Warszawa

Mózgowe porażenie dziecięce a odżywianie - porady i wskazówki

Mózgowe porażenie dziecięce a odżywianie - porady i wskazówki

Jeśli dziecko cierpi na mózgowe porażenie dziecięce potrzebuje szczególnego wsparcia, także żywieniowego. Dowiedz się, jak zadbać o jego prawidłowy stan odżywienia by wspomóc wzrost i rozwój.

 

Mózgowe porażenie dziecięce to, zgodnie z definicją, niepostępujące uszkodzenie centralnego układu nerwowego, które prowadzi do powstania, m.in. zmieniających się wraz z wiekiem dziecka zaburzeń ruchu i postawy. Jego przyczyną są wady i uszkodzenia mózgu powstałe w okresie płodowym, w momencie przyjścia na świat lub w pierwszych tygodniach życia. Dotyka ono od 1 do 5 dzieci na 1000. Mózgowe porażenie dziecięce jest zróżnicowane. Najczęściej jest to nieprawidłowa reakcja mięśni na bodźce i rozciąganie, nieco rzadziej może objawiać się nieprzewidywalnymi ruchami kończyn i ciała, a najrzadziej brakiem możliwości zapamiętania jakichkolwiek wzorców ruchu przez dziecko. Oczywiście u dziecka może występować też typ mieszany, obejmujący wybrane objawy opisane powyżej.

 

W zależności od rodzaju porażenia niedowłady mogą dotyczyć górnej i dolnej kończyny po tej samej stronie, jedynie kończyn dolnych lub całego ciała. Mózgowe porażenie dziecięce może mieć również różne nasilenie, które określa się na specjalnych skalach. Dziecko z porażeniem może chodzić bez ograniczeń, ale mieć trudności ze złożonymi czynnościami, takimi jak skakanie na jednej nodze lub wymagać przewożenia na wózku inwalidzkim i być w pełni zależne od innych osób. Ze względu na powyższe, każde dziecko wymaga indywidualnego wsparcia.

 

Jakie problemy żywieniowe mogą towarzyszyć mózgowemu porażeniu dziecięcemu?

 

Po pierwsze, u dziecka może pojawić się refluks żołądkowo-przełykowy. Cofająca się z żołądka do przełyku lub nawet jamy ustnej treść pokarmowa może powodować uczucie bólu czy pieczenia (zgaga). Nieleczony refluks może doprowadzić z kolei do zapalenia przełyku lub nawet zachłystowego zapalenia płuc. Jeśli taki problem pojawia się u dziecka, wskazana jest konsultacja gastroenterologiczna, a także odpowiednie pozycjonowanie, zwłaszcza po posiłkach.

 

Drugi częsty problem to zaparcia. Niestety ich przyczyna nie zawsze jest znana i możliwa do potwierdzenia. Mogą być one związane z ograniczeniem ruchowym dziecka, brakiem przyjmowania pozycji stojącej czy ograniczeniem przyjmowania płynów lub nietolerancją diety bogatej w błonnik. W tym przypadku zaleca się odpowiednie pozycjonowanie, pionizację bierną, a także w miarę możliwości zmianę nawyków żywieniowych, tak, aby w jadłospisie pojawiły się produkty bogate w błonnik, najlepiej ten rozpuszczalny i delikatny, jeśli dziecko nie toleruje innych jego rodzajów. Gdzie znaleźć taki błonnik? Oczywiście w warzywach, owocach, a także płatkach owsianych. Jeśli dziecko dobrze toleruje grube kasze, jak gryczana, to może ona stanowić świetny dodatek do zup. Pieczywo pełnoziarniste, które może nasilać refluks i nasiona roślin strączkowych, które mogą powodować wzdęcia należy wprowadzać ostrożnie obserwując reakcję dziecka. Jeśli wszystko zawiedzie, konieczne może okazać się sięgnięcie po farmakoterapię.

 

Po trzecie, mózgowe porażenie dziecięce może powodować liczne zaburzenia utrudniające spożywanie pokarmów. Niektóre dzieci z ciężką jego postacią mogą mieć problemy z żuciem pokarmu, a także koordynacją przełykania. Problemy te znacznie wydłużają czas karmienia, czyniąc jedzenie bardzo trudnym zadaniem. W ich konsekwencji może dojść do przyjmowania posiłków o zbyt małej wartości energetycznej w ciągu doby i rozwoju niedożywienia. Jeśli zostanie ono stwierdzone u dziecka, pomocne może okazać się wprowadzenie (po konsultacji z lekarzem) do jego menu żywności medycznej. Przykładem może być Resource Junior, który występuje zarówno w gotowej do picia płynnej formie o smaku truskawkowym, czekoladowym i waniliowym, jak i w postaci waniliowego proszku, który po rozpuszczeniu w wodzie można podawać jako napój lub jako dodatek do tradycyjnych posiłków. Jeśli zauważamy, że mimo usilnych starań dziecko ma problemy z karmieniem - krztusi się, nie gryzie, nie chce jeść, nie połyka, a każde karmienie trwa więcej niż 40 minut, zabierając w ciągu doby ponad 4 godziny, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Możliwe, że gastroenterolog zaleci wprowadzenie żywienia dojelitowego, które pomoże zatrzymać niechciany spadek masy ciała i da dziecku szanse na lepszy stan odżywienia.

 

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Junior: Do postępowania dietetycznego u dzieci powyżej 1. roku życia w stanach bądź w przypadku ryzyka niedożywienia.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć