Warszawa

Dzień Dziecka - jak rozegrać to po mistrzowsku?

W tym roku – w wyjątkowym, trudnym okresie – obchodzenie świąt jest inne: w mniejszym gronie, nie tak huczne, bez dodatkowych imprez. Jak jednak zrekompensować dzieciom to, że nie zabierzemy ich do kina czy wesołego miasteczka? Przygotujmy wspaniałe atrakcje w domu, zadbajmy o odpowiednią oprawę, podarujmy prezenty i sprawmy, że mimo pandemii będzie to ich najlepszy Dzień Dziecka. Jak to zrobić?


Prezenty, którymi zbudujemy szczęście, czyli Dzień Dziecka w krainie klocków Lego

 

Stwierdzenie, że klocki Lego uwielbiają tylko chłopcy, dawno już uznano za mit. Na tym polega fenomen tych zabawek, że przy takiej ilości modeli, stopniu trudności układania i podążaniu marki za trendami, Lego zapewnią świetną rozrywkę dla małych i dużych, dla dzieci, nastolatków i rodziców, dla chłopców oraz dziewczynek. Kto ma w domu choć jedno pudełko, ten wie, że gdy rozłożymy je na dywanie, wtedy następuje rzecz magiczna – dzieci zajmują się wyłącznie tym. Tworzą, budują, kreują nowe budowle i świat z klocków. I kiedy wypowiadamy jedno słowo – „sprzątamy” – zawsze na twarzach naszych pociech maluje się grymas i z błagalną miną oraz piskliwym głosem wołają: „jeszcze nie!”. Dlatego w tym roku Dzień Dziecka niech będzie usłany… klockami! Podarujmy maluchom kilka nowych zestawów Lego. Znajdźmy czas, by razem z nimi zabrać się za wspólne układanie. Możemy zrobić jedną wielką budowlę, możemy wymyślić konkurs na najpiękniejsze miasteczko, czy wyścigi – kto szybciej złoży np. samochód lub robota. Pozwólmy też bawić się klockami cały dzień, zaangażujmy do tego wszystkich domowników, niech to będzie największą frajdą.

 

 

Na koniec zróbmy sobie zabawną sesję zdjęciową wśród naszych prac, tak by upamiętnić ten dzień. Usiądźmy potem wspólnie na kanapie, wybierzmy najładniejsze fotografie i prześlijmy je do wywołania. Zróbmy jeszcze filmowy maraton z Lego Movie. Te filmy są naprawdę wciągające i świetnie zrealizowane. Taki seans niech będzie elementem niespodzianki i zaskoczenia.

 

Patrząc na własne doświadczenie, zapewniamy i uspokajamy, że nie będzie za dużo Lego jak na jeden dzień. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. A i zaletą klocków jest to, że nawet jeśli dzieci bawią się nimi codziennie, to każde nowe pudełko daje kolejne, nieograniczone możliwości. Klocki u młodszych pomagają rozwijać zdolność rozróżniania kolorów i kształtów, łączenia ich ze sobą; zręczności. U starszych - wpływają na poszerzanie wyobraźni przestrzennej, na kreatywność, zdolności manualne. Dla przedszkolaków polecane są zwykłe serie Lego i Duplo, młode panie uwielbiają Lego Family i Lego Friends (domki, kwiatki, stroje, zwierzęta), a nastolatkowie i dorośli są zafascynowani Lego Technic, za sprawą których można wykonywać skomplikowane maszyny i roboty, a także poznawać tajniki programowania. Dodatkowo można wybrać też klocki, które odwzorowują ulubionych bohaterów, np. Lego Star Wars, Lego Batman itd.

 

Jeśli przekonał Was ten pomysł, ale pojawiły się obawy, że zabawki te bywają drogie – wyszukaliśmy specjalną promocję, która powinna okazać się przydatna, szczególnie w czasie nadchodzącego Dnia Dziecka. Otóż w salonach Empik od 13 do 26 maja jest specjalna promocja -20% na wszystkie produkty Lego! Warto odwiedzić najbliższy sklep i sprawdzić, który z zestawów spodoba się najbardziej Waszym pociechom i nada się na podarunek. Gwarantujemy, że będzie to trafiony prezent.

 

Gra o uśmiech, czyli jak za sprawą planszówek wygrać dziecięce święto

 

A teraz cofnijmy się do okresu naszego dzieciństwa. Pamiętacie, jak z rodzicami grało się w Chińczyka, a dziadkowie uczyli nas grać w karty? To był najlepiej spędzony czas i piękne wspomnienia. W dzisiejszych czasach takie rozrywki zmieniły się na gry na komputerze czy telefonie. Może więc właśnie na Dzień Dziecka zafundować smykom inne, dawne atrakcje? Wiadomo, że współczesne gry planszowe czy karciane znacznie różnią się o tych starszych, ale mają taki sam urok i dają tyle samo, a może i nawet więcej, radości i możliwości.

Zróbmy więc dzień gier. Możemy podzielić go na kilka etapów, konkurencji. Możemy układać puzzle na czas, rozegrać rodzinne kalambury (w wersji rysowanej i pokazywanej), a także zagrać turniej w planszówki i karcianki. Za każde rozgrywki niech na uczestników czekają nagrody. Od drobnych upominków i słodkości, po nawet i większe dla zwycięzcy (maskotka, książka, medal zrobiony ze złotka i wstążki – autorstwa rodziców itd.). Stwórzmy tabelkę rodzinnych rozgrywek, możemy kibicować sobie wzajemnie, zaopatrzyć się w przekąski, a na krzesłach stworzyć podium. Rozwińmy i my naszą wyobraźnię, dajmy się ponieść emocjom i zapewnijmy niezwykłe wrażenia naszym dzieciom. Tym bardziej, że Dzień Dziecka często kojarzy im się z dniami sportu w szkołach i przedszkolach, z konkursami, z wesołymi miasteczkami, gdzie można coś wygrać, wykazać się, pokazać swoje umiejętności. Skoro tego w tym roku nie będzie – domowe granie jest idealnym zastępstwem.

 

Zanim przystąpimy do rozgrywek – sprezentujmy dzieciom kilka różnych typów gier – strategiczne, historyczne, językowe, matematyczne, geograficzne, pamięciowe itd. Każda z nich coś wniesie do  życia i nauki naszych pociech. Ułatwi zapamiętywanie, logiczne myślenie, układania wyrazów czy liczenia cyfr. Maluchy nie zauważą nawet, że uczą się, że poznają nowe fakty, wiadomości, dane i taka nauka jest właśnie najprzyjemniejsza i najbardziej efektywna. Poczują się też obdarowane, usatysfakcjonowana - gry będą ich prezentem na Dzień Dziecka. A żeby jeszcze to uczcić i nadać temu świąteczną oprawę – do podarunków będą i turnieje i domowe rozrywki. Przekonacie się, że wszyscy będą zadowoleni i dzień upłynie pod znakiem śmiechu i radości.

 

Jakie tytuły gier wybrać na nasz szalony, rodzinny turniej? Najłatwiej odwiedzić sklep, w którym jest duży wybór planszówek, gdzie możemy sami je obejrzeć, poczytać, o czym są i dla jakiego wieku są przeznaczone. Sprawdziliśmy, że w salonach Empik znajdziecie specjalną ofertę i promocję na Dzień Dziecka -20% na gry planszowe i karciane (od 13 maja do 2 czerwca). Warto skorzystać z otwartych już salonów, zobaczyć na żywo te produkty i wybrać odpowiednie planszówki. Nam szczególnie spodobały się tytuły, takie jak: dla młodszych – gra edukacyjna „Pucio. Gdzie to położyć?”, gra logiczna „Potwory do szafy”, gra zręcznościowa „Jenga”; dla starszych – przygodówka „Jumanji”, słynne „Scrabble” czy kultowa już karcianka „Uno”.


A co Wy wybierzecie? I jak planujecie spędzić, rozegrać ten dzień?

Advertisement
1/8
1/8
2/8
2/8
3/8
3/8
4/8
4/8
5/8
5/8
6/8
6/8
7/8
7/8
8/8
8/8

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć