Warszawa

Jak usypiać niemowlę - najlepsze sposoby usypianie niemowlaka

Jak usypiać niemowlę - najlepsze sposoby usypianie niemowlaka

Kiedy w życiu człowieka pojawia się małe dziecko, to całe doczesne funkcjonowanie zmienia się o 180 stopni. Jednym z największych kłopotów jest skuteczne usypianie noworodka. Niezależnie od tego, co powoduje jego trudności z zasypianiem, to istnieje kilka technik, które w wielu przypadkach mogą być pomocne. Jakie są sposoby na uśpienie niemowlaka?

 

Narodziny dziecka są dla niego ogromnym wyzwaniem, ponieważ po około 9 miesiącach przebywania w brzuchu mamy spotyka się z zupełnie innym otoczeniem. Zderzenie z nową rzeczywistością wiąże się z koniecznością całkowitej zmiany funkcjonowania, dlatego tak często niemowlęta płaczą. Oczywiście, pojawiają się także inne powody dziecięcej histerii, które mogą dotyczyć kolek, bólów brzucha, mokrych pieluch itd. W każdym przypadku można sobie z takimi zjawiskami poradzić. W takim razie jak usypiać dziecko?

 

Istnieją różne metody usypiania dziecka. Jedną z nich jest tzw. „wypłakiwanie” opatentowane przez prof. Richarda Ferbera. Celem jest przyzwyczajanie pociechy do samodzielnego zasypiania. Zadanie rodzica to umieszczenie pociechy (przewiniętej, nakarmionej, wykąpanej) w łóżeczku i opuszczenie pomieszczenia. Jak można się domyślać, za kilka chwil niemowlę zacznie płakać. Największą trudnością opiekuna jest chwilowe powstrzymanie się od wejścia do pokoju. Pierwszego dnia należy odczekać 3 minuty od płaczu do wejścia do dziecięcej sypialni, później 5 minut, a następnie 7 minut. Tego wieczoru czas nie powinien się już wydłużać. Drugiej nocy natomiast pierwsze wejście ma nastąpić po 5 minutach, kolejne po 7, a następne po 9. Trzeciego dnia jest to kolejno 7, 9 i 10 minut. Każdej następnej nocy wejście do pokoju powinno następować po 10 minutach płaczu. Ważne jest to, że do niemowlaka nie powinno się mówić, ani brać go na ręce.

 

 

Ciekawa jest także metoda usypiania dziecka Tracy Hogg zwana potocznie jako „podnieś-odłóż”. Podstawą działania tej techniki jest obserwacja malucha pod kątem jego senności. Dopiero kiedy niemowlę faktycznie chce spać, to jest możliwe nauczenie go samodzielności w tym zakresie. Istnieje też pewne podobieństwo pomiędzy tym sposobem a opisywanym powyżej. Należy poczekać, aż noworodek ziewnie około trzy razy, by odłożyć go do łóżeczka. Następnie, po wyjściu z pokoju trzeba odczekać około trzy minuty od momentu wystąpienia płaczu. Po tym czasie powinno się wejść do pomieszczenia i bez słowa podnieść dziecko na ręce, uspokoić i odłożyć. Czynność tę powtarza się w kilkuminutowych odstępach.

 

Małe dzieci (mniej więcej do trzeciego miesiąca życia) posiadają bardzo wyczulone zmysły na świat zewnętrzny, który odbierają jako wrogi. Stąd też wynika płacz w wielu przypadkach. Okazuje się jednak, że istnieje bardzo prosty sposób, by malca uspokoić. Różnego rodzaju metody usypiania niemowląt często nawiązują do faktu, że pociechy są wrażliwe na szumy. Nie bez powodu ostatnio tak wielką popularnością cieszą się tzw. Szumisie, czyli maskotki zaopatrzone w specjalny mechanizm emitujący wspomniane szumy, a szczególnie szum biały i różowy.

 

Dlaczego to działa? Jak wspomniane było wcześniej, niemowlak po narodzinach na swój sposób zderza się z nową rzeczywistością. Tymczasem jednostajny dźwięk powoduje, że dziecko czuje się, jakby ponownie znalazło się w brzuchu mamy, ponieważ w jego wnętrzu otoczone było podobnymi odgłosami. Z tego powodu malec dużo łatwiej zasypia.

 

Oczywiście, nie wszystkie dzieci są wrażliwe tylko na jeden rodzaj szumu, dlatego Szumisie to zabawki wyposażone w aż 5 rodzajów tych charakterystycznych dźwięków. Chodzi o szum biały, szum różowy, odgłos padającego deszczu, morskich fal oraz wód płodowych z bijącym sercem. Tego rodzaju sposoby na uśpienie niemowlaka są skuteczne również przez obecność dodatkowych funkcji. Mianowicie, poszczególne modele Szumisiów mogą być wyposażone w tzw. czujnik snu. Oznacza to, że kiedy pociecha w środku nocy zacznie płakać, to urządzenie wykryje ten fakt i zacznie emitować szum, po czym automatycznie się wyłączy. Modele z aplikacją dodatkowo przesyłają powiadomienie o obudzeniu się niemowlaka na telefon rodzica. Dostępność tych zabawek sprawia, że łatwo się przekonać o ich działaniu na własną rękę. Znajdziesz je między innymi w sklepie Maludas!

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć