Warszawa

Oczyszczacz powietrza, czyli jak chronić dzieci przed smogiem

Oczyszczacz powietrza, czyli jak chronić dzieci przed smogiem

Zanieczyszczone powietrze to problem, który powraca jak bumerang w sezonie jesienno-zimowym. Jego skutki negatywnie odbijają się na zdrowiu, zwłaszcza najmłodszych domowników. Podpowiadamy, jak poradzić sobie ze smogiem.

 

Smog – wróg nie tylko dzieci 

 

Zgodnie z definicją smog jest mieszaniną mgły i tzw. pyłów zawieszonych obecnych w powietrzu. Teoretycznie zjawisko może pojawić się o każdej porze roku, ale w Polsce najczęściej mamy do czynienia ze smogiem w sezonie jesienno-zimowym. I wbrew pozorom jego powodem nie jest mgła utrudniająca przemieszczanie się powietrza, ale duża ilość przedostającego się do powietrza dymu z kominów i kominków domów jednorodzinnych. W gęstej, zwartej miejskiej zabudowie odpływ zanieczyszczeń jest mocno utrudniony. Stąd w wielu regionach Polski od późnej jesieni do wczesnej wiosny wyczuwalny jest charakterystyczny swąd dymu niekoniecznie pochodzący ze spalania węgla i drzewa. Taki stan powietrza niekorzystnie wpływa na zdrowie, nie tylko dzieci, także dorosłych. Jego skutkiem są nawracające infekcje dolnych i górnych dróg oddechowych. W skrajnych przypadkach może dość do rozwoju alergii wziewnych i astmy. 

 

 

Jak skutecznie oczyścić powietrze w domu 

 

Teoretycznie najlepszym sposobem na oczyszczenie powietrza w domu jest wietrzenie. Wymiana powietrza faktycznie jest konieczna i warto jej dokonywać regularnie, choćby ze względu na tlen. Czasem trzeba otworzyć okno, by uzupełnić niedobory tlenu w mieszkaniu. Niestety, razem z życiodajnym tlenem do mieszkania dostaje się mieszanina pyłów zawieszonych, mikroskopijnych drobinek, które przedostają się do płuc. Oprócz tego nie można zapominać o obecnych w powietrzu w sezonie zimowym wirusach i bakteriach. W kontekście tego trudno uznać wietrzenie za najlepszy sposób na oczyszczenie powietrza w domu.

 

Dla skutecznego zadbania o zdrowie rodziny warto zaopatrzyć się w wydajny oczyszczacz powietrza, który nie tylko wychwytuje i zatrzymuje kurz i pył, ale także neutralizuje wirusy, bakterie i drobnoustroje chorobotwórcze. 

 

 

Jak wybrać dobry oczyszczacz 

 

Oczyszczacz pracuje nie tylko w dzień, także w nocy, dlatego warto wybrać model, którego praca będzie bezgłośna. Przy tym powinien mieć dobrej jakości filtr. Pożądany jest nie tylko filtr HEPA, ale też filtr węglowy neutralizujący związki organiczne.

 

Oczyszczacz powinien być dobrany do wielkości pomieszczenia, w którym pracuje. Określa się ją w metrach kwadratowych. Ponieważ na jakość pracy oczyszczacza ma wpływ cyrkulacja powietrza, raczej nie powinno się robić założenia, że jeden oczyszczacz skutecznie oczyści kilka pokojów, szczególnie gdy będą zamknięte. W takim wypadku lepiej kupić kilka mniej wydajnych oczyszczaczy i ustawić np. w pokoju każdego dziecka.

 

 

Większość oczyszczaczy pracuje w technologii oczyszczania mechanicznego, z wykorzystaniem filtrów HEPA, jednak warto przyjrzeć się bliżej oczyszczaczom pracującym w innych technologiach, najczęściej autorsko wytworzonych przez producentów sprzętu. Np. oczyszczacz powietrza Sharp pracuje w technologii Plasmacluster docenionej przez kilkadziesiąt ośrodków naukowych na całym świecie. Dzięki zastosowaniu technologii Plasmacluster w oczyszczaczach możliwe jest nie tylko usuwanie z powietrza zanieczyszczeń, ale także eliminacja wirusów, bakterii i zarodników grzybów pleśniowych. Można też skutecznie usunąć uciążliwe zapachy np. stęchlizny lub dymu tytoniowego.

 

Wspomniane wyżej oczyszczacze Sharp posiadają atest BAF (British Allergy Foundation). Taki certyfikat ma każdy oczyszczacz Sharp dostepny w sklepie MediaMarkt.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć