Strefa rodzica » Artykuły » Jak cię słyszą, tak cię piszą...cz. 1

Jak cię słyszą, tak cię piszą...cz. 1powiększ

Jak cię słyszą, tak cię piszą...cz. 1

Neologizmy dziecięce


O tym, że język polski jest trudny wiedzą zwłaszcza obcokrajowcy, którzy się go uczą. Często brak w nim logiki, np. jestem (forma czasownika " być"), ale już mnie nie ma (forma czasownika " mieć") i  wiele innych zagadek...

 

W budowaniu nowych słów (neologizmów) rewelacyjne są dzieci. One układają sobie  nasz język po swojemu, ale za to w analogii do konstrukcji, które już znają.
Mój młodszy syn( 2,5 roku), na przykład wymyślił sobie nowatorską formę czasownika  jeść w 3 os. l mn. oni ją.


I jak powiedzieć, że nie miał racji, kiedy słyszał oni śpią, idą, mówią no to i  ją?

Albo inny przykład tegoż samego autora, niespełna trzylatka. Czasownik iść, który ogólnie przysparza wiele kłopotów nawet dorosłym mężczyznom, a co dopiero dziecku. Otóż prawidłowa forma tego czasownika w czasie przeszłym, 1 osobie, rodz. męskim brzmi szedłem (nie szłem!) . Jednak dla trzylatka to zupełnie inny wyraz, dlatego on wymyślił ja idłem/one idły. Logiczne? Bardzo.

 

Najbardziej śmiałam się jednak podczas pewnego spaceru w lesie.  Mój synek zobaczył porytą przez dziki ziemię i z niemałym oburzeniem zawołał  Kto mi tu poryjał (ziemię)?! (najprawdopodobniej forma bezokolicznika brzmiałaby poryjać, a nie poryć).


Te przykłady można by mnożyć, bo każde małe dziecko ma swój swoisty język. Jednak rola nas, dorosłych jest taka, by przekazywać dzieciom prawidłowe wzorce ojczystego języka, którym dziecko będzie się posługiwać już w  przedszkolu i szkole, a potem w życiu dorosłym.


Oczywiście żywy język  ( używany na co dzień) zmienia się wraz z czasem, nowościami technologicznym, rozwojem cywilizacji. Jeszcze do niedawna Internet, tablet (w znaczeniu komputer ),  smartfon to były neologizmy.  A czasem do tej pory nie rozumiemy nazw, które się pojawiają. Ale skoro powstają desygnaty, czyli przedmioty, to musi powstać ich nazwa...

 

Ostatnio na zajęciach, którym się przyglądałam z boku, pani logopeda bawiła się z dziewczynką w " ubieranie misia". Zabawa fajna, dziecko potrafiło nazwać części garderoby, wszystko idzie dobrze, tylko że pani logopeda nagminnie powtarzała:  Ubierz misiowi czapkę, ubierz szalik, ubierz...

 

Moje uszy się już zagotowały po którymś razie, choć to tak powszechny błąd językowy, że nie wiemy często nawet, że to błąd!

 

Prawidłowo mówi się  włóż/załóż czapkę, buty, sweter ( nie swetr!), a nie ubierz. Ubierać można się np. u Prady :) ( zgodnie z tytułem  amerykańskiego filmu), ubierać można dziecko ( kogoś) ogólnie, jako nazwanie czynności. Ubiera się oczywiście choinkę przed świętami, ale kiedy mówimy o poszczególnych elementach garderoby, to je wkładamy lub zakładamy.


Rozumiem, że nie wszyscy są polonistami i nie wszyscy muszą mówić poprawnie. Jednak warto znać prawidła polskiej wymowy, jeśli uczy się dzieci języka, bo czym skorupka za młodu nasiąknie... A później trudno jest oduczyć się błędów, gdy już wejdą na stałe do naszego języka, niczym chwasty w ogródku.

 

W następnej części wypiszę listę najczęstszych naszych językowych grzeszków....

 

Autor: Kamila Posobkiewicz- filolog polski, logopedka, terapeutka,
autorka bloga http://www.bajkogrod.plLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: "Ważne, by oswoić dziecko z biblioteką od... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Rabkoland. Magiczny park rozrywki

Rabkoland. Magiczny park rozrywki

Znajdziecie tu najmniejszy rollercoaster w Europie (tylko dla dzieci!), diabelski młyn, z którego można podziwiać górską panoramę oraz łódeczki i pontony dla małych fanów pluskania. Dzieci wyszaleją się także na niezwykłych placach zabaw, na wielkich huśtawkach i w Dolinie Trzmiela. więcej »
UNICEF: 2 na 3 dzieci żyje w krajach, w których ojcowie nie mają prawa do płatnego urlopu ojcowskiego

UNICEF: 2 na 3 dzieci żyje w krajach, w których ojcowie nie mają prawa do płatnego urlopu ojcowskiego

UNICEF apeluje o inwestowanie w politykę prorodzinną, która wspiera wczesny rozwój dziecka m.in. poprzez płatny urlop macierzyński i ojcowski, bezpłatną edukację przedszkolną i płatne przerwy na karmienie piersią. więcej »
Niezbędny sprzęt aby zacząć piłkarską przygodę

Niezbędny sprzęt aby zacząć piłkarską przygodę

Piękna pogoda i doskonałe warunki do gry w piłkę nożną sprawiają, że coraz więcej osób chce w ten sposób aktywnie spędzać czas. To doskonały sposób na utrzymanie dobrej formy oraz spędzanie czasu ze znajomymi. więcej »
Podróżuj z Momo! Wywiad z Beatą Sadowską

Podróżuj z Momo! Wywiad z Beatą Sadowską

W przededniu wakacji zapraszamy Was w podróż niezwykłą. Ta wyprawa zaskakuje wielopoziomowością, wieloaspektowością, wielowątkowością. Choć dedykowana najmłodszym, czerpać z niej powinni też dorośli. Małymi krokami w wielki świat? Tylko z "Momo, który nie lubi podróży". więcej »
Jak rodzi się miłość między tatą a dzieckiem?

Jak rodzi się miłość między tatą a dzieckiem?

Zbliża się Dzień Ojca - święto, które z dumą obchodzą wszyscy tatusiowe. Dla wszystkich super ojców i ich pociech McDonald's przygotował wyjątkowe atrakcje: malowanie twarzy, modelowane balony, upominki oraz pamiątkowe rodzinne fotografie. więcej »
20 sposobów jak się nie nudzić, kiedy nie ma co robić

20 sposobów jak się nie nudzić, kiedy nie ma co robić

Poczekalnia w przychodni, podróż samolotem, czekanie na obiad w restauracji czy w kolejce w sklepie. W takich przypadkach dziecko zazwyczaj nudzi się i zaczyna marudzić. Co w takich sytuacjach robić? więcej »
Top 10 najlepszych atrakcji Legendii

Top 10 najlepszych atrakcji Legendii

Gdy pierwszy raz weszliśmy do Legendii, od razu ogromne uśmiechy pojawiły się na naszych twarzach! Wiedzieliśmy, że przez najbliższy czas będziemy bawić się jak mało kto i że znów odkryjemy w sobie wewnętrzne dziecko. Wiedzieliśmy również, że będziemy musieli wybrać 10 najlepszych atrakcji. I wiecie co? więcej »
Kuba Guzik od 29 czerwca w polskich kinach!
Patronat CzasDzieci.pl

Kuba Guzik od 29 czerwca w polskich kinach!

Wszyscy na pokład. Największa przygoda życia rusza pełną parą! Dawno, dawno temu, pośród szerokich wód oceanu była sobie maleńka wyspa z jedną linią kolejową, dwiema górami i populacją liczącą aż czterech mieszkańców. więcej »
Ksiązki na Czasie - Maj

Ksiązki na Czasie - Maj

Wakacje już tuż tuż! Wielu z Was snuje wakacyjne plany... Mamy nadzieję, że jest w nich także miejsce na dobre książki. Maj obfitował nie tylko w wielobarwne kwiaty, ale też i piękne publikacje dla dzieci! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

KONKURS na Czasie

Kto Ty jesteś? - Głos dzieci

Kto Ty jesteś? - Głos dzieci

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji...  

Temat na Czasie

Zabierz dziecko na wycieczkę!

Zabierz dziecko na wycieczkę!

Zbliża się lato. W głowach dzieci powstają już plany na wakacyjne przygody. Postarajmy się nie zawieść naszych pociech i w wolnym czasie zorganizować wycieczkę dla całej rodziny. Oto kilka...  

Aktywne dziecko na Czasie

Aktywne ćwiczenia i zabawy dla dzieci

Aktywne ćwiczenia i zabawy dla dzieci

Dodatkowe zajęcia sportowe to jedna z możliwości spędzania aktywnego czasu, ale łatwo i tanio można zorganizować dziecku samemu ciekawe aktywności. Tak naprawdę tylko od naszych chęci i wyobraźni...  
20 sposobów jak się nie nudzić, kiedy nie ma co robić

20 sposobów jak się nie nudzić, kiedy nie ma co robić

Poczekalnia w przychodni, podróż samolotem, czekanie na obiad w restauracji czy w kolejce w sklepie. W takich przypadkach dziecko zazwyczaj nudzi się i zaczyna marudzić. Co w takich sytuacjach robić?  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018