Warszawa

Idziemy z małym dzieckiem na pływalnię.

Idziemy z małym dzieckiem na pływalnię.

Z wielu sportów, które mamy do wyboru dla swoich dzieci, pływanie jest jedną z dyscyplin, którą można zacząć uprawiać we wczesnym dzieciństwie. Już od wieku niemowlęcego można rozpocząć oswajanie dziecka z wodą, które ma zakodowane przebywanie w środowisku wodnym z życia płodowego. Kiedy już zdecydujemy się na pływanie, nasuwają się pytania typu: kiedy? gdzie i jak?


Od jakiego wieku dzieci mogą pływać w basenie?


Jak już wspomnieliśmy wcześniej dzieci mają wrodzone nawyki zachowania się w środowisku wodnym z życia płodowego, więc przygodę z wodą możemy rozpocząć bardzo szybko, bo już od trzeciego miesiąca życia. Warto przed wizytą na basenie skonsultować się z lekarzem, czy dziecko nie ma żadnych przeciwskazań do korzystania z kąpieli w basenie. Niektóre dzieci wręcz mają zalecenia lekarskie, aby wdrożyć zajęcia pływania np. dla poprawy rozwoju płuc lub wzmocnienia fizycznego. Pamiętajmy, że ćwiczenia w wodzie odbywają się w odciążeniu układu kostnego!

 

Jaki basen wybrać dla dziecka?


Po upewnieniu się, że nasze dziecko może bez przeszkód uczestniczyć w basenowych kąpielach, należy zdecydować się na wybór odpowiedniego basenu. Czy każdy basen będzie odpowiedni? Nie. Będziemy mieli do wyboru baseny duże i głębokie z chlorowaną woda, baseny o wodą ozonowaną oraz baseny o różnych temperaturach wody.


Najlepszym wyborem są baseny przeznaczone dla małych dzieci. Baseny typowo dziecięce tzw. brodziki są mniejsze i płytsze. Temperatura wody w basenach sportowych waha się w granicach od od 25°C do 28°C. Natomiast w brodzikach temperatura jest wyższa i powinna wynosić od 30°C do 36°C – przeważnie 30°C -32°C . Istotna jest równie temperatura powietrza, jeśli będzie za niska, nasz dzidziuś nie będzie czuł się komfortowo. Temperatura powietrza na basenie powinna być o około 2 stopnie wyższa od temperatury wody.


Świeżo upieczeni rodzice przy wyborze basenu powinni uwzględnić również, jakość wody pod prysznicem i jej temperaturę – czy woda jest uzdatniana. Warto uwzględnić dodatkowe udogodnienia dla rodziców typu: przewijaki dla dzieci, szatnie z dużymi przebieralniami i siedziskami dla dzieci.


Co powinien posiadać idealny basen? Oczywiście atrakcje wodne! Różnego rodzaju zjeżdżalnie przystosowane do małych dzieci, rzeczki oraz deszczownice, pod które będziemy wchodzić z naszym dzidziusiem. I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa… zabawki! By umilić sobie czas, możemy zabrać ze sobą piłeczki lub inne zabawki unoszące się na wodzie lub do wyławiania z dna basenu. To na pewno będzie dla wszystkich świetna zabawa.


Na co należy zwrócić uwagę  przed pierwszą wizytą na basenie?


Oprócz rzeczy, które zawsze zabieracie należy pamiętać o kilku dodatkowych punktach. Podstawowa sprawa, jeśli chodzi o niemowlaki, to wodoodporne pieluszki – najlepiej 2-3 sztuki oraz pieluszki zwykłe. Przydadzą się również chusteczki nawilżające i kosmetyki dla niemowląt. Po kąpieli nasz bobas z pewnością będzie głodny, więc należy zaopatrzyć się w jedzonko dla dzieci.


Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i w pełni wykorzystać zaplanowany czas, należy pamiętać o kilku ważnych sprawach:


- Nie powinniśmy karmić maluszka później niż pół godziny przed wejściem do wody.
- Przed wejściem na basen nie można smarować dziecka kosmetykami –balsamy,
  kremy, oliwki.
- Jeżeli na pływalni obowiązują czepki, trzeba wcześniej, najlepiej już w domu oswoić
  dziecko z czepkiem.
- Dobrze w pobliżu basenu zostawić ręcznik, żeby po wyjściu okryć niemowlę.
- Po wyjściu z basenu należy wykąpać dziecko pod prysznicem przy użyciu odpowiednich kosmetyków, a po wysuszeniu pamiętamy o nawilżeniu skóry dziecka.
- Nie należy bezpośrednio po przebraniu opuszczać pływalni, lecz pozwolić, aby nasz organizm ochłonął i przyzwyczaił się do niższej temperatury powietrza.
- Smoczek zostawiamy w szatni.

 

Od czego rozpocząć zabawę w basenie z maluchem.


Bezpośrednio przed wejściem na pływalnię razem z dzieckiem wchodzimy pod prysznic, delikatnie polewając dzidziusia wodą. Należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu temperatury wody pod natryskiem! Rozpoczęcie nauki pływania dziecka  możemy rozpocząć od stopniowego wejścia do wody i przyzwyczajenia dziecka do otoczenia. Polewamy delikatnie brzuszek dziecka, zanurzamy delikatnie nóżki. Następnie możemy z wyczuciem skrapiać twarz dziecka i polewać główkę wodą. Sam moment wejścia nie może być zbyt długi, żeby nie wyziębić dziecka.


Po przyzwyczajeniu dziecka do temperatury wody możemy zacząć naszą zabawę – delikatnie chlapanie, stopniowe zanurzanie niemowlęcia pod wodę. Dzieci do 6 miesiąca życia posiadają odruch wstrzymywania oddechu pod wodą. Naukę pływania  na pewno urozmaicą nam różnego rodzaju zabawki przeznaczone do zabaw wodzie: ćwiczymy chwytanie, rzucanie, dmuchanie oraz wyławianie.  I to na początek z pewnością wystarczy i cała rodzina szczęśliwa i uśmiechnięta wróci do domu… Udanej zabawy!

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć