Warszawa

5 powodów, dla których warto pozwolić dziecku wybrać wyprawkę

5 powodów, dla których warto pozwolić dziecku wybrać wyprawkę

Znacie to uczucie, gdy wchodzicie do sklepu z artykułami biurowymi i czujecie się jak dziecko w sklepie ze słodyczami? Uczniowie mają tak w działach z artykułami szkolnymi. Dziś przeczytacie o korzyściach, jakie daje otaczanie dzieci pięknymi przedmiotami oraz dlaczego ważne jest włączenie przedszkolaków i uczniów w przygotowania do roku szkolnego. Podejrzymy też trzy najnowsze kolekcje, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie, i kilkulatek, i szkolniak, i nastolatek.

 

Autor: Ania Oka/ Zabawkator.pl

 

Czy nam się to podoba, czy nie, każdy rok szkolny zaczynamy zakupami. Uczeń potrzebuje całej wyprawki od zeszytów, poprzez flamastry do butelki na wodę. Warto zamienić ten obowiązek w przyjemność i pozwolić dziecku w nim uczestniczyć, by miało wpływ na to, jakimi przedmiotami się otacza. Szczęśliwie dziś za rozsądne pieniądze można znaleźć ciekawe graficznie i dobre jakościowo artykuły, które w dodatku… pasują do siebie!

 

Dlaczego warto dbać o ładne otoczenie dziecka?

 

Oto 5 powodów, dla których zamiast kupować przypadkowe artykuły do nauki, lepiej pozwolić dziecku wybrać te, które najbardziej mu się podobają.

Wyszukiwanie pięknych gadżetów do nauki ułatwia pogodzenie się z końcem wolnego i przejściem w tryb lekcyjny. Niezależnie od tego, jak będzie wyglądała szkolna rzeczywistość, uczeń powinien mieć okazję, aby spokojnie się do niej przygotować. Najprostszym sposobem polecanym przez psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską jest włączenie dzieci do szykowania szkolnych przyborów, miejsca nauki, zestawów do drugich śniadań itd. W ten sposób dziecko nie tylko powoli oswaja się z nadchodzącymi obowiązkami, ale też buduje zaangażowaną postawę poprzez świadome przygotowania. To ważny etap pozwalający na w miarę bezbolesne przejście z letniej wolności w szkolną rutynę.

Tak naprawdę już od najmłodszych lat dziecko ma potrzebę wyrażania siebie poprzez design rzeczy, którymi się otacza. Kilkulatek potrafi codziennie wybierać bluzę z dinozaurami, a nigdy nie zgodzić się na założenie żółtego swetra. To bardzo ważne by pozwalać maluchom, większym dzieciom a już na pewno młodszym i starszym nastolatkom na samodzielne wybieranie wzornictwa ubrań, wyposażenia pokoju, szkolnych gadżetów. Tylko w ten sposób dziecko może sprawdzić co lubi, co mu się podoba i co dobrze na nie wpływa – a to nic innego, jak pierwsze próby budowania własnego stylu. Nawet jeśli widzimy, że nasz uczeń ulega modzie, to nie powinniśmy go w tym hamować. Każdy musi przejść różne etapy rozwojowe i dobrze, jeśli zrobi to w bezpiecznej przestrzeni dzieciństwa.

 

Ładne dodatki w miejscu nauki zwiększają zadowolenie, poprawiają nastrój, sprzyjają koncentracji i podejmowaniu trudniejszych zadań. I nie jest to żadna marketingowa sztuczka, tylko oczywistość, o której wie każdy architekt wnętrz i my też, jak się nad tym zastanowimy. Pomyślcie o miejscu, w którym najlepiej wam się pracuje. Najczęściej jest nie tylko odpowiednio dobrane biurko, krzesło i lampka, ale też dodatki. Takim samym zasadom podlega miejsce do nauki. Tym bardziej, że dodatki nie mają tu charakteru ozdobnego, tylko praktyczny. Począwszy od zeszytów, zakreślaczy, ołówków po spinacze, kleje, zakładki po saszetki i kubki termiczne. Tych przedmiotów jest naprawdę sporo, więc tym bardziej powinny odpowiadać potrzebom estetycznym dziecka tak, by czuło, że jego przestrzeń lekcyjna jest miłym miejscem, w którym chętnie spędza czas.   

 

Kiedy od najmłodszych lat otaczamy dziecko pięknymi przedmiotami, a gdy podrośnie wspieramy go w wyborze dobrego wzornictwa, to rozwijamy w nim wyczucie estetyki potocznie nazywane dobrym gustem. Nie jest to żadna przesada, ponieważ wyczucie piękna nie jest potrzebne jedynie artystom. Tak naprawdę bardzo przydaje się w codziennym życiu i ma wymiar praktyczny. To właśnie wyczucie estetyki powoduje, że potrafimy ubrać się stylowo, ładnie urządzić mieszkanie, wybrać atrakcyjny prezent dla przyjaciela. Dobry gust jest bardzo pożądaną cechą, która może nawet wpłynąć na wybór zawodu: architekt, stylistka, projektant ogrodów, grafik. Dlatego jako rodzice nie powinniśmy zaniedbać tego elementu rozwoju dziecka.

 

Wybieranie określonego wyglądu codziennych przedmiotów może być też formą zaspokojenia potrzeby przynależności do grupy, ale przeciwnie: wyróżnienia się. Oba zjawiska są całkowicie naturalne i bywają mocno natężone zwłaszcza w okresie, gdy dziecko sprawdza, jaką rolę w społeczności chce pełnić, ale też najintensywniej szuka rówieśniczej akceptacji. W takiej sytuacji, jeśli w danej grupie modny jest jakiś motyw – na przykład cała klasa fascynuje się pandami, to nie nic złego w tym, by dziecko też marzyło o akcesoriach z takim wzorem. Z własnej szkoły pamiętam, jak modne stały się chińskie pachnące piórniki i wszyscy uprosiliśmy rodziców o takie właśnie. Czuliśmy się prawie tak, jakbyśmy nawiązali braterstwo krwi. Po latach wydaje mi się to zabawne, ale gdy moje dziecko prosi mnie o coś, co jest na topie w jego klasie, wracam do tego wspomnienia by sprawdzić, czy pomysł córki jest konsumencką fanaberią czy kryje się za nim głębsza potrzeba.

 

Jakie gadżety może wybrać dziecko?

 

Wybór składowych wyprawki jest dziś ogromny. Sprawdźcie sami choćby na przykładzie trzech najnowszych kolekcji przyborów szkolnych. Najbardziej uniwersalna zarówno dla wieku jak i płci jest seria Pandastic, której bohaterami są oczywiście pandy. Znajdziecie w niej kilkadziesiąt produktów dopasowanych do siebie graficznie i pozwalających skompletować całą wyprawkę! Poza oczywistymi produktami jak plecak, czy najlepszy pod względem użyteczności piórnik-saszetka, szczególnie polecam zestaw 3 pojemników na drugie śniadanie. To genialne rozwiązanie, ponieważ chowają się jeden w drugi i zajmują mało miejsca na półce.

Jeśli szukacie bardziej młodzieżowych lub wyraźnie dziewczęcych wzorów to zajrzyjcie do kolekcji Flower Power i Halo Holo. Serie składają się z podobnych artykułów różniących się grafiką. Chcecie przygotować się do nauki w domu? Zwrócicie uwagę na podkładkę pod laptopa do pracy w nietypowych miejscach – jest wyjątkowo lekka i wygodna, a do tego ma wgłębienie na długopis. Bardzo praktyczne są też podkładki z notesami umożliwiające odrabianie lekcji czy robienie notatek w każdych warunkach. Niewielką inwestycją, a znacznie ułatwiającą organizację pracy są wszelkie teczki: harmonijkowa, teczka klasyczna na gumkę czy kopertowa.

Najważniejszą zaletą kolekcji jest to, że pozwalają skompletować pasującą do siebie wyprawkę niezależnie od tego, czego dziecko potrzebuje, bo wybór artykułów jest naprawdę ogromny. Obyście nie tracili głowy podczas oglądania!

 

Advertisement
Materiał promocyjny

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć