Strefa rodzica » Artykuły » Jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej?

Jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej?powiększ

Jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej?

Przepuklina pępkowa to przypadłość, która – choć kojarzona często z kobietami w ciąży – często pojawia się u niemowląt. Jak ją rozpoznać? Skąd się bierze? Jakie ma konsekwencje dla dziecka? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 

 

Przepuklina pępkowa u niemowląt jest wadą wrodzoną, która dotyczy głównie dzieci z niską masą urodzeniową oraz wcześniaków.

 

Skąd się bierze przepuklina pępkowa?

Przyczyny przepukliny pępkowej u niemowląt są znane. Podczas gdy przepuklina pępkowa u dorosłych powstaje na skutek osłabienia wytrzymałości powłok brzusznych, tak u niemowląt t efekt anatomicznej wady wrodzonej. Pojawia się ona skutek niezrośnięcia się pierścienia pępkowego, tj. otworu, przez który wchodziły naczynia pępowinowe w okresie życia płodowego.

 

Warto mieć świadomość, że jelita płodu rozwijają się poza jamą brzuszną. Z tego powodu przechodzą one przez pierścień pępkowy do brzucha, który powinien się zamknąć. Zdarza się więc, że u niektórych dzieci proces zamykania pierścienia nie przebiega prawidłowo.

 

Przepuklina pępkowa – objawy

Przepuklina pępkowa u niemowląt pojawia się jako wybrzuszenie – w ten sposób uwypuklają się jelita. Jeżeli więc zauważysz u malucha „balonik”, który występuje podczas wysiłku, prawdopodobnie to przepuklina pępkowa.

 

Gdy przepuklina pępkowa rozwija się (zdarzają się takie przypadki), wówczas w okolicach pępka pojawi się elastyczny guzek. Tego rodzaju wybrzuszenie staje się szczególnie widoczne wtedy, gdy maluch napina mięśnie brzucha, np. podczas płaczu, kaszlu czy wypróżniania. Podczas gdy w pierwszej fazie guzek można swobodnie „wcisnąć” do środka, tak w miarę rozwoju staje się coraz twardszy i nie zmienia już swojego położenia. Oznacza to, że część wnętrzności została uwięziona w worku przepuklinowym – wybrzuszenie staje się wówczas bolesne i opuchnięte.

 

Czy to powód do zmartwień?

Dobra wiadomość jest taka, że przepuklina pępkowa u niemowląt jest najmniej groźnym schorzeniem. Najczęściej ma charakter przemijający – znika samoistnie mniej więcej w 12 miesiącu życia malucha. Czasami jednak może dojść do jej rozwoju, dlatego w żadnym przypadku nie można bagatelizować tej przypadłości.

 

Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, które mogą wskazywać na występowanie przepukliny pępkowej, warto skonsultować to z pediatrą. Lekarz, na podstawie badania dziecka, postawi diagnozę. W przypadku, gdy potwierdzi obecność przepukliny, zaleci odpowiedni sposób postępowania.

 

Kiedy przepuklina pępkowa wymaga leczenia?

Leczenie przepukliny pępkowej u niemowląt najczęściej nie jest konieczne. W przypadku niewielkiej nieprawidłowości pomaga częste układanie malucha w pozycji na brzuchu – takie ułożenie wzmacnia mięśnie brzucha.

 

Jeżeli wada jest dość duża, wówczas lekarz może zalecić oklejanie okolic pępka specjalnymi plastrami. Dzięki temu mięśnie są przytrzymywane, co uniemożliwia wydostawanie się jelit poza jamę brzuszną. Plastry należy zmieniać co 2 tygodnie, zaś cała kuracja trwa najczęściej kilka miesięcy – pod warunkiem, że skóra dziecka nie reaguje alergicznie na klej.

 

W bardzo rzadkich przypadkach przepuklina pępkowa rozwija się i przyjmuje zaawansowane stadium. Ma to zwykle miejsce wówczas, gdy wada we wczesnej fazie nie została wychwycona. Jeżeli przepuklina pępkowa nie minie samoistnie, a guzek zrobi się twardy, wówczas koniecznością może być przeprowadzenie operacji. Zabiegowi zszycia otworu w powłokach brzusznych poddawane są starsze dzieci – w wieku 6-7 lat. Czasami jednak zachodzi potrzeba wcześniejszego przeprowadzenia zabiegu – ma to miejsce wówczas, gdy przepuklina pępkowa nie cofa się przed 2 urodzinami malucha albo pojawia się infekcja.

 

Czym skutkuje nieleczona przepuklina pępkowa?

Pozostawienie przepukliny pępkowej samej sobie wówczas, gdy nie dochodzi do jej fizjologicznego zamykania, może być zgubne w skutkach. Za najgroźniejsze powikłanie uważa się uwięźnięcie jelita, co prowadzi do jego niedrożności, a następnie do martwicy z powodu braku dopływu krwi.

 

Uwięźnięcie jelita daje bardzo wyraźne sygnały, m.in. ostry ból brzucha. Mogą temu towarzyszyć wymioty, wzdęcia, zaparcia, przyspieszona akcja serca. W przypadku, gdy zauważysz u malucha takie symptomy, niezwłocznie udaj się do lekarza.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: "Ważne, by oswoić dziecko z biblioteką od... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Rabkoland. Magiczny park rozrywki

Rabkoland. Magiczny park rozrywki

Znajdziecie tu najmniejszy rollercoaster w Europie (tylko dla dzieci!), diabelski młyn, z którego można podziwiać górską panoramę oraz łódeczki i pontony dla małych fanów pluskania. Dzieci wyszaleją się także na niezwykłych placach zabaw, na wielkich huśtawkach i w Dolinie Trzmiela. więcej »
UNICEF: 2 na 3 dzieci żyje w krajach, w których ojcowie nie mają prawa do płatnego urlopu ojcowskiego

UNICEF: 2 na 3 dzieci żyje w krajach, w których ojcowie nie mają prawa do płatnego urlopu ojcowskiego

UNICEF apeluje o inwestowanie w politykę prorodzinną, która wspiera wczesny rozwój dziecka m.in. poprzez płatny urlop macierzyński i ojcowski, bezpłatną edukację przedszkolną i płatne przerwy na karmienie piersią. więcej »
Niezbędny sprzęt aby zacząć piłkarską przygodę

Niezbędny sprzęt aby zacząć piłkarską przygodę

Piękna pogoda i doskonałe warunki do gry w piłkę nożną sprawiają, że coraz więcej osób chce w ten sposób aktywnie spędzać czas. To doskonały sposób na utrzymanie dobrej formy oraz spędzanie czasu ze znajomymi. więcej »
Podróżuj z Momo! Wywiad z Beatą Sadowską

Podróżuj z Momo! Wywiad z Beatą Sadowską

W przededniu wakacji zapraszamy Was w podróż niezwykłą. Ta wyprawa zaskakuje wielopoziomowością, wieloaspektowością, wielowątkowością. Choć dedykowana najmłodszym, czerpać z niej powinni też dorośli. Małymi krokami w wielki świat? Tylko z "Momo, który nie lubi podróży". więcej »
Jak rodzi się miłość między tatą a dzieckiem?

Jak rodzi się miłość między tatą a dzieckiem?

Zbliża się Dzień Ojca - święto, które z dumą obchodzą wszyscy tatusiowe. Dla wszystkich super ojców i ich pociech McDonald's przygotował wyjątkowe atrakcje: malowanie twarzy, modelowane balony, upominki oraz pamiątkowe rodzinne fotografie. więcej »
20 sposobów jak się nie nudzić, kiedy nie ma co robić

20 sposobów jak się nie nudzić, kiedy nie ma co robić

Poczekalnia w przychodni, podróż samolotem, czekanie na obiad w restauracji czy w kolejce w sklepie. W takich przypadkach dziecko zazwyczaj nudzi się i zaczyna marudzić. Co w takich sytuacjach robić? więcej »
Top 10 najlepszych atrakcji Legendii

Top 10 najlepszych atrakcji Legendii

Gdy pierwszy raz weszliśmy do Legendii, od razu ogromne uśmiechy pojawiły się na naszych twarzach! Wiedzieliśmy, że przez najbliższy czas będziemy bawić się jak mało kto i że znów odkryjemy w sobie wewnętrzne dziecko. Wiedzieliśmy również, że będziemy musieli wybrać 10 najlepszych atrakcji. I wiecie co? więcej »
Kuba Guzik od 29 czerwca w polskich kinach!
Patronat CzasDzieci.pl

Kuba Guzik od 29 czerwca w polskich kinach!

Wszyscy na pokład. Największa przygoda życia rusza pełną parą! Dawno, dawno temu, pośród szerokich wód oceanu była sobie maleńka wyspa z jedną linią kolejową, dwiema górami i populacją liczącą aż czterech mieszkańców. więcej »
Ksiązki na Czasie - Maj

Ksiązki na Czasie - Maj

Wakacje już tuż tuż! Wielu z Was snuje wakacyjne plany... Mamy nadzieję, że jest w nich także miejsce na dobre książki. Maj obfitował nie tylko w wielobarwne kwiaty, ale też i piękne publikacje dla dzieci! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

Jak stać się jeszcze lepszym ojcem dla swojego dziecka? Czy istnieje na to gotowy przepis?  

Temat na Czasie

Zabierz dziecko na wycieczkę!

Zabierz dziecko na wycieczkę!

Zbliża się lato. W głowach dzieci powstają już plany na wakacyjne przygody. Postarajmy się nie zawieść naszych pociech i w wolnym czasie zorganizować wycieczkę dla całej rodziny. Oto kilka...  

Aktywne dziecko na Czasie

Aktywne ćwiczenia i zabawy dla dzieci

Aktywne ćwiczenia i zabawy dla dzieci

Dodatkowe zajęcia sportowe to jedna z możliwości spędzania aktywnego czasu, ale łatwo i tanio można zorganizować dziecku samemu ciekawe aktywności. Tak naprawdę tylko od naszych chęci i wyobraźni...  
20 sposobów jak się nie nudzić, kiedy nie ma co robić

20 sposobów jak się nie nudzić, kiedy nie ma co robić

Poczekalnia w przychodni, podróż samolotem, czekanie na obiad w restauracji czy w kolejce w sklepie. W takich przypadkach dziecko zazwyczaj nudzi się i zaczyna marudzić. Co w takich sytuacjach robić?  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018