Strefa rodzica » Artykuły » Jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej?

Jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej?powiększ

Jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej?

Przepuklina pępkowa to przypadłość, która – choć kojarzona często z kobietami w ciąży – często pojawia się u niemowląt. Jak ją rozpoznać? Skąd się bierze? Jakie ma konsekwencje dla dziecka? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 

 

Przepuklina pępkowa u niemowląt jest wadą wrodzoną, która dotyczy głównie dzieci z niską masą urodzeniową oraz wcześniaków.

 

Skąd się bierze przepuklina pępkowa?

Przyczyny przepukliny pępkowej u niemowląt są znane. Podczas gdy przepuklina pępkowa u dorosłych powstaje na skutek osłabienia wytrzymałości powłok brzusznych, tak u niemowląt t efekt anatomicznej wady wrodzonej. Pojawia się ona skutek niezrośnięcia się pierścienia pępkowego, tj. otworu, przez który wchodziły naczynia pępowinowe w okresie życia płodowego.

 

Warto mieć świadomość, że jelita płodu rozwijają się poza jamą brzuszną. Z tego powodu przechodzą one przez pierścień pępkowy do brzucha, który powinien się zamknąć. Zdarza się więc, że u niektórych dzieci proces zamykania pierścienia nie przebiega prawidłowo.

 

Przepuklina pępkowa – objawy

Przepuklina pępkowa u niemowląt pojawia się jako wybrzuszenie – w ten sposób uwypuklają się jelita. Jeżeli więc zauważysz u malucha „balonik”, który występuje podczas wysiłku, prawdopodobnie to przepuklina pępkowa.

 

Gdy przepuklina pępkowa rozwija się (zdarzają się takie przypadki), wówczas w okolicach pępka pojawi się elastyczny guzek. Tego rodzaju wybrzuszenie staje się szczególnie widoczne wtedy, gdy maluch napina mięśnie brzucha, np. podczas płaczu, kaszlu czy wypróżniania. Podczas gdy w pierwszej fazie guzek można swobodnie „wcisnąć” do środka, tak w miarę rozwoju staje się coraz twardszy i nie zmienia już swojego położenia. Oznacza to, że część wnętrzności została uwięziona w worku przepuklinowym – wybrzuszenie staje się wówczas bolesne i opuchnięte.

 

Czy to powód do zmartwień?

Dobra wiadomość jest taka, że przepuklina pępkowa u niemowląt jest najmniej groźnym schorzeniem. Najczęściej ma charakter przemijający – znika samoistnie mniej więcej w 12 miesiącu życia malucha. Czasami jednak może dojść do jej rozwoju, dlatego w żadnym przypadku nie można bagatelizować tej przypadłości.

 

Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, które mogą wskazywać na występowanie przepukliny pępkowej, warto skonsultować to z pediatrą. Lekarz, na podstawie badania dziecka, postawi diagnozę. W przypadku, gdy potwierdzi obecność przepukliny, zaleci odpowiedni sposób postępowania.

 

Kiedy przepuklina pępkowa wymaga leczenia?

Leczenie przepukliny pępkowej u niemowląt najczęściej nie jest konieczne. W przypadku niewielkiej nieprawidłowości pomaga częste układanie malucha w pozycji na brzuchu – takie ułożenie wzmacnia mięśnie brzucha.

 

Jeżeli wada jest dość duża, wówczas lekarz może zalecić oklejanie okolic pępka specjalnymi plastrami. Dzięki temu mięśnie są przytrzymywane, co uniemożliwia wydostawanie się jelit poza jamę brzuszną. Plastry należy zmieniać co 2 tygodnie, zaś cała kuracja trwa najczęściej kilka miesięcy – pod warunkiem, że skóra dziecka nie reaguje alergicznie na klej.

 

W bardzo rzadkich przypadkach przepuklina pępkowa rozwija się i przyjmuje zaawansowane stadium. Ma to zwykle miejsce wówczas, gdy wada we wczesnej fazie nie została wychwycona. Jeżeli przepuklina pępkowa nie minie samoistnie, a guzek zrobi się twardy, wówczas koniecznością może być przeprowadzenie operacji. Zabiegowi zszycia otworu w powłokach brzusznych poddawane są starsze dzieci – w wieku 6-7 lat. Czasami jednak zachodzi potrzeba wcześniejszego przeprowadzenia zabiegu – ma to miejsce wówczas, gdy przepuklina pępkowa nie cofa się przed 2 urodzinami malucha albo pojawia się infekcja.

 

Czym skutkuje nieleczona przepuklina pępkowa?

Pozostawienie przepukliny pępkowej samej sobie wówczas, gdy nie dochodzi do jej fizjologicznego zamykania, może być zgubne w skutkach. Za najgroźniejsze powikłanie uważa się uwięźnięcie jelita, co prowadzi do jego niedrożności, a następnie do martwicy z powodu braku dopływu krwi.

 

Uwięźnięcie jelita daje bardzo wyraźne sygnały, m.in. ostry ból brzucha. Mogą temu towarzyszyć wymioty, wzdęcia, zaparcia, przyspieszona akcja serca. W przypadku, gdy zauważysz u malucha takie symptomy, niezwłocznie udaj się do lekarza.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Nastolatki w pętach sieci więcej » x
Zobacz » Artykuły
Nastolatki w pętach sieci

Nastolatki w pętach sieci

Rodzice małych dzieci czekają na ten moment, gdy maluch zacznie chodzić, mówić, pójdzie o przedszkola, pierwszej klasy, pierwszej komunii, itd. Jest to dla nas powód do radości i dumy... więcej »
Z małym dzieckiem na rowerze

Z małym dzieckiem na rowerze

Wielu rodziców niepotrzebnie w przypadku małych dzieci rezygnuje ze wspólnej jazdy na rowerze. Wynika to najczęściej z obawy o bezpieczeństwo czy komfort malucha. więcej »
Jak ustalić terminy kontaktów z dziećmi?

Jak ustalić terminy kontaktów z dziećmi?

Gdy dziecko mieszka tylko z jednym z rodziców, konieczne jest ustalenie terminów spotkań z drugim rodzicem. Nie ulega żadnej wątpliwości, iż ukształtowanie i umocnienie więzi pomiędzy rodzicem a synem czy córką wymaga regularnych kontaktów, rozmów czy wyjazdów... więcej »
Gdy rodzice żyją oddzielnie, kto decyduje o sprawach dziecka?

Gdy rodzice żyją oddzielnie, kto decyduje o sprawach dziecka?

W życiu zdarzają się różne sytuacje i często zdarza się tak, że rodzice dziecka nie mieszkają razem. Czasem nigdy nie byli małżeństwem, czasem zdecydowali się na przeprowadzenie rozwodu. więcej »
Trendy wycieczka - Agroturystyka: 20 powodów, dla których warto z niej skorzystać

Trendy wycieczka - Agroturystyka: 20 powodów, dla których warto z niej skorzystać

Jest świetną alternatywą dla wycieczek w góry czy nad morze lub nawet w inne odległe destynacje. Trudno się więc dziwić, że turystyka wiejska zdobywa coraz więcej fanów chętnych do okrywania uroków wsi. więcej »
Bajki kontra choroba
Patronat CzasDzieci.pl

Bajki kontra choroba

Nasze obawy, strach i lęk, biorą się często z niewiedzy. Nie jest tajemnicą, że obawiamy się nieznanego, a kiedy mamy zbiór informacji, zwłaszcza, gdy poparty jest doświadczeniem, pozwala to na racjonalne podejście do tematu i ograniczenie stresu. więcej »
Miniatury. Muzyka klasyczna dzieciom
Patronat CzasDzieci.pl

Miniatury. Muzyka klasyczna dzieciom

Zupełnie niedaleko, a właściwie tak blisko, że można tam dotrzeć w ułamku sekundy, istnieje Magiczna Kraina Muzyczna. Miejsce pełne czarodziejskich dźwięków, które zabiorą cię, gdzie tylko chcesz... więcej »
50 porad jak nie "wybuchnąć" przy dziecku

50 porad jak nie "wybuchnąć" przy dziecku

Dziecko jakkolwiek by się nie zachowywało nie zasługuje na to, abyśmy pozwalały sobie przy nim na wyładowanie swego stresu. Co zatem robić, aby takich zachowań uniknąć? więcej »
Biżuteria dla dziecka - czy to dobry pomysł?

Biżuteria dla dziecka - czy to dobry pomysł?

Czy dzieci mogą nosić biżuterię? Opinie na ten temat są podzielone. Niektórzy uważają, że biżuteria przeznaczona jest tylko dla dorosłych, inni zaś, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Obecnie, wielu producentów oferuje szeroki wybór kolczyków, bransoletek, czy też wisiorków na najmłodszych, dzięki czemu jest w czym wybierać. Biżuteria to także doskonały prezent na chrzciny, pierwszą komunię świętą, urodziny oraz wiele innych okazji. więcej »
Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Martwisz się, że cesarskie cięcie uniemożliwi karmienie piersią? Spokojnie, rodzaj porodu nie jest czynnikiem determinującym ilość produkowanego mleka. Jeżeli odpowiednio się przygotujesz, podawanie maluszkowi naturalnego pokarmu z piersi nie będzie stanowiło żadnego problemu. Dowiedz się, jak pobudzić laktację. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Trendy wycieczka - Agroturystyka

Trendy wycieczka - Agroturystyka

20 powodów, dla których warto z niej skorzystać! Jest świetną alternatywą dla wycieczek w góry czy nad morze lub nawet w inne odległe destynacje.  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nie ważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018