Strefa rodzica » Artykuły » Podróżuj z Momo! Wywiad z Beatą Sadowską

Podróżuj z Momo! Wywiad z Beatą Sadowskąpowiększ

Podróżuj z Momo! Wywiad z Beatą Sadowską

W przededniu wakacji zapraszamy Was w podróż niezwykłą. Ta wyprawa zaskakuje wielopoziomowością, wieloaspektowością, wielowątkowością. Choć dedykowana najmłodszym, czerpać z niej powinni też dorośli. Małymi krokami w wielki świat? Tylko z „Momo, który nie lubi podróży”.

 

O magii drzemiącej w odkrywaniu różnorodności świata rozmawiamy z Beatą Sadowską - dziennikarką radiową i telewizyjną, autorką „Momo”.

 

Ania Hacuś – Krawczyk: „Momo” to opowieść o psiaku niezwykłym. Miłośnik kiełbasek i popołudniowych drzemek staje się przewodnikiem po najodleglejszych zakątkach!  Skąd pomysł na tę niezwykła narrację na cztery łapy?!

 

Beata Sadowska: Tak naprawdę pomysł na to, aby Momo stał się bohaterem książki, zrodził się zupełnie naturalnie. Momo był członkiem naszej rodziny i rzeczywiście wiele razy wspólnie podróżowaliśmy. To były piękne momenty, chwile warte zapamiętania i utrwalenia. Tym bardziej cieszę się, że o właśnie On wprowadza dzieci w świat.

 

AHK: Dzieci. To do nich adresuje Pani „Momo”. Niełatwy to odbiorca! Twórcy literatury dziecięcej, artyści dla najmłodszych tworzący, zgodnie przyznają, że adresat to trudny i wymagający. Szczery do bólu!

 

BS: Książka jest dla dzieci, bo dla mnie ten świat jest teraz na wyciągnięcie ręki! Wcale nie oznacza to jednak, że łatwo jest pisać dla małych czytelników. Wręcz przeciwnie - najtrudniej!


Ale mam w domu prawie pięciolatka i dwulatka i mogę śmiało powiedzieć, że "Momo nie lubi podróży" to pozycja przetestowana na dzieciach :)

 

AHK: Moje dzieci też „Momo” testowały i… testują bezustannie! „Momo nie lubi podróży” to nasz numer jeden na liście lektur na dobranoc!

 

Mówimy tutaj o „Momo” w kontekście podróży. Ale wyprawy w świat, rozumiane dosłownie, są tutaj zaledwie pretekstem ku temu, by powiedzieć dzieciom coś więcej!

 

BS: Tak! „Momo” to opowieść, która niejeden ma wymiar. Podróżujemy tu w czasie i w przestrzeni. Idziemy w stronę ważnych pojęć!

 

AHK: No właśnie! Pełno tu drogowskazów. Pełno podpowiedzi, co jest ważne!

 

BS: Dziękuję! Zależało mi na tym, aby pokazać, że podróżowanie prawdziwie wzbogaca!
 
Kiedyś podróżowałam z rodzicami pod namiot, a ze starszym bratem z w góry. Braliśmy plecaki i wyruszaliśmy przed siebie. Włóczęgę więc zaszczepiono mi już jako dziecku. Lubię tak chłonąć świat i ludzi. To wzbogaca i uczy pokory. Aktywny tryb życia jest z tym nierozerwalnie złączony. Ruszam się, żeby nie zgnuśnieć i mieć siłę. I żebym mogła dogonić synków na podwórku! (śmiech)

 

AHK: Trening czyni mistrza!:) Rozmawiamy o Momo i zwracamy uwagę na wielowątkowość podróżowania. Podróż w czasie ma tutaj ogromne znaczenie.

 

BS: Tak. Dla nas ta książka to próba uchwycenia najpiękniejszych momentów z  naszego wspólnego życia. 13 lat razem. Tyl świetnych momentów. Tyle historii wartcy zapamiętania. Tyle miłości, czułości, bezgranicznej przyjaźni. To ważne zwłaszcza dla naszych dzieci. Ta książka pozwoli im przypomnieć sobie najpiękniejsze momenty.

 

AHK: Momo radośnie merdającego ogonem!


BS: Dokładnie tak!Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku,... więcej » x
Zobacz » Artykuły
10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

Co maluch powinien wiedzieć? Czego powinien się nauczyć? Można by wymieniać bez końca. Są jednak takie wartości, które sprawiają, że przyswajając je i potem startując w dorosłe życie będzie po prostu lepszym człowiekiem. więcej »
Królowa Śniegu
Patronat CzasDzieci.pl

Królowa Śniegu

Królowa śniegu to kolejna bajka w formie słuchowiska z serii Bajeczki Pioseneczki, która ukazuje się nakładem Wytwórni Muzycznej MTJ. Do pięknie ilustrowanej książeczki dołączona jest płyta CD z opowiadaniem i piosenkami. więcej »
Książę Czaruś - Już od 27 Lipca w Kinach!
Patronat CzasDzieci.pl

Książę Czaruś - Już od 27 Lipca w Kinach!

Dawno, dawno temu niegodziwa Królowa rzuciła urok na małego Księcia Czarusia. Jej zaklęcie sprawia, że każda napotkana przez młodzieńca dziewczyna z miejsca zakochuje się w nim i chce być jego żoną. Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Śpiąca Królewna więcej »
12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

Twój mały Skarb nie musi kosztować Cię fortuny. Oto kilka pomysłów jak rozsądnie wydawać pieniądze i zaoszczędzić bez konieczności skąpienia. więcej »
20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

Przedstawiamy Wan kolejną część naszej listy zabaw i gier, które warto wykorzystać kiedy dziecku się nudzi, a chwilowo nie mamy do dyspozycji zabawek czy dużej przestrzeni. Takie sytuacje zdarzają się wszędzie czy to w poczekalni, czy w drodze do kasy w supermarkecie czy tez podczas podróżowania. więcej »
"Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak bardzo bogaty i ponadnarodowy, że nawet różne konteksty kulturowe nie są przeszkodą do budowania porozumienia"

"Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak bardzo bogaty i ponadnarodowy, że nawet różne konteksty kulturowe nie są przeszkodą do budowania porozumienia"

Wywiad z Panią Barbara Małecką (dyrektorem artystycznym festiwalu SZTUKA SZUKA MALUCHA) i Panią Alicją Morawską-Rubczak (kuratorką festiwalu SZTUKA SZUKA MALUCHA). więcej »
4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

Wygląd i szeroko pojęta moda to świetne pole do wyrażania siebie. Oczywiście, nie chodzi o to, by uczyć dzieci, że to, w co się ubierają jest ważniejsze niż ich osobowość czy zachowanie. Określenie własnego stylu, jeśli chodzi o wygląd, może jednak być bardzo dobrym narzędziem do nauczenia się niezależności, indywidualności i tolerancji. więcej »
ABC dobrego wychowania z Rodziną Treflików
Patronat CzasDzieci.pl

ABC dobrego wychowania z Rodziną Treflików

Abc Dobrego Wychowania z Rodziną Treflików to piękne i mądre piosenki dla dzieci, które uczą jak zachowywać się w określonych sytuacjach. Rodzina Treflików uwielbia przekazywać te wartości słuchaczom poprzez błyskotliwe teksty Izabeli Budzyńskiej i muzykę skomponowaną przez Wojciecha Gęsickiego. więcej »
Dzieci na weselu - jak umilić im ten czas

Dzieci na weselu - jak umilić im ten czas

Przyjęcia weselne w głównej mierze dedykowane są dorosłym. Alkohol, menu, zabawy przygotowywane są w taki sposób, by dostarczały radości właśnie im. więcej »
30 pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu

30 pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu

Latem w mieście wcale nie trzeba się nudzić. Jest szereg aktywności, które mogą przemienić każdy dzień w niezwykłą przygodę. Trzeba tylko nieco wyobraźni, bo pomysłów na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu jest mnóstwo. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Zanim przyjmiesz nianię

Zanim przyjmiesz nianię

Praca bardzo często ogranicza czas spędzany wspólnie z dziećmi. W czasie wakacji nie zawsze można liczyć na codzienną opiekę instytucji państwowych. Wtedy pozostaje nam poszukać kogoś, kto...  

Temat na Czasie

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

Twój mały Skarb nie musi kosztować Cię fortuny. Oto kilka pomysłów jak rozsądnie wydawać pieniądze i zaoszczędzić bez konieczności skąpienia.  

Premiery kinowe na Czasie

2018 w kinie

2018 w kinie

Kolejne 20 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć! Sprawdźcie sami co czeka Was w kinie od lipca 2018! Wpisujcie w kalendarz, żeby nie przegapić!  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018