Strefa rodzica » Artykuły » Jak zarządzać majątkiem dziecka?

Jak zarządzać majątkiem dziecka?powiększ

Jak zarządzać majątkiem dziecka?

Sytuacje, w których dziecko jest właścicielem nieruchomości czy oszczędności zgromadzonych na rachunku bankowym, nie są wcale rzadkie. Przyczyny powstania majątku dziecka mogą być różne – dziedziczenie, darowizna, a czasem nawet praca zarobkowa. W takim wypadku rodzice muszą szczególnie uważnie zarządzać majątkiem swojej pociechy, aby nie narazić się na zarzut niegospodarności i daleko idącą odpowiedzialność za wyrządzone szkody.

 

Już nasciturus ma prawo do dziedziczenia


Najpopularniejszym źródłem majątku osób poniżej 18. roku życia jest dziedziczenie. Dziecko – jak każda osoba fizyczna – ma tzw. zdolność dziedziczenia i może nabywać spadek po swoich bliskich, zarówno na podstawie przepisów ustawy (np. po rodzicach czy dziadkach), jak i na podstawie pozostawionego przez spadkodawcę testamentu. Warto pamiętać, że prawo do dziedziczenia ma już nasciturus tj. dziecko poczęte. Zgodnie z ogólną osobą, dziedziczą osoby żyjące w chwili śmierci spadkodawcy z wyjątkiem nasciturusa – dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może dziedziczyć, o ile urodzi się żywe.


Drugim w kolejności sposobem nabycia majątku przez dziecko jest darowizna. Darowizna nieruchomości musi każdorazowo przybrać formę aktu notarialnego – przy tej czynności, o czym poniżej, dziecko jest zawsze reprezentowane przez rodziców.


Dziecko może również osiągać dochody ze swojej pracy zarobkowej. Pracę mogą podejmować osoby młodociane, którymi są nastolatkowie powyżej 15 roku życia, jednakże w wyjątkowych przypadkach również młodsze dzieci mogą pracować zarobkowo na przykład w branży filmowej czy reklamowej.

 

Rodzic jest przedstawicielem ustawowym dziecka


Wśród wielu obowiązków, jakie wiążą się z wykonywaniem władzy rodzicielskiej, obowiązek sprawowania prawidłowego zarządu majątkiem dziecka ma niebagatelne znaczenie. Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka i ich władza rodzicielska trwa do momentu ukończenia przez dziecko pełnoletności. W sprawach dziecka każdy z rodziców może działać samodzielnie, za wyjątkiem sytuacji, w których czynność odbywałaby się pomiędzy dziećmi pozostającymi pod władzą rodzicielską tego samego rodzica oraz przy czynnościach pomiędzy dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem – chyba, że czynność polega na bezpłatnym przysporzeniu (np. dokonaniu darowizny) albo dotyczy uzyskania należnych dziecku alimentów. Jeśli dziecko nie może być reprezentowane przez rodziców, wówczas sąd wyznaczy kuratora, którego zadaniem będzie zadbanie o interesy małoletniego i reprezentacja jego interesów.

 

Wymagana zgoda sądu


Z uwagi na wiek dziecka i brak pełnej zdolności do czynności prawnych, którą każda osoba fizyczna nabywa wraz z ukończeniem 18 roku życia, rodzice sprawują zarząd majątkiem dziecka. Przez zarząd należy rozumieć wszystkie czynności, które wiążą się z codziennym zarządzaniem majątkiem oraz dbaniem o jego stan i skład.


Przykład:


Kasia ma 10 lat i odziedziczyła po dziadku mieszkanie. Mama jest przedstawicielem ustawowym Kasi i do jej obowiązków należy dbanie o zachowanie mieszkania w stanie niepogorszonym, dokonywania niezbędnych napraw oraz uiszczanie opłat związanych z utrzymaniem lokalu. Opłaty te mogą być dokonywane z czynszu najmu mieszkania.

 

Rodzice mają obowiązek sprawowania zarządu z należytą starannością – muszą czynić to roztropnie i rozważnie, tak, aby w żaden niepotrzebny sposób nie uszczuplić majątku dziecka. Zarząd majątkiem dziecka nie obejmuje:

  • zarobków dziecka;
  • przedmiotów oddanych dziecku do swobodnego użytku (np. podarowanego dziecku telefonu komórkowego).

 

Co ważne, rodzice mogą samodzielnie dokonywać tylko i wyłącznie czynności w ramach tzw. zwykłego zarządu. Zwykły zarząd nie jest pojęciem zdefiniowanym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, jednak należy przez to rozumieć zwykłe, codzienne czynności związane z posiadanym przez dziecko majątkiem. Pozostałe czynności będą należały do tzw. czynności przekraczających zwykły zarząd. Zazwyczaj do tego katalogu czynności zalicza się takie działania, które skutkują zbyciem albo obciążeniem prawa (np. za pomocą kredytu hipotecznego).


Przykład:


Joasia odziedziczyła działkę budowlaną po mamie. Zwykłe czynności związane z utrzymaniem działki (np. prowadzenie postępowania o wymiarze podatku czy ogrodzenie działki) będą należały do taty Joasi, który jest jej przedstawicielem ustawowym. Sprzedaż działki albo obciążenie działki kredytem hipotecznym będzie czynnością przekraczającą zwykły zarząd, do której dokonania niezbędne jest posiadanie zgody sądu opiekuńczego.

 

W przypadku czynności przekraczających zwykły zarząd rodzice dziecka mają obowiązek uzyskania zgody sądu opiekuńczego. Sądem opiekuńczym jest zawsze sąd rejonowy miejsca zamieszkania dziecka. Sąd decyduje o sprawach dziecka w postępowaniu nieprocesowym, które kończy się wydaniem orzeczenia – postanowienia.


W toku sprawy sąd kompleksowo zbada sytuację dziecka i wszystkie okoliczności, które przemawiają za udzieleniem zgody na dokonanie danej czynności. Warto pamiętać, że zgoda sądu jest wymagana nie tylko w sytuacjach dotyczących majątku już przez dziecko posiadanego, ale również majątku potencjalnie możliwego do nabycia – np. w sprawie odrzucenia spadku.


Przykład:


Tomek jest kolejnym spadkobiercą ustawowym swojego dziadka. Dziadek pozostawił w spadku nieruchomość o wartości 250.000,00 zł oraz zadłużenie względem banku i urzędu skarbowego, które jest szacowane na kwotę co najmniej 300.000,00 zł. Ojciec Tomka odrzucił spadek po swoim ojcu. Tomek również powinien odrzucić spadek, ale na dokonanie tej czynności jego rodzice potrzebują zgody sądu opiekuńczego.

 

Rodzice muszą sporządzić inwentarz i rachunek z zarządu


W uzasadnionych przypadkach sąd opiekuńczy może nakazać rodzicom sporządzenie inwentarzu majątku dziecka oraz powiadamianie sądu o wszystkich ważniejszych zmianach w stanie tego majątku. Sąd może zdecydować również o tym, iż w przypadku czynności poniżej określonej kwoty rodzice będą mogli działać samodzielnie.

 

Po ustaniu zarządu – zazwyczaj po ukończeniu 18 roku życia albo po ustanowieniu innego przedstawiciela ustawowego np. w razie pozbawienia władzy rodzicielskiej – rodzice mają bezwzględny obowiązek zwrotu zarządzanego przez nich majątku.


Dziecko (ewentualnie nowy przedstawiciel ustawowy) ma prawo żądać od rodziców rachunku ze sprawowanego przez nich zarządu. Takie prawo wygasa po upływie 1 roku od daty ustania zarządu.

Marta Milan

Marta Milan

Adwokat
Z wykształcenia prawnik, absolwentka UAM w Poznaniu. Obecnie prowadzi portal www.legalhero.pl, w ramach którego zajmuje się udzielaniem porad prawnych i przygotowywaniem projektów dokumentów prawnych w przystępnych cenach.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wonderland Festival - Baśniowe Kraje więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wonderland Festival - Baśniowe Kraje
Patronat CzasDzieci.pl

Wonderland Festival - Baśniowe Kraje

Festiwal stanowi edukacjno-artystyczny projekt skierowany do polskich i węgierskich dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i pedagogów, zachęcający do aktywnego udziału w tworzeniu oraz kultywowaniu kultury i sztuki obu narodów.
więcej »
Ferie z dzieckiem

Ferie z dzieckiem

Sprawdź, jak w łatwy sposób spakować siebie i dziecko. Spakowanie na ferie całej rodziny to nie lada wyzwanie. więcej »
Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa: Dogman, numer #1 na liście bestsellerów New York Timesa. więcej »
Mia i Biały Lew
Patronat CzasDzieci.pl

Mia i Biały Lew

Wzruszająca, tętniąca przygodą i przepięknie nakręcona w samym sercu dzikiej Afryki, opowieść o wielkiej przyjaźni dziewczynki i niezwykłego białego lwa... więcej »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę. Warto więc, aby w takich momentach podziękować im za to kim dla nas są, za to jacy są i za to, że po prostu są. więcej »
Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Kiedy dwoje ludzi dowiaduje się, że na świat ma przyjść ich dziecko zaczynają istny szał zakupów. W sklepach z akcesoriami dla maluchów oferta jest tak bogata, że łatwo wydać fortunę. Tylko czy na pewno wszystko się przydaje? więcej »
Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Będziesz mieć możliwość podziwiania historii dinozaurów, które żyły nawet ponad 200 milionów lat temu, m.in. podczas wędrówki kontynentów. Podczas show poznamy stworzenia żyjące głównie w epoce triasu i epoce jurajskiej. więcej »
Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Mimo iż rośnie w Polsce rynek sprzedaży nowych samochodów, większość społeczeństwa szuka sobie auta na rynku wtórnym. Nie tylko przeglądając oferty sprzedaży w Polsce, ale też importując je z zagranicy. więcej »
5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

Dzieci uwielbiają słuchać historii swoich krewnych. Fascynują ich dawne zwyczaje, zabawne sytuacje z życia dziadków. Pytają skąd pochodzą i kto należy do ich drzewa genealogicznego. Cóż, opowieści wzmacniają więzi. Jak wpleść je w codzienność? Dowiedz się tego przy okazji święta
Dziadków. więcej »
Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Te pisane przez dzieci i te pisane przez... trochę starsze dzieci. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę.  

Opowieści na Czasie

Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami.  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019