Warszawa

Kamienie milowe - poznaj najważniejsze etapy w rozwoju dziecka

Kamienie milowe - poznaj najważniejsze etapy w rozwoju dziecka

Określenie „kamienie milowe” odnosi się do pewnych umiejętności, które dziecko powinno opanować w danym wieku. Monitorowanie postępu pomaga zauważyć, czy rozwój przebiega prawidłowo, a jeśli nie – wdrożyć odpowiednie postępowanie terapeutyczne. Oto kilka słów na temat kamieni milowych w pierwszych trzech latach życia.

 

Kamienie milowe w pierwszym roku życia

 

W pierwszym roku życia kamieni milowych jest bardzo wiele i sprawdzane są już u noworodków. Przykładami są odruchy: Moro, podparcia, chwytny, szukania i ssania. Lekarze sprawdzają też, czy dziecko odwraca się w stronę dźwięku, wydaje z siebie różne okrzyki albo uśmiecha się w odpowiedzi na głos. Maluszek powinien też odwracać się w kierunku bodźców wzrokowych, preferować ludzką twarz albo obiekty o wyrazistych kolorach. Jeśli zaś płacze, kiedy słyszy płacz innego dziecka, świadczy to o jego empatii. (1)

 

Już około 2. miesiąca życia można spodziewać się kolejnych kamieni milowych. Na tym etapie dziecko powinno umieć chwycić grzechotkę, unieść główkę w pozycji na brzuchu, wydawać nieartykułowane dźwięki czy mieć dłuższe okresy czuwania w ciągu dnia. Dwa miesiące później maluszek powinien już gruchać, badać otoczenie, przewidywać czynności wykonywane o tej samej porze. Oczywiście cały czas rozwija się jego mała i duża motoryka oraz funkcje społeczno-emocjonalne. Półroczne niemowlę potrafi już natomiast siedzieć z podparciem, potrząsnąć grzechotką, patrzeć w kierunku osoby, która do niego mówi, śmiać się, rozwiązywać pierwsze problemy metodą prób i błędów. Nawiązuje też coraz więcej interakcji z innymi. (1)

 

Kolejnych 6 miesięcy to również bardzo intensywny i wielokierunkowy rozwój umiejętności. Co potrafi roczne dziecko? Kamienie milowe osiągnięte do pierwszych urodzin to umiejętności: siedzenia, raczkowania, chodzenia za rękę z opiekunem, złapania toczącej się piłki. Roczne dziecko potrafi też trzymać butelkę, reaguje na swoje imię i rozumie rutynowe polecenia. Coraz częściej naśladuje gesty dorosłych. (1)

 

Kamienie milowe w rozwoju dziecka – drugi rok życia

 

W dniu pierwszych urodzin Twoje dziecko jest jeszcze słodkim i zagubionym w świecie maluszkiem. Jednak gdy dostanie tort z dwiema świeczkami, zacznie już pokazywać swój charakter i trudno będzie za nim nadążyć. Dwuletnie dziecko potrafi biegać, skakać, kopać piłkę, wchodzić po schodach krokiem dostawnym, wspinać się na kanapę. Układa też piramidki z klocków, używa łyżki, pomaga w ubieraniu się. Również jego mowa jest na tym etapie bardziej zrozumiała. Potrafi wypowiedzieć około 50 słów oraz układa pierwsze, króciutkie zwroty. Zaczyna także identyfikować kształty i kolory. To także czas, gdy maluch chce robić wszystko po swojemu. (1, 2)

 

Trzeci rok życia – jakie kamienie milowe pokonuje dziecko?

 

Co dzieje się w kolejnym roku życia? To, gdy dziecko potrafi już nazywać znajome przedmioty, przedstawić się i powiedzieć, ile ma lat, pedałować na trójkołowym rowerku, schodzić po schodach krokiem dostawnym i wchodzić naprzemiennym. Prawidłowo posługuje się łyżką i widelcem, pije z otwartego kubka, potrafi zdjąć buty i skarpety oraz sygnalizuje potrzebę oddania moczu oraz stolca. Wykonuje 2–3-stopniowe polecenia, jego mowa jest w większości zrozumiała oraz buduje zdania, składające się z 3–4 wyrazów. Coraz częściej naśladuje zachowania innych, próbuje pocieszać kogoś, kto płacze, potrafi okazywać coraz szersze spektrum emocji. Łatwiej też przychodzi mu zaakceptowanie czasowego odseparowania od rodziców. (1, 3)

 

Oczywiście po ukończeniu trzech lat dziecko nadal będzie się rozwijało, aż do osiągnięcia dojrzałości. Poszczególne etapy rozwoju dziecka zawsze wymagają wsparcia i cierpliwości ze strony rodziców i opiekunów, którzy są dla niego podporą i wzorem do naśladowania. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Dużo zależy od otoczenia, ale też od charakteru i temperamentu dziecka. Czy jest ciekawskie i szybko podejmuje nowe wyzwania czy potrzebuje na to nieco więcej czasu. Pamiętaj, aby nie porównywać swojego dziecka z innymi, ponieważ każde jest na swój sposób wyjątkowe. Jeśli jednak coś Cię niepokoi, najlepiej zgłoś to i  omów ze specjalistą.

 

 

Bibliografia:

  1. Dosman C.F., Andrews D., Goulden K.J., Wiek występowania kamieni milowych we wczesnej ocenie rozwoju dziecka. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/98430,wiek-wystepowania-kamieni-milowych-we-wczesnej-ocenie-rozwoju-dziecka. Data dostępu: 21.04.2020.
  2. Stewart D.H., Milestones: 13 to 24 months. https://www.babycenter.com/0_milestones-13-to-24-months_1496589.bc. Data dostępu: 21.04.2020.
  3. Important Milestones: Your Child By Three Years. https://www.cdc.gov/ncbddd/actearly/milestones/milestones-3yr.html. Data dostępu: 21.04.2020.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć