Warszawa

Skuteczna terapia przez sen

Integracja sensoryczna odpowiada za regulację pracy wszystkich zmysłów, które współdziałają ze sobą i są od siebie zależne. Wśród zmysłów wyróżnia się te najbardziej oczywiste, takie jak słuch, węch czy wzrok. Należy jednak pamiętać, że zmysły odpowiadają także za utrzymywanie równowagi, kontrolę ruchu czy regulację temperatury (układ przedsionkowy, proprioceptywny, interoceptywny).

 

 

Kiedy współdziałanie nie jest prawidłowe, można mówić o zaburzeniach integracji sensorycznej. Towarzyszą one takim zaburzeniom jak: zespół Aspergera, autyzm, ADHD czy zespół Downa. Mogą objawiać się między innymi nadwrażliwością lub zbyt niską wrażliwością na bodźce dotykowe. Pojawiające się wówczas trudności w funkcjonowaniu mogą ograniczać kontakty społeczne dziecka, a także wpływać negatywnie na jego samoocenę. Trudno bowiem zrozumieć, że kolega nie chce podać ręki na przywitanie czy wnuczek nie chce przytulić się do babci. Takie zachowania wynikają często właśnie z nieprzyjemnych wrażeń zmysłowych towarzyszących dotykowi i wytworzonej wskutek tego „obronności dotykowej”. Z drugiej strony bywa tak, że dzieci potrzebują silnej stymulacji. Starają się  zapewnić ją sobie poprzez ocieranie się lub uderzanie o przedmioty. Odczuwając niepokój i dyskomfort, dzieci dążą do uzyskania stanu optymalnego.

 

Uważa się, że na prawidłowe współdziałanie zmysłów wpływają neuroprzekaźniki: serotonina, dopamina i adrenalina. Ich odpowiedni poziom przyczynia się do poprawnego funkcjonowania i może być regulowany za pomocą doznań czucia głębokiego. Zatem stymulowanie propriocepcji wpływa na struktury mózgowe odpowiadające za poziom serotoniny, dopaminy i adrenaliny.

 

 

Istnieje szereg technik i ćwiczeń pomocnych w stymulacji czucia głębokiego. Są one stosowane w terapii zaburzeń integracji sensorycznej.

 

Efektywną metodą wspomagającą, która nie wymaga poświęcania czasu na ćwiczenia może być używanie kołdry obciążeniowej. Mając wpływ na czucie głębokie, kołdra pomaga dziecku rozluźnić się i uspokoić, a także poprawia koncentrację. Kluczowe jest dostosowanie obciążenia do wzrostu i wagi ciała dziecka, tak by stymulacja dawała wymierne efekty, a nie była źródłem dyskomfortu. Specjalnie uszytą kołdrą można przykrywać się także w czasie drzemki w ciągu dnia. Ponadto kołdra wykonana jest z materiałów naturalnych, które nie  powodują reakcji alergicznych.

 

Warto zwrócić także uwagę na fakt, że dla dzieci nie lubiących się przytulać, kołdra może być zastępnikiem pomagającym poczuć się bezpiecznie. Idealnie dostosowana kołdra, uszyta na miarę, ozdobiona ulubionym wzorem dziecka będzie świetnym uzupełnieniem innych form terapii.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć