Strefa rodzica » Artykuły » Podróżuj z Momo! Wywiad z Beatą Sadowską

Podróżuj z Momo! Wywiad z Beatą Sadowskąpowiększ

Podróżuj z Momo! Wywiad z Beatą Sadowską

W przededniu wakacji zapraszamy Was w podróż niezwykłą. Ta wyprawa zaskakuje wielopoziomowością, wieloaspektowością, wielowątkowością. Choć dedykowana najmłodszym, czerpać z niej powinni też dorośli. Małymi krokami w wielki świat? Tylko z „Momo, który nie lubi podróży”.

 

O magii drzemiącej w odkrywaniu różnorodności świata rozmawiamy z Beatą Sadowską - dziennikarką radiową i telewizyjną, autorką „Momo”.

 

Ania Hacuś – Krawczyk: „Momo” to opowieść o psiaku niezwykłym. Miłośnik kiełbasek i popołudniowych drzemek staje się przewodnikiem po najodleglejszych zakątkach!  Skąd pomysł na tę niezwykła narrację na cztery łapy?!

 

Beata Sadowska: Tak naprawdę pomysł na to, aby Momo stał się bohaterem książki, zrodził się zupełnie naturalnie. Momo był członkiem naszej rodziny i rzeczywiście wiele razy wspólnie podróżowaliśmy. To były piękne momenty, chwile warte zapamiętania i utrwalenia. Tym bardziej cieszę się, że o właśnie On wprowadza dzieci w świat.

 

AHK: Dzieci. To do nich adresuje Pani „Momo”. Niełatwy to odbiorca! Twórcy literatury dziecięcej, artyści dla najmłodszych tworzący, zgodnie przyznają, że adresat to trudny i wymagający. Szczery do bólu!

 

BS: Książka jest dla dzieci, bo dla mnie ten świat jest teraz na wyciągnięcie ręki! Wcale nie oznacza to jednak, że łatwo jest pisać dla małych czytelników. Wręcz przeciwnie - najtrudniej!


Ale mam w domu prawie pięciolatka i dwulatka i mogę śmiało powiedzieć, że "Momo nie lubi podróży" to pozycja przetestowana na dzieciach :)

 

AHK: Moje dzieci też „Momo” testowały i… testują bezustannie! „Momo nie lubi podróży” to nasz numer jeden na liście lektur na dobranoc!

 

Mówimy tutaj o „Momo” w kontekście podróży. Ale wyprawy w świat, rozumiane dosłownie, są tutaj zaledwie pretekstem ku temu, by powiedzieć dzieciom coś więcej!

 

BS: Tak! „Momo” to opowieść, która niejeden ma wymiar. Podróżujemy tu w czasie i w przestrzeni. Idziemy w stronę ważnych pojęć!

 

AHK: No właśnie! Pełno tu drogowskazów. Pełno podpowiedzi, co jest ważne!

 

BS: Dziękuję! Zależało mi na tym, aby pokazać, że podróżowanie prawdziwie wzbogaca!
 
Kiedyś podróżowałam z rodzicami pod namiot, a ze starszym bratem z w góry. Braliśmy plecaki i wyruszaliśmy przed siebie. Włóczęgę więc zaszczepiono mi już jako dziecku. Lubię tak chłonąć świat i ludzi. To wzbogaca i uczy pokory. Aktywny tryb życia jest z tym nierozerwalnie złączony. Ruszam się, żeby nie zgnuśnieć i mieć siłę. I żebym mogła dogonić synków na podwórku! (śmiech)

 

AHK: Trening czyni mistrza!:) Rozmawiamy o Momo i zwracamy uwagę na wielowątkowość podróżowania. Podróż w czasie ma tutaj ogromne znaczenie.

 

BS: Tak. Dla nas ta książka to próba uchwycenia najpiękniejszych momentów z  naszego wspólnego życia. 13 lat razem. Tyl świetnych momentów. Tyle historii wartcy zapamiętania. Tyle miłości, czułości, bezgranicznej przyjaźni. To ważne zwłaszcza dla naszych dzieci. Ta książka pozwoli im przypomnieć sobie najpiękniejsze momenty.

 

AHK: Momo radośnie merdającego ogonem!


BS: Dokładnie tak!


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

U dzieci najczęściej pojawiają się katar i kaszel, które choć nie zawsze zwiastują poważne choroby, potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Powody do niepokoju budzi jednak zwłaszcza kaszel, zarówno ten suchy jak i mokry. więcej »
13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

Wychowywanie silnych psychicznie dzieci, które są przygotowane do podejmowania wyzwań w realnym świecie, wymaga od rodziców unikania niektórych zachowań, podpowiada psychoterapeutka i autorka książek. więcej »
Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Dzieci do 5 lat
Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej we wszystkich czynnościach i zadaniach. więcej »
Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Już niewielka zmiana codziennych przyzwyczajeń może uchronić dziecko przed otyłością i chorobami cywilizacyjnymi. więcej »
Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przeczytajcie historie Oli, jej mama poprosiła o pomoc specjalistów. więcej »
"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" to wzruszająca opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze. Stworzyła ją Ursula Dubosarsky uznawana za jedną z czołowych australijskich autorek dla dzieci i młodzieży... więcej »
Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!
Patronat CzasDzieci.pl

Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!

Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja "Książka na receptę. Recepta na sukces", to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. więcej »
Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. więcej »
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

Jeśli chcecie sprawić bliskiej osobie niespodziankę z okazji Walentynek, zobaczcie nasze propozycje. więcej »
Książki na Czasie - Styczeń

Książki na Czasie - Styczeń

Styczeń to czas, kiedy z nadzieją wchodzimy w nowy rok, snujemy plany na przyszłość i cieszymy się z pełni zimy (szczególnie jeśli mamy ferie).
Na styczniowe poranki, popołudnia i wieczory wydawcy przygotowali nam publikacje odpowiednie dla czytelników w każdym wieku, skrzące się od emocji, pełne ciekawych informacji oraz dobrej zabawy. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Wideorecenzja na Czasie

Max. Kot detektyw

Max. Kot detektyw

Zupełnie nowy detektyw - Max. Kot detektyw! Zobaczcie i posłuchajcie co o Maxie opowie Wam Ania!  

Ferie na Czasie

Jeśli zarówno Wy, jak i dzieciaki macie ochotę na solidną dawkę śmiechu, a także wzruszające opowieści o przyjaźni, nie przegapcie nowych propozycji Multikina.  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Temat na Czasie

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Mama Wojtka nie zdawała sobie sprawy, że konsekwencje otyłości jej syna pociągają za sobą tak poważne problemy zdrowotne i społecznościowe.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019