Strefa rodzica » Artykuły » Jak zarządzać majątkiem dziecka?

Jak zarządzać majątkiem dziecka?powiększ

Jak zarządzać majątkiem dziecka?

Sytuacje, w których dziecko jest właścicielem nieruchomości czy oszczędności zgromadzonych na rachunku bankowym, nie są wcale rzadkie. Przyczyny powstania majątku dziecka mogą być różne – dziedziczenie, darowizna, a czasem nawet praca zarobkowa. W takim wypadku rodzice muszą szczególnie uważnie zarządzać majątkiem swojej pociechy, aby nie narazić się na zarzut niegospodarności i daleko idącą odpowiedzialność za wyrządzone szkody.

 

Już nasciturus ma prawo do dziedziczenia


Najpopularniejszym źródłem majątku osób poniżej 18. roku życia jest dziedziczenie. Dziecko – jak każda osoba fizyczna – ma tzw. zdolność dziedziczenia i może nabywać spadek po swoich bliskich, zarówno na podstawie przepisów ustawy (np. po rodzicach czy dziadkach), jak i na podstawie pozostawionego przez spadkodawcę testamentu. Warto pamiętać, że prawo do dziedziczenia ma już nasciturus tj. dziecko poczęte. Zgodnie z ogólną osobą, dziedziczą osoby żyjące w chwili śmierci spadkodawcy z wyjątkiem nasciturusa – dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może dziedziczyć, o ile urodzi się żywe.


Drugim w kolejności sposobem nabycia majątku przez dziecko jest darowizna. Darowizna nieruchomości musi każdorazowo przybrać formę aktu notarialnego – przy tej czynności, o czym poniżej, dziecko jest zawsze reprezentowane przez rodziców.


Dziecko może również osiągać dochody ze swojej pracy zarobkowej. Pracę mogą podejmować osoby młodociane, którymi są nastolatkowie powyżej 15 roku życia, jednakże w wyjątkowych przypadkach również młodsze dzieci mogą pracować zarobkowo na przykład w branży filmowej czy reklamowej.

 

Rodzic jest przedstawicielem ustawowym dziecka


Wśród wielu obowiązków, jakie wiążą się z wykonywaniem władzy rodzicielskiej, obowiązek sprawowania prawidłowego zarządu majątkiem dziecka ma niebagatelne znaczenie. Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka i ich władza rodzicielska trwa do momentu ukończenia przez dziecko pełnoletności. W sprawach dziecka każdy z rodziców może działać samodzielnie, za wyjątkiem sytuacji, w których czynność odbywałaby się pomiędzy dziećmi pozostającymi pod władzą rodzicielską tego samego rodzica oraz przy czynnościach pomiędzy dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem – chyba, że czynność polega na bezpłatnym przysporzeniu (np. dokonaniu darowizny) albo dotyczy uzyskania należnych dziecku alimentów. Jeśli dziecko nie może być reprezentowane przez rodziców, wówczas sąd wyznaczy kuratora, którego zadaniem będzie zadbanie o interesy małoletniego i reprezentacja jego interesów.

 

Wymagana zgoda sądu


Z uwagi na wiek dziecka i brak pełnej zdolności do czynności prawnych, którą każda osoba fizyczna nabywa wraz z ukończeniem 18 roku życia, rodzice sprawują zarząd majątkiem dziecka. Przez zarząd należy rozumieć wszystkie czynności, które wiążą się z codziennym zarządzaniem majątkiem oraz dbaniem o jego stan i skład.


Przykład:


Kasia ma 10 lat i odziedziczyła po dziadku mieszkanie. Mama jest przedstawicielem ustawowym Kasi i do jej obowiązków należy dbanie o zachowanie mieszkania w stanie niepogorszonym, dokonywania niezbędnych napraw oraz uiszczanie opłat związanych z utrzymaniem lokalu. Opłaty te mogą być dokonywane z czynszu najmu mieszkania.

 

Rodzice mają obowiązek sprawowania zarządu z należytą starannością – muszą czynić to roztropnie i rozważnie, tak, aby w żaden niepotrzebny sposób nie uszczuplić majątku dziecka. Zarząd majątkiem dziecka nie obejmuje:

  • zarobków dziecka;
  • przedmiotów oddanych dziecku do swobodnego użytku (np. podarowanego dziecku telefonu komórkowego).

 

Co ważne, rodzice mogą samodzielnie dokonywać tylko i wyłącznie czynności w ramach tzw. zwykłego zarządu. Zwykły zarząd nie jest pojęciem zdefiniowanym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, jednak należy przez to rozumieć zwykłe, codzienne czynności związane z posiadanym przez dziecko majątkiem. Pozostałe czynności będą należały do tzw. czynności przekraczających zwykły zarząd. Zazwyczaj do tego katalogu czynności zalicza się takie działania, które skutkują zbyciem albo obciążeniem prawa (np. za pomocą kredytu hipotecznego).


Przykład:


Joasia odziedziczyła działkę budowlaną po mamie. Zwykłe czynności związane z utrzymaniem działki (np. prowadzenie postępowania o wymiarze podatku czy ogrodzenie działki) będą należały do taty Joasi, który jest jej przedstawicielem ustawowym. Sprzedaż działki albo obciążenie działki kredytem hipotecznym będzie czynnością przekraczającą zwykły zarząd, do której dokonania niezbędne jest posiadanie zgody sądu opiekuńczego.

 

W przypadku czynności przekraczających zwykły zarząd rodzice dziecka mają obowiązek uzyskania zgody sądu opiekuńczego. Sądem opiekuńczym jest zawsze sąd rejonowy miejsca zamieszkania dziecka. Sąd decyduje o sprawach dziecka w postępowaniu nieprocesowym, które kończy się wydaniem orzeczenia – postanowienia.


W toku sprawy sąd kompleksowo zbada sytuację dziecka i wszystkie okoliczności, które przemawiają za udzieleniem zgody na dokonanie danej czynności. Warto pamiętać, że zgoda sądu jest wymagana nie tylko w sytuacjach dotyczących majątku już przez dziecko posiadanego, ale również majątku potencjalnie możliwego do nabycia – np. w sprawie odrzucenia spadku.


Przykład:


Tomek jest kolejnym spadkobiercą ustawowym swojego dziadka. Dziadek pozostawił w spadku nieruchomość o wartości 250.000,00 zł oraz zadłużenie względem banku i urzędu skarbowego, które jest szacowane na kwotę co najmniej 300.000,00 zł. Ojciec Tomka odrzucił spadek po swoim ojcu. Tomek również powinien odrzucić spadek, ale na dokonanie tej czynności jego rodzice potrzebują zgody sądu opiekuńczego.

 

Rodzice muszą sporządzić inwentarz i rachunek z zarządu


W uzasadnionych przypadkach sąd opiekuńczy może nakazać rodzicom sporządzenie inwentarzu majątku dziecka oraz powiadamianie sądu o wszystkich ważniejszych zmianach w stanie tego majątku. Sąd może zdecydować również o tym, iż w przypadku czynności poniżej określonej kwoty rodzice będą mogli działać samodzielnie.

 

Po ustaniu zarządu – zazwyczaj po ukończeniu 18 roku życia albo po ustanowieniu innego przedstawiciela ustawowego np. w razie pozbawienia władzy rodzicielskiej – rodzice mają bezwzględny obowiązek zwrotu zarządzanego przez nich majątku.


Dziecko (ewentualnie nowy przedstawiciel ustawowy) ma prawo żądać od rodziców rachunku ze sprawowanego przez nich zarządu. Takie prawo wygasa po upływie 1 roku od daty ustania zarządu.

Marta Milan

Marta Milan

Adwokat
Z wykształcenia prawnik, absolwentka UAM w Poznaniu. Obecnie prowadzi portal www.legalhero.pl, w ramach którego zajmuje się udzielaniem porad prawnych i przygotowywaniem projektów dokumentów prawnych w przystępnych cenach.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Książki na Czasie - Październik więcej » x
Zobacz » Artykuły
Książki na Czasie - Październik

Książki na Czasie - Październik

Październik bogaty był w premiery książkowe. Nadchodzi świetny czas na czytanie ? koc, herbata i do dzieła! Przedstawiamy po co warto sięgnąć! więcej »
VI edycja akcji ZBIERAJ Z KLASĄ
Patronat CzasDzieci.pl

VI edycja akcji ZBIERAJ Z KLASĄ

Chcemy nie tylko edukować, ale także zmotywować najmłodszych do ochrony naszej planety poprzez działania pro?ekologiczne np. segregowanie śmieci, zbieranie zużytych baterii czy elektrośmieci. więcej »
Poczta Świętego Mikołaja
Patronat CzasDzieci.pl

Poczta Świętego Mikołaja

W kinach od 16 listopada. W sekretnym miejscu na Antarktydzie żyją od wieków wszystkie duchy Bożego Narodzenia...

więcej »
Jak wyprać materac do łóżeczka dziecięcego? Sprawdzone sposoby i porady

Jak wyprać materac do łóżeczka dziecięcego? Sprawdzone sposoby i porady

Materac do łóżeczka dziecięcego odgrywa bardzo ważną rolę. Wpływa na wygodę podczas snu i dba o prawidłowy rozwój dziecka. Powinien być elastyczny, zapewnić dobry przepływ powietrza i najlepiej by był antyalergiczny. więcej »
Mały gest, wielka radość - spełniamy marzenia dzieci z domów dziecka z całej Polski. Przyłącz się!

Mały gest, wielka radość - spełniamy marzenia dzieci z domów dziecka z całej Polski. Przyłącz się!

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinny czas w roku ? pełen bliskości i radosnych spotkań. Najbardziej czekają na nie najmłodsi, którzy z niecierpliwością wypatrują Świętego Mikołaja. Jednak, są wśród nas też dzieci, które, mimo że także mają marzenia, nie zawsze spodziewają się prezentów pod choinką. więcej »
Wspaniały Świat Disney on Ice

Wspaniały Świat Disney on Ice

W tym widowisku zobaczycie bohaterów ze znanych Wam bajek: "Król lew", "Kraina lodu", "Zaplątani", "Gdzie jest Dory?", "Mała syrenka", "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", "Aladyn" i "Toy Story". Czeka na Was zachwycająca jazda na lodzie, imponująca scenografia oraz wiele niezapomnianych emocji! więcej »
Czy snowboard jest odpowiedni dla dzieci?

Czy snowboard jest odpowiedni dla dzieci?

W jakim wieku dziecko może zacząć naukę jazdy na snowboardzie? Są dwie szkoły - jedna głosi, że już malutkie a druga szkoła głosi, że dla maluchów bardziej odpowiednie są narty. więcej »
Biesiadowo i rekordy świata, czyli historia na kawałku pizzy

Biesiadowo i rekordy świata, czyli historia na kawałku pizzy

Oryginalna włoska pizza serwowana jest w rozmiarze dwudziestu kilku centymetrów i stanowi posiłek tylko dla jednej osoby. więcej »
Pettson i Findus - Najlepsza Gwiazdka
Patronat CzasDzieci.pl

Pettson i Findus - Najlepsza Gwiazdka

Świąteczna opowieść o przyjaźni człowieka z kotem w kinach od 23 listopada...

więcej »
Fantastyczna encyklopedia małych stworów

Fantastyczna encyklopedia małych stworów

Wszystkie magiczne stworzonka zostały przyłapane, narysowane i dokładnie opisane przez Alicię Casanovę i Fernanda Falcone w ?Fantastycznej encyklopedii małych stworów?. Zobaczcie sami! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Książka na Czasie

Skoczkowie. Tajemnice mistrzów

To książka, która zachwyci wszystkich pasjonatów sportu, a w szczególności fanów skoków narciarskich. To wciągająca opowieść, pełna zdjęć, ilustracji i zabawnych rysunków. Zobaczcie sami!  

Wideorecenzja na Czasie

Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Minecraft

O pamiętniku wieśniaka, który chciał być wojownikiem opowiada młody fan gry Minecraft - Karol (lat 6). Zobaczcie sami czy warto tą książkę przeczytać!  

W domu z dzieckiem

Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018