Warszawa

Ekologiczna wyprawka szkolna

Ekologiczna wyprawka szkolna

Nawet jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do ekologicznych rozwiązań, koniecznie zajrzyj do artykułu. Znajdziesz w nim informacje jak skomponować niezbędny zestaw, który sprawdzi się u ucznia i przedszkolaka. Jeśli zaś od dawna żyjesz w duchu eko, to tym bardziej zapraszam na przegląd zeszytów z recyklingu, długopisów eko, ekologicznych teczek i innych przyjaznych planecie artykułów.

 

Autorka: Ania Oka/Zabawkator.pl

 

Eko wyprawka do szkoły swoim składem nie różni się od wyprawki standardowej, tak jak wyprawka szkolna dla dziewczynki nie różni się od wyprawki szkolnej dla chłopca. Nie jest też droższa – ceny zależą od jakości i firmy, a nie od idei ochrony środowiska, która stoi za przyjaznymi dla Ziemi produktami. Jednak robiąc zakupy świadomie, z uwzględnieniem składu i możliwości wielokrotnego użycia artykułów szkolnych, wpajamy dziecku uważność i dobre wzorce. A do tego warto wykorzystać każdą okazję.

 

Co powinna zawierać wyprawka szkolna?

 

Jesteś początkującym rodzicem i właśnie mierzysz się z dwumetrową listą zakupów „niezbędnych” do nauki? Spokojnie, oddychaj. Zaraz wszystko uporządkujemy.

Tak naprawdę mamy trzy grupy produktów. Pierwsza to rzeczy, które będą wędrowały z uczniem między szkołą a domem. Druga, to artykuły, których wymaga szkoła i najczęściej zostają w szafce ucznia, lub stanowią wspólne wyposażenie klasy. Trzecia grupa zależy dokładnie od potrzeb ucznia wynikających z organizacji nauki. Najważniejsza porada na początek: zawsze staraj się kupić to co naprawdę potrzeba. Zrób bazę, a resztę dokupisz później.

 

Po pierwsze wyprawka wędrująca z uczniem. Są to oczywiście tornister lub plecak, piórnik oraz buty na zmianę. Z mniejszych rzeczy wybierz podstawowe wyposażenie piórnika.

 

  • miękkie ołówki (B lub 2B)
  • kredki w przynajmniej 12 kolorach
  • gumkę
  • temperówkę
  • nożyczki
  • dobry klej
  • długopis

 

Koniec. Wiem, że wszystko jest piękne i spinacze kuszą i linijki z nadrukiem i zestawy karteczek samoprzylepnych, ale na początek wystarczy.

 

Teraz pora na zeszyty. Przed pierwszą klasą poczekaj na wytyczne od nauczyciela – poda objętość i wzór stron. Nawet zeszyty w kratkę potrafią się od siebie różnić: może być ona kolorowa lub jednobarwna, strony mogą mieć margines lub nie. Jeden nauczyciel języka angielskiego wymaga zeszytu w linię, drugi w kratkę.

Kiedy już wiesz, co masz wybrać, dobierz okładki. Do zeszytów i książek. Możesz dokupić gotowe naklejki lub sam z pomocą dziecka podpisać zeszyty.

Do tego jeden notes. Pozostałe wyposażenie kupisz, gdy będziesz wiedzieć, jak wygląda organizacja nauki. Np. czy potrzebny jest worek na buty, czy dziecko ustawia je w szafce, jak ma wyglądać strój do ćwiczeń na WF itd.

 

Po drugie – wyprawka do szkoły, czyli lista potrzeb podana przez nauczyciela. Tu nie ma pola do dyskusji, kupujesz to, co zostało wyszczególnione:

  • farby
  • kolorowe papiery
  • bloki techniczne
  • pędzelki
  • podkładki do malowania
  • plastelinę itd.

 

Taki komplet najczęściej zostaje w szkole, czasem dziecko zabiera go do domu. Po kilkunastu latach doświadczenia z moimi uczniami podpowiem, żebyście zainwestowali po kilka złotych w klej typu CR i taśmę dwustronną. Potrafią uratować niejedną pracę artystyczną.

 

Trzecia część wyprawki to niezbędniki, które chcemy by dziecko miało.

  • chusteczki higieniczne
  • płyn dezynfekujący lub małe mydło w płynie
  • odblaski do przyczepiania lub naklejania na teczkę
  • buty
  • ubrania
  • coś na picie i na jedzenie

 

Co dokładnie to również zależy od naszej organizacji i upodobań dziecka. Lubi wodę? Wystarczy bidon czy butelka. Woli herbatę lub zioła, musimy wybrać termos lub butelkę termiczną. Idzie do szkoły tylko na lekcje – wystarczy małe opakowanie na przekąski. Zostaje na świetlicy a nie je szkolnego obiadu – będzie potrzebna duży lunchbox z przegródkami i sztućcami.

 

Oczywiście takie szczegółowe kompletowanie wyprawki dotyczy głównie maluchów z klas 1-3. W przypadku starszych dzieci często jedynie uzupełniamy to, co trzeba dokupić po ubiegłym roku. A nasi uczniowie sami dobrze wiedzą, czego potrzebują. Znikają też listy szkolne z obowiązkową wyprawką, choć to zależy. Zdarzają się placówki, w który listy zakupów ogłaszane są nawet do ósmej klasy.

 

Co powinna zawierać wyprawka przedszkolna?

 

Wyprawka przedszkolaka składa się głównie z listy przygotowanej przez placówkę. Są tam praktycznie same artykuły plastyczne, jak:

  • plastelina
  • kredki świecowe
  • kredki ołówkowe
  • kleje
  • bezpieczne nożyczki
  • brystole

 

I inne dodatki do wykonywania prac artystycznych. Tu kolejna podpowiedź: jeśli twoje dziecko nie opanowało chwytu szczypcowego możesz kupić zestaw nakładek korekcyjnych i nałożyć je na wszystkie kredki ołówkowe. Potem podpisać kredki i zgłosić przedszkolnemu opiekunowi by dziecko pracowało z nakładkami.

 

Przedszkole decyduje też czy i jaki będzie potrzeby strój do ćwiczeń oraz środki higieny osobistej. W większość placówek wystarczy przynieść i co tydzień zabrać do prania ręcznik (warto go podpisać haftem lub specjalną naklejką). Część przedszkoli wymaga też zestawu do mycia zębów.

 

Jeśli chodzi o rzeczy dodatkowe to najważniejszy jest mały plecak, ale naprawdę niewielki. Taki by dziecko mogło w nim zmieścić ulubioną zabawkę, butelkę z wodą, kanapkę, przekąskę, chusteczki, płyn dezynfekujący do rąk. Dzieci w przedszkolu często korzystają z krótkich wycieczek np. spacer w lesie, czy wyjazd do pobliskiego kina. Wtedy same kieszenie w kurtce nie wystarczą na wszystko, co trzeba ze sobą zabrać. Zawsze pamiętajcie też o odblaskach na ubraniach zewnętrznych, plecaku, butach. Jeśli nie są wszyte fabrycznie, można kupić takie do przypięcia lub naklejenia.

 

Materiały z recyklingu, bioplastik, wielorazówki

 

Ekologia to najważniejszy trend w nadchodzących sezonach. A nie ma nic bardziej eko niż odzyskiwanie surowców i tworzenie z nich nowych rzeczy. Dokładnie na tym polega recykling – w produkcji wykorzystuje się odpady. Ale wcale nie znaczy to, że nowe produkty są brzydkie czy złej jakości, przeciwnie. Świadome firmy produkują wyjątkowe rzeczy!

 

Mamy to szczęście, że dziś możemy skompletować praktycznie całą wyprawkę tak, by była przyjazna środowisku. Plecak z przetworzonych butelek może być naprawdę komfortowy i modny, zobaczcie choćby ten kultowy model, ale wykonany z butelek PET Re Kanken.

 

Do takiego plecaka idealnie będą pasować kołozeszyty wykonane w 100 procentach z papieru z odzysku. Jeśli kupujecie długopisy czy inne pisaki, to warto sprawdzić czy ich obudowa jest eko freindly tak, jak na przykład w tym markerze suchościeralnym (95 procent z recyklingu) czy też w cienkopisach lub flamastrach prawie w całości stworzonych z bioplastiku. Wybierając zeszyty możecie sięgać po te, do których wykorzystania zostały użyte materiały z legalnych źródeł, choćby Blush.

 

Poza artykułami do nauki niezbędne będą również pojemniki na napoje i jedzenie. I tu mamy dwie możliwości zmiany nawyków na ekologiczne. Pierwszy to przejście z jednorazowych opakowań typu folia aluminiowa i butelki jednorazowe, na takie, które będą służyły przez cały rok szkolny. W zależności od potrzeb mogą to być butelki na wodę, bidony, termosy, pudełka śniadaniowe, większe lunchbox’y i genialne woskowijki, czyli coś, co pozwala na klasyczne pakowanie kanapek, ale nie jest jednorazowe!

 

Można też zrobić krok dalej i poza tym, że wybierzemy produkty wielorazowe, to zdecydować się na ekologiczne materiały, jak szkło czy metal, choć tu wybór jest nieco mniejszy a dodatkowo takie produkty dociążają plecak. Niemniej przy starszych uczniach naprawdę warto je rozważyć. Eko produkty są przecież wyrazem troski o przyszłość dziecka.

 

Advertisement
Materiał promocyjny

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć