Strefa rodzica » Artykuły » Czy raz zasądzone alimenty można zmienić?

Czy raz zasądzone alimenty można zmienić?powiększ

Czy raz zasądzone alimenty można zmienić?

Wyrok ustalający alimenty nie tylko można, ale zazwyczaj trzeba zmienić. Renta alimentacyjna zasądzona na rzecz przedszkolaka w żaden sposób nie będzie odpowiadała kosztom utrzymania licealisty. Ustwodawca przewidział odpowiednią ścieżkę postępowania, która stosowana jest zarówno w przypadku zwiększenia, jak i zmniejszenia alimentów.

 

Alimenty należne dziecku zazwyczaj będą ulegały zwiększeniu


Alimenty ustala się w wyroku sądowym, choć rodzice dziecka mogą zadecydować o ich wysokości również zawierając stosowną ugodę sądową albo pozasądową. W wyroku orzekającym rozwód orzeczenie o alimentach pojawi się obligatoryjnie – w pozostałych przypadkach sądem właściwym do rozpoznania żądania dotyczącego alimentów będzie sąd rodzinny. Sąd rodzinny będzie zawsze właściwy w sprawach o zmianę wyroku alimentacyjnego, o czym poniżej.


Sąd zasądza alimenty biorąc pod uwagę stan faktyczny sprawy:

  • koszty utrzymania dziecka;
  • sytuację finansową, majątkową i zarobkową matki dziecka;
  • sytuację finansową, majątkową i zarobkową ojca dziecka.

 

Sąd nie zasądza alimentów „na przyszłość” - podstawą do orzeczenia renty alimentacyjnej jest zawsze aktualna sytuacja dziecka. Z tego też względu najczęściej – w miarę rozwoju dziecka – alimenty powinny ulegać zwiększeniu. Zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie poglądem, sam upływ czasu jest przesłanką wystarczającą do podwyższenia wysokości alimentów. Podstawowym argumentem w takiej sprawie będzie oczywiście zwiększenie potrzeb dziecka. Jak wskazano powyżej, potrzeby kilkulatka i potrzeby nastolatka będą w znacznym stopniu się różniły. Obowiązkiem rodziców jest ponoszenie kosztów utrzymania dziecka tak długo, jak długo dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie – biorąc oczywiście pod uwagę postawę dziecka, jego wyniki w nauce, pragnienie dalszej nauki, itd.


Sąd nie zwiększy alimentów z własnej inicjatywy, konieczne jest wystąpienie ze stosownym powództwem. Do ukończenia przez dziecko 18 roku życia małoletni syn czy córka jest reprezentowana przed sądem przez rodzica, następnie reprezentuje się samodzielnie.


Przykład:


Sąd zasądził alimenty na rzecz 5-letniej Kasi w wysokości 500,00 zł miesięcznie. Od wydania wyroku upłynęły trzy lata. Kasia jest uczennicą szkoły podstawowej, co wiąże się z większymi wydatkami na podręczniki i zajęcia pozalekcyjne. Sytuacja finansowa rodziców Kasi nie zmieniła się. W takim przypadku sąd najprawdopodobniej zwiększy alimenty, biorąc pod uwagę dokładne koszty utrzymania dziecka oraz możliwości finansowe i zarobkowe jej rodziców.

 

Obniżenie alimentów tylko w wyjątkowych sytuacjach


Obniżenie alimentów jest znacznie trudniejsze, aniżeli ich podwyższenie. Raz zasądzone alimenty trudno obniżyć z tego względu, iż alimenty zostały zasądzone w rezultacie dokonania przez sąd oceny sytuacji dziecka i zazwyczaj obniżenie wysokości renty alimentacyjnej wiązałoby się z uszczerbkiem dla małoletniego.


Nie oznacza to jednak, że obniżenie alimentów jest zupełnie niemożliwe. Zmiana orzeczenia alimentacyjnego wymaga zaistnienia przesłanki w postaci „zmiany stosunków”. Ustawodawca nie precyzuje, czym musi się ta zmiana charakteryzować, lecz w oczywisty sposób można przyjąć, że musi to być niezwykle istotna i jednoznaczna zmiana w sytuacji osoby uprawnionej do otrzymywania świadczenia albo osoby zobowiązanej do jego uiszczania.


Zadaniem powoda występującego o obniżenie alimentów będzie wykazanie, że zmiana stosunków nastąpiła i uiszczanie alimentów w dotychczasowo ustalonej wysokości nie jest dalej możliwe. Przyczyny zmiany powinny mieć raczej charakter zewnętrzny, niezależny od woli samego rodzica. Przykładem takiej zmiany, utrudniającej uiszczanie alimentów w dotychczas zasądzonej wysokości, może być na przykład ciężka choroba, realnie uniemożliwiająca wykonywanie pracy zarobkowej.


Zmiana pracy na mniej rentowną, zaciągnięcie kredytu hipotecznego, zakup nowego samochodu czy domu nie będą stanowiły powodów wystarczających – w ocenie sądu – do zmniejszenia alimentów. Co istotne, również założenie kolejnej rodziny i narodziny dzieci z nowego związku nie będą przesłanką przemawiającą za uwzględnieniem powództwa.


Zmniejszenie alimentów może być również podyktowane zmianą sytuacji dziecka – przykładowo, jeśli w chwili ustalania alimentów dziecko podlegało kosztownemu leczeniu ortodontycznemu, a obecnie leczenie jest zakończone, w zależności od innych okoliczności sprawy może być to przesłanka pozwalająca na obniżenie alimentów.


Przykład:


Paweł płaci alimenty na rzecz córki Anity w wysokości 1.000,00 zł. Pół roku temu Paweł poważnie zachorował, w związku z czym musiał przejść zabieg chirurgiczny i rehabilitację. Z powodu choroby musiał zmienić pracę i obecnie jest zatrudniony na pół etatu. Leczenie jeszcze się nie zakończyło.Sytuacja Anity jak na razie nie zmieniła się – dziewczynka uczęszcza do tej samej szkoły, nie choruje, nie wymaga dodatkowych wydatków. Sytuacja Pawła może być wystarczającą przesłanką do obniżenia wysokości alimentów.

 

Procedura dla obniżenia i podwyższenia alimentów jest taka sama


Zarówno w przypadku pozwu o podwyższenie alimentów, jak i w przypadku pozwu o obniżenie alimentów postępowanie będzie wyglądało tak samo.


Sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd miejsca zamieszkania dziecka, przy czym jeśli z pozwem występuje dziecko, może ono złożyć pozew również w sądzie rodzinnym właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego rodzica.


Pozew o podwyższenie alimentów jest wolny od obowiązku uiszczenia opłaty sądowej, zaś pozew o obniżenie alimentów podlega opłacie w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Wartością przedmiotu sporu jest różnica pomiędzy obecnymi a pożądanymi alimentami w skali roku.


Przykład:


Obecne alimenty na rzecz Natalii wynoszą 1.000,00 zł. Powód Jarosław domaga się ich obniżenia do 600,00 zł. Wartością przedmiotu sporu w takim przypadku będzie (1.000,00 zł – 600,00 zł) x 12 = 4.800,00 zł. Opłata sądowa wyniesie 5% tej kwoty, a zatem 240,00 zł.

 

Zadaniem powoda w sprawie o zmianę wysokości alimentów będzie wykazanie, że wspomniana powyżej zmiana stosunków rzeczywiście zaistniała. Obie strony będą zobowiązane do przedstawienia swoich kosztów utrzymania oraz wskazanie okoliczności dotyczących sytuacji majątkowej, zarobkowej i finansowej (m. in. posiadanych oszczędności, osiąganego wynagrodzenia, posiadanego majątku, pomocy innych osób, uzyskiwanych świadczeń, itp.).


Po rozpoznaniu sprawy sąd wyda wyrok, który jest zaskarżalny za pomocą apelacji kierowanej do sądu okręgowego.

Marta Milan

Marta Milan

Adwokat
Z wykształcenia prawnik, absolwentka UAM w Poznaniu. Obecnie prowadzi portal www.legalhero.pl, w ramach którego zajmuje się udzielaniem porad prawnych i przygotowywaniem projektów dokumentów prawnych w przystępnych cenach.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wonderland Festival - Baśniowe Kraje więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wonderland Festival - Baśniowe Kraje
Patronat CzasDzieci.pl

Wonderland Festival - Baśniowe Kraje

Festiwal stanowi edukacjno-artystyczny projekt skierowany do polskich i węgierskich dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i pedagogów, zachęcający do aktywnego udziału w tworzeniu oraz kultywowaniu kultury i sztuki obu narodów.
więcej »
Ferie z dzieckiem

Ferie z dzieckiem

Sprawdź, jak w łatwy sposób spakować siebie i dziecko. Spakowanie na ferie całej rodziny to nie lada wyzwanie. więcej »
Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa: Dogman, numer #1 na liście bestsellerów New York Timesa. więcej »
Mia i Biały Lew
Patronat CzasDzieci.pl

Mia i Biały Lew

Wzruszająca, tętniąca przygodą i przepięknie nakręcona w samym sercu dzikiej Afryki, opowieść o wielkiej przyjaźni dziewczynki i niezwykłego białego lwa... więcej »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę. Warto więc, aby w takich momentach podziękować im za to kim dla nas są, za to jacy są i za to, że po prostu są. więcej »
Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Kiedy dwoje ludzi dowiaduje się, że na świat ma przyjść ich dziecko zaczynają istny szał zakupów. W sklepach z akcesoriami dla maluchów oferta jest tak bogata, że łatwo wydać fortunę. Tylko czy na pewno wszystko się przydaje? więcej »
Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Będziesz mieć możliwość podziwiania historii dinozaurów, które żyły nawet ponad 200 milionów lat temu, m.in. podczas wędrówki kontynentów. Podczas show poznamy stworzenia żyjące głównie w epoce triasu i epoce jurajskiej. więcej »
Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Mimo iż rośnie w Polsce rynek sprzedaży nowych samochodów, większość społeczeństwa szuka sobie auta na rynku wtórnym. Nie tylko przeglądając oferty sprzedaży w Polsce, ale też importując je z zagranicy. więcej »
5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

Dzieci uwielbiają słuchać historii swoich krewnych. Fascynują ich dawne zwyczaje, zabawne sytuacje z życia dziadków. Pytają skąd pochodzą i kto należy do ich drzewa genealogicznego. Cóż, opowieści wzmacniają więzi. Jak wpleść je w codzienność? Dowiedz się tego przy okazji święta
Dziadków. więcej »
Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Te pisane przez dzieci i te pisane przez... trochę starsze dzieci. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę.  

Opowieści na Czasie

Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami.  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019