Strefa rodzica » Artykuły » Jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej?

Jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej?powiększ

Jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej?

Przepuklina pępkowa to przypadłość, która – choć kojarzona często z kobietami w ciąży – często pojawia się u niemowląt. Jak ją rozpoznać? Skąd się bierze? Jakie ma konsekwencje dla dziecka? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 

 

Przepuklina pępkowa u niemowląt jest wadą wrodzoną, która dotyczy głównie dzieci z niską masą urodzeniową oraz wcześniaków.

 

Skąd się bierze przepuklina pępkowa?

Przyczyny przepukliny pępkowej u niemowląt są znane. Podczas gdy przepuklina pępkowa u dorosłych powstaje na skutek osłabienia wytrzymałości powłok brzusznych, tak u niemowląt t efekt anatomicznej wady wrodzonej. Pojawia się ona skutek niezrośnięcia się pierścienia pępkowego, tj. otworu, przez który wchodziły naczynia pępowinowe w okresie życia płodowego.

 

Warto mieć świadomość, że jelita płodu rozwijają się poza jamą brzuszną. Z tego powodu przechodzą one przez pierścień pępkowy do brzucha, który powinien się zamknąć. Zdarza się więc, że u niektórych dzieci proces zamykania pierścienia nie przebiega prawidłowo.

 

Przepuklina pępkowa – objawy

Przepuklina pępkowa u niemowląt pojawia się jako wybrzuszenie – w ten sposób uwypuklają się jelita. Jeżeli więc zauważysz u malucha „balonik”, który występuje podczas wysiłku, prawdopodobnie to przepuklina pępkowa.

 

Gdy przepuklina pępkowa rozwija się (zdarzają się takie przypadki), wówczas w okolicach pępka pojawi się elastyczny guzek. Tego rodzaju wybrzuszenie staje się szczególnie widoczne wtedy, gdy maluch napina mięśnie brzucha, np. podczas płaczu, kaszlu czy wypróżniania. Podczas gdy w pierwszej fazie guzek można swobodnie „wcisnąć” do środka, tak w miarę rozwoju staje się coraz twardszy i nie zmienia już swojego położenia. Oznacza to, że część wnętrzności została uwięziona w worku przepuklinowym – wybrzuszenie staje się wówczas bolesne i opuchnięte.

 

Czy to powód do zmartwień?

Dobra wiadomość jest taka, że przepuklina pępkowa u niemowląt jest najmniej groźnym schorzeniem. Najczęściej ma charakter przemijający – znika samoistnie mniej więcej w 12 miesiącu życia malucha. Czasami jednak może dojść do jej rozwoju, dlatego w żadnym przypadku nie można bagatelizować tej przypadłości.

 

Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, które mogą wskazywać na występowanie przepukliny pępkowej, warto skonsultować to z pediatrą. Lekarz, na podstawie badania dziecka, postawi diagnozę. W przypadku, gdy potwierdzi obecność przepukliny, zaleci odpowiedni sposób postępowania.

 

Kiedy przepuklina pępkowa wymaga leczenia?

Leczenie przepukliny pępkowej u niemowląt najczęściej nie jest konieczne. W przypadku niewielkiej nieprawidłowości pomaga częste układanie malucha w pozycji na brzuchu – takie ułożenie wzmacnia mięśnie brzucha.

 

Jeżeli wada jest dość duża, wówczas lekarz może zalecić oklejanie okolic pępka specjalnymi plastrami. Dzięki temu mięśnie są przytrzymywane, co uniemożliwia wydostawanie się jelit poza jamę brzuszną. Plastry należy zmieniać co 2 tygodnie, zaś cała kuracja trwa najczęściej kilka miesięcy – pod warunkiem, że skóra dziecka nie reaguje alergicznie na klej.

 

W bardzo rzadkich przypadkach przepuklina pępkowa rozwija się i przyjmuje zaawansowane stadium. Ma to zwykle miejsce wówczas, gdy wada we wczesnej fazie nie została wychwycona. Jeżeli przepuklina pępkowa nie minie samoistnie, a guzek zrobi się twardy, wówczas koniecznością może być przeprowadzenie operacji. Zabiegowi zszycia otworu w powłokach brzusznych poddawane są starsze dzieci – w wieku 6-7 lat. Czasami jednak zachodzi potrzeba wcześniejszego przeprowadzenia zabiegu – ma to miejsce wówczas, gdy przepuklina pępkowa nie cofa się przed 2 urodzinami malucha albo pojawia się infekcja.

 

Czym skutkuje nieleczona przepuklina pępkowa?

Pozostawienie przepukliny pępkowej samej sobie wówczas, gdy nie dochodzi do jej fizjologicznego zamykania, może być zgubne w skutkach. Za najgroźniejsze powikłanie uważa się uwięźnięcie jelita, co prowadzi do jego niedrożności, a następnie do martwicy z powodu braku dopływu krwi.

 

Uwięźnięcie jelita daje bardzo wyraźne sygnały, m.in. ostry ból brzucha. Mogą temu towarzyszyć wymioty, wzdęcia, zaparcia, przyspieszona akcja serca. W przypadku, gdy zauważysz u malucha takie symptomy, niezwłocznie udaj się do lekarza.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wonderland Festival - Baśniowe Kraje więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wonderland Festival - Baśniowe Kraje
Patronat CzasDzieci.pl

Wonderland Festival - Baśniowe Kraje

Festiwal stanowi edukacjno-artystyczny projekt skierowany do polskich i węgierskich dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i pedagogów, zachęcający do aktywnego udziału w tworzeniu oraz kultywowaniu kultury i sztuki obu narodów.
więcej »
Ferie z dzieckiem

Ferie z dzieckiem

Sprawdź, jak w łatwy sposób spakować siebie i dziecko. Spakowanie na ferie całej rodziny to nie lada wyzwanie. więcej »
Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa: Dogman, numer #1 na liście bestsellerów New York Timesa. więcej »
Mia i Biały Lew
Patronat CzasDzieci.pl

Mia i Biały Lew

Wzruszająca, tętniąca przygodą i przepięknie nakręcona w samym sercu dzikiej Afryki, opowieść o wielkiej przyjaźni dziewczynki i niezwykłego białego lwa... więcej »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę. Warto więc, aby w takich momentach podziękować im za to kim dla nas są, za to jacy są i za to, że po prostu są. więcej »
Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Kiedy dwoje ludzi dowiaduje się, że na świat ma przyjść ich dziecko zaczynają istny szał zakupów. W sklepach z akcesoriami dla maluchów oferta jest tak bogata, że łatwo wydać fortunę. Tylko czy na pewno wszystko się przydaje? więcej »
Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Będziesz mieć możliwość podziwiania historii dinozaurów, które żyły nawet ponad 200 milionów lat temu, m.in. podczas wędrówki kontynentów. Podczas show poznamy stworzenia żyjące głównie w epoce triasu i epoce jurajskiej. więcej »
Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Mimo iż rośnie w Polsce rynek sprzedaży nowych samochodów, większość społeczeństwa szuka sobie auta na rynku wtórnym. Nie tylko przeglądając oferty sprzedaży w Polsce, ale też importując je z zagranicy. więcej »
5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

Dzieci uwielbiają słuchać historii swoich krewnych. Fascynują ich dawne zwyczaje, zabawne sytuacje z życia dziadków. Pytają skąd pochodzą i kto należy do ich drzewa genealogicznego. Cóż, opowieści wzmacniają więzi. Jak wpleść je w codzienność? Dowiedz się tego przy okazji święta
Dziadków. więcej »
Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Te pisane przez dzieci i te pisane przez... trochę starsze dzieci. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę.  

Opowieści na Czasie

Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami.  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019