Strefa rodzica » Artykuły » Wonderland Festival - Baśniowe Kraje

Wonderland Festival - Baśniowe Krajepowiększ

Wonderland Festival - Baśniowe Kraje

Patronat CzasDzieci.pl

Festiwal Sztuki i Kreatywności dla Dzieci.
Styczeń – luty 2019.
wonderlandfestival.hu

 

Festiwal stanowi edukacjno-artystyczny projekt skierowany do polskich i węgierskich dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i pedagogów, zachęcający do aktywnego udziału w tworzeniu oraz kultywowaniu kultury i sztuki obu narodów.
Projekt jest realizowany zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce.


Tematem projektu są polskie i węgierskie baśnie i legendy, które mówią o zagadnieniach najważniejszych dla człowieka: miłości, śmierci, istnieniu dobra i zła. Utwory te powstawały po to, by wyjaśniać zjawiska naturalne, interpretowaś swiat, a przez to lepiej go zrozumieć, pokazać sens życia i wskazać najważniejsze dla człowieka wartości. Z tych względów baśń jest ponadczasowym medium opisującym doświadczenia pokoleń, nośnikiem ludowych mądrości, aktualnym po dziś dzień.

 

Najważniejszym celem projektu jest uwrażliwienie dzieci na tradycyjne wartości przekazywane w polskich i węgierskich baśniach i legendach oraz ukazanie bogactwa baśniowych, tematów i problemów, które poruszają oraz wskazówek "jak życ?”.

 

Kluczowym elementem projektu jest aktywne zaangażowanie młodych odbiorców, ich rodzin i nauczycieli do udziału w Festiwalu.


Program Festiwalu:


1. Interaktywna wystawa dla dzieci i młodzieży “Baśniowe kraje”.
8-28 lutego 2019, Budapeszt.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 100 ilustracji do baśni i legend, powstałych w ostatnich latach na Węgrzech i w Polsce, książki oraz współczesny design, głównie kierowany do dzieci (meble, zabawki, gry, elementy dekoracyjne) inspirowany baśniami, folklorem oraz naturą. Ważną cechą wystawy jest jej interaktywny charakter, będzie ona stanowić przestrzeń artystyczno-edukacyjną zachęcającą do swobodnej zabawy, nauki i budowania relacji.


2. Warsztaty artystyczno-literackie dla dzieci
- 6 i 16 lutego 2019, Budapeszt, prowadzone przez Mariannę Jagodę, autorkę ilustracji do książki „ Baśnie węgierskie. Cudowny Jeleń”; Csillę Sándor, redaktorkę naczelną magazynu “Csodaceruza”; Pétera Dóka, współautora książki “Betyárvilá”; Annę Kálmán, ilustratorkę książek dla dzieci.

- 1 lutego 2019, Poznań (Centrum Inicjatyw Rodzinnych, ul. Ratajczaka 44) Prowadzący: animatorzy z Domu Bajek oraz Fundacji Jak Malowana, Temat: „Cudowny jeleń. Twórcze spotkanie z baśniami węgierskimi.”
https://www.facebook.com/events/289582421755226/


3. Zajęcia w szkołach dotyczące baśni, realizowane w Polsce i na Węgrzech.


4. Wspólne czytanie i opowiadanie baśni, Budapeszt, 9 lutego 2019, baśnie dla dzieci opowiedzą m.in. Kováts Adél, dyrektorka teatru Radnótiego w Budapeszcie, Takács Mari, ilustratorka i autorka książek dla dzieci.


5. Konkurs plastyczny dla polskich i węgierskich dzieci


Termin nadsyłania prac: 1 lutego 2019, Temat: „Moja ulbiona baśń węgierska” lub „Moja ulubiona baśń polska”. Prace będą wystawione na międzynarodowej wystawie w Budapeszcie.

 

Festiwal został objęty honorowym patronatem Ambasadora RP w Budapeszcie – prof. Jerzego Snopka, Ambasador Węgier w Warszawie – pani Orsolyi Zsuzsanny Kovács oraz Instytutu Książki.

 

Organizator:
InArt Alapítvány (Fundacja InArt)

Fundator:
Wacław Felczak Alapítvány (Fundacja im. Wacława Felczaka)

Partnerzy:
Instytut Polski w Budapeszcie, Instytut Wegierski w Warszawie, Muzeum Warszawy, Zamek Królewski na Wawelu, Instytut im. Balassiego, Węgierski Instytut Kultury w Warszawei. Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Media Rodzina, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Fundacja Jak Malowana, Doma Bajek, Csimota Kiadó, Csodaceruza, Granna, Magyar Gyermekirodalmi Intézet, Móra Kiadó,

Partner medialny:
Mikkamakka


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

U dzieci najczęściej pojawiają się katar i kaszel, które choć nie zawsze zwiastują poważne choroby, potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Powody do niepokoju budzi jednak zwłaszcza kaszel, zarówno ten suchy jak i mokry. więcej »
13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

Wychowywanie silnych psychicznie dzieci, które są przygotowane do podejmowania wyzwań w realnym świecie, wymaga od rodziców unikania niektórych zachowań, podpowiada psychoterapeutka i autorka książek. więcej »
Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Dzieci do 5 lat
Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej we wszystkich czynnościach i zadaniach. więcej »
Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Już niewielka zmiana codziennych przyzwyczajeń może uchronić dziecko przed otyłością i chorobami cywilizacyjnymi. więcej »
Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przeczytajcie historie Oli, jej mama poprosiła o pomoc specjalistów. więcej »
"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" to wzruszająca opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze. Stworzyła ją Ursula Dubosarsky uznawana za jedną z czołowych australijskich autorek dla dzieci i młodzieży... więcej »
Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!
Patronat CzasDzieci.pl

Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!

Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja "Książka na receptę. Recepta na sukces", to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. więcej »
Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. więcej »
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

Jeśli chcecie sprawić bliskiej osobie niespodziankę z okazji Walentynek, zobaczcie nasze propozycje. więcej »
Książki na Czasie - Styczeń

Książki na Czasie - Styczeń

Styczeń to czas, kiedy z nadzieją wchodzimy w nowy rok, snujemy plany na przyszłość i cieszymy się z pełni zimy (szczególnie jeśli mamy ferie).
Na styczniowe poranki, popołudnia i wieczory wydawcy przygotowali nam publikacje odpowiednie dla czytelników w każdym wieku, skrzące się od emocji, pełne ciekawych informacji oraz dobrej zabawy. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Pomysły na Czasie

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej ze wszystkich czynnościach i zadaniach.  

Ferie na Czasie

Jeśli zarówno Wy, jak i dzieciaki macie ochotę na solidną dawkę śmiechu, a także wzruszające opowieści o przyjaźni, nie przegapcie nowych propozycji Multikina.  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Temat na Czasie

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Mama Wojtka nie zdawała sobie sprawy, że konsekwencje otyłości jej syna pociągają za sobą tak poważne problemy zdrowotne i społecznościowe.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019