Strefa rodzica » Artykuły » Jak cię słyszą, tak cię piszą...cz. 1

Jak cię słyszą, tak cię piszą...cz. 1powiększ

Jak cię słyszą, tak cię piszą...cz. 1

Neologizmy dziecięce


O tym, że język polski jest trudny wiedzą zwłaszcza obcokrajowcy, którzy się go uczą. Często brak w nim logiki, np. jestem (forma czasownika " być"), ale już mnie nie ma (forma czasownika " mieć") i  wiele innych zagadek...

 

W budowaniu nowych słów (neologizmów) rewelacyjne są dzieci. One układają sobie  nasz język po swojemu, ale za to w analogii do konstrukcji, które już znają.
Mój młodszy syn( 2,5 roku), na przykład wymyślił sobie nowatorską formę czasownika  jeść w 3 os. l mn. oni ją.


I jak powiedzieć, że nie miał racji, kiedy słyszał oni śpią, idą, mówią no to i  ją?

Albo inny przykład tegoż samego autora, niespełna trzylatka. Czasownik iść, który ogólnie przysparza wiele kłopotów nawet dorosłym mężczyznom, a co dopiero dziecku. Otóż prawidłowa forma tego czasownika w czasie przeszłym, 1 osobie, rodz. męskim brzmi szedłem (nie szłem!) . Jednak dla trzylatka to zupełnie inny wyraz, dlatego on wymyślił ja idłem/one idły. Logiczne? Bardzo.

 

Najbardziej śmiałam się jednak podczas pewnego spaceru w lesie.  Mój synek zobaczył porytą przez dziki ziemię i z niemałym oburzeniem zawołał  Kto mi tu poryjał (ziemię)?! (najprawdopodobniej forma bezokolicznika brzmiałaby poryjać, a nie poryć).


Te przykłady można by mnożyć, bo każde małe dziecko ma swój swoisty język. Jednak rola nas, dorosłych jest taka, by przekazywać dzieciom prawidłowe wzorce ojczystego języka, którym dziecko będzie się posługiwać już w  przedszkolu i szkole, a potem w życiu dorosłym.


Oczywiście żywy język  ( używany na co dzień) zmienia się wraz z czasem, nowościami technologicznym, rozwojem cywilizacji. Jeszcze do niedawna Internet, tablet (w znaczeniu komputer ),  smartfon to były neologizmy.  A czasem do tej pory nie rozumiemy nazw, które się pojawiają. Ale skoro powstają desygnaty, czyli przedmioty, to musi powstać ich nazwa...

 

Ostatnio na zajęciach, którym się przyglądałam z boku, pani logopeda bawiła się z dziewczynką w " ubieranie misia". Zabawa fajna, dziecko potrafiło nazwać części garderoby, wszystko idzie dobrze, tylko że pani logopeda nagminnie powtarzała:  Ubierz misiowi czapkę, ubierz szalik, ubierz...

 

Moje uszy się już zagotowały po którymś razie, choć to tak powszechny błąd językowy, że nie wiemy często nawet, że to błąd!

 

Prawidłowo mówi się  włóż/załóż czapkę, buty, sweter ( nie swetr!), a nie ubierz. Ubierać można się np. u Prady :) ( zgodnie z tytułem  amerykańskiego filmu), ubierać można dziecko ( kogoś) ogólnie, jako nazwanie czynności. Ubiera się oczywiście choinkę przed świętami, ale kiedy mówimy o poszczególnych elementach garderoby, to je wkładamy lub zakładamy.


Rozumiem, że nie wszyscy są polonistami i nie wszyscy muszą mówić poprawnie. Jednak warto znać prawidła polskiej wymowy, jeśli uczy się dzieci języka, bo czym skorupka za młodu nasiąknie... A później trudno jest oduczyć się błędów, gdy już wejdą na stałe do naszego języka, niczym chwasty w ogródku.

 

W następnej części wypiszę listę najczęstszych naszych językowych grzeszków....

 

Autor: Kamila Posobkiewicz- filolog polski, logopedka, terapeutka,
autorka bloga http://www.bajkogrod.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Nastolatki w pętach sieci więcej » x
Zobacz » Artykuły
Nastolatki w pętach sieci

Nastolatki w pętach sieci

Rodzice małych dzieci czekają na ten moment, gdy maluch zacznie chodzić, mówić, pójdzie o przedszkola, pierwszej klasy, pierwszej komunii, itd. Jest to dla nas powód do radości i dumy... więcej »
Z małym dzieckiem na rowerze

Z małym dzieckiem na rowerze

Wielu rodziców niepotrzebnie w przypadku małych dzieci rezygnuje ze wspólnej jazdy na rowerze. Wynika to najczęściej z obawy o bezpieczeństwo czy komfort malucha. więcej »
Jak ustalić terminy kontaktów z dziećmi?

Jak ustalić terminy kontaktów z dziećmi?

Gdy dziecko mieszka tylko z jednym z rodziców, konieczne jest ustalenie terminów spotkań z drugim rodzicem. Nie ulega żadnej wątpliwości, iż ukształtowanie i umocnienie więzi pomiędzy rodzicem a synem czy córką wymaga regularnych kontaktów, rozmów czy wyjazdów... więcej »
Gdy rodzice żyją oddzielnie, kto decyduje o sprawach dziecka?

Gdy rodzice żyją oddzielnie, kto decyduje o sprawach dziecka?

W życiu zdarzają się różne sytuacje i często zdarza się tak, że rodzice dziecka nie mieszkają razem. Czasem nigdy nie byli małżeństwem, czasem zdecydowali się na przeprowadzenie rozwodu. więcej »
Trendy wycieczka - Agroturystyka: 20 powodów, dla których warto z niej skorzystać

Trendy wycieczka - Agroturystyka: 20 powodów, dla których warto z niej skorzystać

Jest świetną alternatywą dla wycieczek w góry czy nad morze lub nawet w inne odległe destynacje. Trudno się więc dziwić, że turystyka wiejska zdobywa coraz więcej fanów chętnych do okrywania uroków wsi. więcej »
Bajki kontra choroba
Patronat CzasDzieci.pl

Bajki kontra choroba

Nasze obawy, strach i lęk, biorą się często z niewiedzy. Nie jest tajemnicą, że obawiamy się nieznanego, a kiedy mamy zbiór informacji, zwłaszcza, gdy poparty jest doświadczeniem, pozwala to na racjonalne podejście do tematu i ograniczenie stresu. więcej »
Miniatury. Muzyka klasyczna dzieciom
Patronat CzasDzieci.pl

Miniatury. Muzyka klasyczna dzieciom

Zupełnie niedaleko, a właściwie tak blisko, że można tam dotrzeć w ułamku sekundy, istnieje Magiczna Kraina Muzyczna. Miejsce pełne czarodziejskich dźwięków, które zabiorą cię, gdzie tylko chcesz... więcej »
50 porad jak nie "wybuchnąć" przy dziecku

50 porad jak nie "wybuchnąć" przy dziecku

Dziecko jakkolwiek by się nie zachowywało nie zasługuje na to, abyśmy pozwalały sobie przy nim na wyładowanie swego stresu. Co zatem robić, aby takich zachowań uniknąć? więcej »
Biżuteria dla dziecka - czy to dobry pomysł?

Biżuteria dla dziecka - czy to dobry pomysł?

Czy dzieci mogą nosić biżuterię? Opinie na ten temat są podzielone. Niektórzy uważają, że biżuteria przeznaczona jest tylko dla dorosłych, inni zaś, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Obecnie, wielu producentów oferuje szeroki wybór kolczyków, bransoletek, czy też wisiorków na najmłodszych, dzięki czemu jest w czym wybierać. Biżuteria to także doskonały prezent na chrzciny, pierwszą komunię świętą, urodziny oraz wiele innych okazji. więcej »
Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Martwisz się, że cesarskie cięcie uniemożliwi karmienie piersią? Spokojnie, rodzaj porodu nie jest czynnikiem determinującym ilość produkowanego mleka. Jeżeli odpowiednio się przygotujesz, podawanie maluszkowi naturalnego pokarmu z piersi nie będzie stanowiło żadnego problemu. Dowiedz się, jak pobudzić laktację. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Trendy wycieczka - Agroturystyka

Trendy wycieczka - Agroturystyka

20 powodów, dla których warto z niej skorzystać! Jest świetną alternatywą dla wycieczek w góry czy nad morze lub nawet w inne odległe destynacje.  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018