierny towarzysz, pies Ocho muszą zdążyć z rozwiązaniem sprawy przed uroczystym wernisażem. Film jest filmową adaptacją książki Jørna Liera Horsta i Hansa Jørgena Sandnesa.

 

"Operacja Człowiek w Czerni" ("Operasjon Mørkemann", Norwegia, 2018, 7+)

To już klasyka kryminału dla dzieci w reżyserii Grethe Bøe-Waal. Pewnego dnia przyjaciele Tiril i Oliver natrafiają na tajemnicze dziury w ziemi. Coś, co wydaje się zagrożeniem dla rowerzystów, w rzeczywistości jest początkiem bardziej skomplikowanej sprawy. Po okolicy grasuje tajemniczy Człowiek w Czerni, który poszukuje skarbu. Młodzi detektywi wraz z psem Ocho zaczynają śledztwo, które sięga do historii miasteczka i jego mieszkańców. Czego szuka zamaskowany złoczyńca? Gęsia skórka (także u widzów dorosłych) gwarantowana!

 

"Klara Muu!" ("KuToppen", Norwegia 2018, 4+)

Norweska animacja dla najmłodszych widzów w reżyserii Lise I. Osvoll. Historia młodej, uroczej krówki Klary, która pragnie zostać sławną gwiazdą muzyki. Niestety nie wszyscy uważają, że ma talent… Kiedy trafia prosto z dużego miasta na farmę swojego ojca, czekają ją tam nie lada wyzwania. Najważniejszym okaże się ocalenie farmy taty przed chciwym biznesmenem. Bohaterka będzie musiała wykazać się pomysłowością, a przy tym odkryje w sobie talenty, o jakich nie miała pojęcia! Animację pokochały norweskie dzieci, film w krainie fiordów był kinowym prawdziwym hitem.

 

"Solan i Ludwik – wielki wyścig z serem" ("Solan og Ludvig: Herfra til Flaklypa", Norwegia 2015, 6+)

Zachwycający plastycznie i muzycznie obraz Rasmusa A. Sivertsena, jednego z najbardziej uznanych twórców gatunku z Norwegii. Zawadiacki Solan jest mistrzem w niejednej dyscyplinie. Łyżwiarstwo, skok wzwyż czy warcaby – zawsze jest najlepszy. Remis? Dla niego to słowo mogłoby nie istnieć. Liczy się tylko sukces, a on zawsze wygrywa. Pewien kolejnego zwycięstwa bez zastanowienia staje do wielkiego wyścigu z serem. Jeśli wygra, zyska kolejny mistrzowski tytuł, jeśli przegra, on i jego przyjaciele stracą dach nad głową. Na trasie czekają liczne niebezpieczeństwa.

 

"Solan i Ludwik – Misja Księżyc" ("Manelyst i Flaklypa", Norwegia 2018, 6+)

Kolejna z tej serii animacja lalkowa Rasmusa A. Sivertsena. Tym razem Solan i Ludwik biorą udział w wyścigu o wpływy w kosmosie, uczą się nie tylko współpracy, ale także tego, czym jest stratosfera, światło gwiazd i kosmiczne śmieci. A to wszystko w dopracowanej w każdym szczególe animacji. Za produkcję odpowiada polskie studio WJTeam/Likaon. Autorką postaci i kostiumów jest Liliana Świrska, pracująca w Norwegii artystka polskiego pochodzenia.

 

 

"Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele" ("Karsten og Petra blir bestevenner", Norwegia 2013, 4+)

"Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele" w reż. Arne Lindtner Næss, to ekranizacja bestsellerowej w Norwegii książki autorstwa Tor Åge Bringsværd i Anne G. Holt. Przygody dwójki przedszkolaków przeplatane piosenkami i animowanymi fragmentami to opowieść o przyjaźni, ale też o trudnościach związanych z nowymi sytuacjami w życiu pięciolatków, takimi jak pierwszy dzień w przedszkolu czy poznawanie nowych koleżanek i kolegów.

 

"Kacper i Emma na safari" ("Karsten og Petra pa safari", reż. Arne Lindtner Næss, Norwegia 2015, 4+)

Kacper i Emma tym razem jadą w daleką podróż do Afryki! Gdy przyjaciele ruszają z nowo poznaną koleżanką Tiri i jej pluszowym Żółwiem na safari, znajdują samotne lwiątko. Chcąc mu pomóc, przywożą je do kliniki. Tylko że zwierzątko czuje się coraz gorzej – smutnieje z każdą chwilą i nie chce jeść. Nic nie pomaga. Gdy Emma odkrywa, że młody lew tęskni za swoją mamą, całą drużyną ruszają na jej poszukiwania. Czy im się uda?

 

"Kacper i Emma – zimowe wakacje" ("Karsten og Petra pa vinterferie", reż. Arne Lindtner Naess, Norwegia 2014, 4+)

To odsłona przygód przedszkolaków w śnieżnym krajobrazie. Kacper i Emma, a wraz z nimi Leo i Pani Królik, spędzają ferie zimowe u dziadka dziewczynki. Wyjazd z domu oznacza tęsknotę za rodzicami i oswojenie się z nowym miejscem, ale bohaterowie przełamują początkowe obawy. Ferie okazują się wspaniałym czasem na naukę jazdy na nartach i zabawę w wybudowanym specjalnie dla nich igloo. Wszystko się zmienia, gdy pojawia się Peter. Chłopiec jest świetny we wszystkim, co robi, ma wiele talentów, co bardzo imponuje Emmie. Kacper próbuje podjąć rywalizację. Czy to dobra droga, by zaimponować Emmie?

 

"Magiczne święta Kacpra i Emmy" ("Karsten og Petras vidunderlige jul", reż. Arne Lindtner Næss, Norwegia 2014, 4+)

Boże Narodzenie jest coraz bliżej i przedszkolaki przygotowują się na ten wyjątkowy czas. Zarówno w domu, jak i w przedszkolu panuje już świąteczna atmosfera. Emma czeka również na szczeniaczki Bassy, które lada chwila mają się pojawić na świecie. Jednak nie wszystko idzie według planu. Dziadek Emmy chce wyjechać do domku na wsi razem z Esther i jej siostrą. Dziewczynka czuje się zawiedziona tym, że nie spędzą wspólnie najważniejszego dnia w roku. No i na dodatek wciąż nie ma śniegu. Emma wpada na pomysł, by napisać list do Świętego Mikołaja. Jeśli ktoś może sprawić, by święta jednak były magiczne, to tylko on!

 

Już teraz możemy zdradzić, że w kinach odbędą się wyjątkowe, spotkania online z twórcami filmów z serii „Operacja” – reżyserką Grethą Bøe-Waal i dziecięcym aktorem Thomasem Farestveitem – filmowym Oliverem oraz Rasmusem A. Sivertsenem – twórcą animacji o przygodach sroki Solana i jeża Luwika.

 

Partnerem Głównym 7. MFF Kino Dzieci są Fundusze norweskie i EOG. Celem programu Funduszy norweskich jest rozwój współpracy kulturalnej, przedsiębiorczości w sektorze kultury i zarządzania dziedzictwem kulturowym.

 

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dn. 26.09-4.10.2020. Zapraszamy naszych widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i 17 innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych większość filmów dostępna będzie także online.

 

Organizator: Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

 

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa, Miasto st. Warszawa.

Partner Główny: Fundusze norweskie i EOG

 

Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Wysokie Obcasy, TOK FM, Kino, Filmweb, Nasze Miasto, Lubimy Czytać, Czas Dzieci, Going, Wirtualna Polska, Ładne Bebe, Zwierciadło, Sens

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć