Warszawa

Nauka przez zabawę klockami. Pomysły na zabawy

Nauka przez zabawę klockami. Pomysły na zabawy

Prawidłowy rozwój dziecka to coś, na czym zależy większości rodziców. Ci bardziej świadomi wiedzą, że choć ich maluch urodził się z naturalnym pędem do nauki i doświadczeń, czasem warto, by dorośli wspomogli ten proces. Oczywiście najmłodszym nie będziemy powtarzać równań matematycznych, aby szybciej je zapamiętały. Staramy się raczej, aby była to nauka przez zabawę. Jakie narzędzia mogą nam w tym pomóc? Najlepsze będą klocki konstrukcyjne! Przyjrzyjmy się pokrótce jak możemy je wykorzystać w zabawie.

 

Pomysły na zabawy klockami

 

Naturalnie, każdy może wymyślić swój autorski projekt lub po prostu zostawić wszystko w rękach dziecka. Ale jeśli dopiero zaczynamy zabawy ze swoimi dziećmi to koniecznie wykorzystajmy klocki konstrukcyjne. Inspiracje poniżej:

 

  • tworzenie toru przeszkód z klocków. Aby dobrze się sprawdził, potrzeba jeszcze samochodzika lub czegoś, co go przypomina. Dziecko podczas zabawy uczy się lepiej manipulować rączkami i ćwiczy swój wzrok. Powoli uświadamia sobie, że dobra zabawa musi przebiegać równolegle z przestrzeganiem pewnych reguł.
  • ponieważ producenci klocków konstrukcyjnych dbają zawsze o to, by miały one żywe kolory i różne kształty, najmłodsze dzieci mogą w ten sposób uczyć się grupowania przedmiotów. Możemy wspólnie z maluchem znaleźć np. wszystkie zielone prostokąty lub wszystkie okrągłe elementy i zgromadzić je w jednej "bazie". Następnie możemy przejść do ich liczenia. Będzie to ciekawsze dla tych maluchów, które już trochę poznały liczby, albo są właśnie w wieku, który im to umożliwia.
  • zabawa w sklep świetnie uczy nie tylko podstaw matematyki ale i ekonomii. Klocki mogą pełnić rolę waluty, a zabawki czy pluszaki będą towarem.
  • zabawa klockami może się również okazać zabawą w porównania. Wspólnie z dzieckiem warto wznieść konstrukcję o różnych wysokościach i objętościach a następnie poprosić je, by wskazało najwyższą, najniższą, najszerszą itp. Następnie możemy policzyć ilość klocków zastosowanych przy każdej budowli. Taka nauka przez zabawę rozwija wyobraźnię przestrzenną i inteligencję już w najmłodszych latach życia.
  • oczywiście starsze dzieci nie będą miały problemów z wymyślaniem własnych zabaw. Jako rodzice, nie musimy wcale planować im każdej pracy, bo to zabije ich kreatywność. Ale od czasu do czasu można wyznaczyć ciekawy cel np. skonstruowanie drzewa lub zwierzęcia i z przyjemnością obserwować jak nasza pociecha uruchamia wyobraźnię i na swój wyjątkowy sposób przekształca materię w coś zbliżonego do natury.

 

Wpływ klocków na rozwój dziecka

 

O korzyściach z takich wspólnych zajęć można mówić naprawdę długo, więc skupmy się tylko na tych najważniejszych. Zabawa klockami:

  • wspiera logiczne myślenie i kreatywność. Dziecko uczy się czytania instrukcji i ich wykonywania, ale też jest projektantem własnych budowli. Rozwija umiejętność planowania i trenuje koncentrację uwagi. 
  • ponieważ zabawa często odbywa się w towarzystwie innych dzieci lub dorosłych, dziecko musi dobrze się z nimi porozumiewać. Dzięki temu rozwijają się umiejętności komunikacyjne i społeczne. W zabawie klockami konstrukcyjnymi maluch powinien nauczyć się dzielić, pójść na ustępstwa, ale też jasno przedstawiać swoje pomysły.

 

Klocki to nie tylko zabawa

 

Dając swojemu dziecku nie tylko opiekę, troskę i nasz czas, ale też odpowiednie narzędzia do rozwoju, możemy być pewni, że pozytywnie wpłynie to na naszą pociechę. Zabawa klockami konstrukcyjnymi to możliwość dobrze spędzonego wspólnie czasu. To nauka nowych umiejętności dla dziecka, a dla rodzica przyjemność z obserwowania postępów malucha. W serwisie klockidladzieci.pl znajdziesz każdy rodzaj klocków dla swojej pociechy!

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć