Strefa rodzica » Artykuły » Jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej?

Jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej?powiększ

Jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej?

Przepuklina pępkowa to przypadłość, która – choć kojarzona często z kobietami w ciąży – często pojawia się u niemowląt. Jak ją rozpoznać? Skąd się bierze? Jakie ma konsekwencje dla dziecka? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 

 

Przepuklina pępkowa u niemowląt jest wadą wrodzoną, która dotyczy głównie dzieci z niską masą urodzeniową oraz wcześniaków.

 

Skąd się bierze przepuklina pępkowa?

Przyczyny przepukliny pępkowej u niemowląt są znane. Podczas gdy przepuklina pępkowa u dorosłych powstaje na skutek osłabienia wytrzymałości powłok brzusznych, tak u niemowląt t efekt anatomicznej wady wrodzonej. Pojawia się ona skutek niezrośnięcia się pierścienia pępkowego, tj. otworu, przez który wchodziły naczynia pępowinowe w okresie życia płodowego.

 

Warto mieć świadomość, że jelita płodu rozwijają się poza jamą brzuszną. Z tego powodu przechodzą one przez pierścień pępkowy do brzucha, który powinien się zamknąć. Zdarza się więc, że u niektórych dzieci proces zamykania pierścienia nie przebiega prawidłowo.

 

Przepuklina pępkowa – objawy

Przepuklina pępkowa u niemowląt pojawia się jako wybrzuszenie – w ten sposób uwypuklają się jelita. Jeżeli więc zauważysz u malucha „balonik”, który występuje podczas wysiłku, prawdopodobnie to przepuklina pępkowa.

 

Gdy przepuklina pępkowa rozwija się (zdarzają się takie przypadki), wówczas w okolicach pępka pojawi się elastyczny guzek. Tego rodzaju wybrzuszenie staje się szczególnie widoczne wtedy, gdy maluch napina mięśnie brzucha, np. podczas płaczu, kaszlu czy wypróżniania. Podczas gdy w pierwszej fazie guzek można swobodnie „wcisnąć” do środka, tak w miarę rozwoju staje się coraz twardszy i nie zmienia już swojego położenia. Oznacza to, że część wnętrzności została uwięziona w worku przepuklinowym – wybrzuszenie staje się wówczas bolesne i opuchnięte.

 

Czy to powód do zmartwień?

Dobra wiadomość jest taka, że przepuklina pępkowa u niemowląt jest najmniej groźnym schorzeniem. Najczęściej ma charakter przemijający – znika samoistnie mniej więcej w 12 miesiącu życia malucha. Czasami jednak może dojść do jej rozwoju, dlatego w żadnym przypadku nie można bagatelizować tej przypadłości.

 

Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, które mogą wskazywać na występowanie przepukliny pępkowej, warto skonsultować to z pediatrą. Lekarz, na podstawie badania dziecka, postawi diagnozę. W przypadku, gdy potwierdzi obecność przepukliny, zaleci odpowiedni sposób postępowania.

 

Kiedy przepuklina pępkowa wymaga leczenia?

Leczenie przepukliny pępkowej u niemowląt najczęściej nie jest konieczne. W przypadku niewielkiej nieprawidłowości pomaga częste układanie malucha w pozycji na brzuchu – takie ułożenie wzmacnia mięśnie brzucha.

 

Jeżeli wada jest dość duża, wówczas lekarz może zalecić oklejanie okolic pępka specjalnymi plastrami. Dzięki temu mięśnie są przytrzymywane, co uniemożliwia wydostawanie się jelit poza jamę brzuszną. Plastry należy zmieniać co 2 tygodnie, zaś cała kuracja trwa najczęściej kilka miesięcy – pod warunkiem, że skóra dziecka nie reaguje alergicznie na klej.

 

W bardzo rzadkich przypadkach przepuklina pępkowa rozwija się i przyjmuje zaawansowane stadium. Ma to zwykle miejsce wówczas, gdy wada we wczesnej fazie nie została wychwycona. Jeżeli przepuklina pępkowa nie minie samoistnie, a guzek zrobi się twardy, wówczas koniecznością może być przeprowadzenie operacji. Zabiegowi zszycia otworu w powłokach brzusznych poddawane są starsze dzieci – w wieku 6-7 lat. Czasami jednak zachodzi potrzeba wcześniejszego przeprowadzenia zabiegu – ma to miejsce wówczas, gdy przepuklina pępkowa nie cofa się przed 2 urodzinami malucha albo pojawia się infekcja.

 

Czym skutkuje nieleczona przepuklina pępkowa?

Pozostawienie przepukliny pępkowej samej sobie wówczas, gdy nie dochodzi do jej fizjologicznego zamykania, może być zgubne w skutkach. Za najgroźniejsze powikłanie uważa się uwięźnięcie jelita, co prowadzi do jego niedrożności, a następnie do martwicy z powodu braku dopływu krwi.

 

Uwięźnięcie jelita daje bardzo wyraźne sygnały, m.in. ostry ból brzucha. Mogą temu towarzyszyć wymioty, wzdęcia, zaparcia, przyspieszona akcja serca. W przypadku, gdy zauważysz u malucha takie symptomy, niezwłocznie udaj się do lekarza.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Ulubione programy edukacyjne dla dzieci więcej » x
Zobacz » Artykuły
Ulubione programy edukacyjne dla dzieci

Ulubione programy edukacyjne dla dzieci

Tym razem postanowiliśmy stworzyć listę najlepszych edukacyjnych programów dla dzieci (i rodziców). Oczywiście nadal jednak twierdzimy, że nie powinny one zupełnie wypierać aktywności ruchowej i spotkań z rówieśnikami :-) więcej »
Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić! Mają ochotę na czytanie, grę planszową albo memo? Chcą się pobawić w rozwiązywanie zagadek? A może po prostu są w filozoficznym nastroju? Wydawnictwo Nowa Era i kultowy magazyn Świerszczyk prezentują nową serię KsiążkoGry, którą pokochają dzieci i rodzice. więcej »
Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Większość rodziców wie, że wyrok ustalający alimenty jest dopiero pierwszym krokiem w uzyskaniu alimentów. Sam wyrok - choć nakłada na osobę zobowiązaną obowiązek uiszczania alimentów - nie spowoduje niestety ich automatycznego przekazania uprawnionemu dziecku. więcej »
Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami maluszka, czy starszaka, kilkulatka czy nastolatka, musimy otoczyć dziecko kreatywną, przyjazną przestrzenią. więcej »
Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki
Patronat CzasDzieci.pl

Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki

Na rynku ukazała się druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki. Jest to pierwszy magazyn przeznaczony jednocześnie dla dzieci i dorosłych oraz współtworzony przez dzieci. KUKBUK Dzieciaki to atrakcyjne wizualnie, zabawne i edukacyjne treści dla kucharzy w wieku 5-12 lat. więcej »
Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach z innymi. więcej »
Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest poranna rutyna, dzięki której łatwiej zapanować nad tym całym bałaganem. więcej »
10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czy słońce, czy deszcz, czas z dzieckiem można spędzić przyjemnie i kreatywnie. Zobaczcie nasze podpowiedzi! więcej »
7 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka

7 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka

Nauka mowy to jedno z trudniejszych wyzwań stojących przez dzieckiem i jednocześnie powód licznych obaw rodziców, którzy z niecierpliwością wyczekują pierwszych słów. Warto jednak pamiętać, że rozwój mowy zaczyna się znacznie wcześniej. więcej »
Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze. Jeśli spędzacie z dziećmi jesienne wieczory w domu, możecie wykorzystać ten czas na rozrywkę i edukację w jednym. Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Poranek na czasie

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest...  

Weekend na Czasie

Pogodny weekend 20-21 października 2018

Pogodny weekend 20-21 października 2018

Będzie pysznie, kolorowo, muzycznie, niedrogo, artystycznie, zabawnie, podróżniczo. Mówimy zagadkami? Odkryjcie propozycje weekendowe razem z nami!  

Nowość

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić!  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018