Warszawa

Crash testy fotelików samochodowych - któremu można zaufać?

Crash testy fotelików samochodowych - któremu można zaufać?

Gdy dziecko pojawia się na świecie, dla rodziców najważniejsze staje się jego bezpieczeństwo. Aby nic i nikt nie mogło zagrozić maleństwu. Ale kwestia bezpieczeństwa niemowlaka pojawia się znacznie wcześniej. Już od momentu, gdy dowiadujesz się, że zostaniesz rodzicem zaczynasz zdrowo się odżywiać i unikasz niektórych potraw. Jednak kluczowym momentem jest chwila kompletowania wyprawki. Wybór fotelika samochodowego spędza rodzicom sen z powiek. Jak wybrać ten najbezpieczniejszy? Ten dzięki któremu szkrabowi włos z głowy nie spadnie?

 

Teoretycznie w wyborze mają pomóc testy bezpieczeństwa fotelików, zwane crashtestami i certyfikaty nadawane przez różne instytucje. Jednak na początku przygody z rodzicielstwem często są one niezrozumiałe i przyszli rodzice nie wiedzą na co powinni zwrócić uwagę. Można zdać się na sprzedawcę w sklepie, który powinien doradzić najlepsze rozwiązanie, ale idea “świadomego rodzicielstwa” często stawia wyzwanie przed przyszłym tatą  samodzielnego wyboru fotelika. Na co powinni zwrócić uwagę? Który test jest najważniejszy?

 

Pierwszym i najpopularniejszym crash testem jest ADAC. Jest on przeprowadzany dwa razy w roku przez  niemiecki automobilklub. Test ADAC jest o 50% bardziej restrykcyjny niż aktualna norma bezpieczeństwa R4404, dzięki temu testy są jednymi z najbardziej znanych i respektowanych testów fotelików na świecie. W tym roku w testach ADAC 2017 przetestowano 37 fotelików samochodowych dla dzieci, w tym 12 modeli spełniających normę i-Size.

 

Foteliki samochodowe są oceniane w 5 kategoriach: bezpieczeństwo, obsługa fotelika, ergonomia, zawartość szkodliwych substancji i łatwość czyszczenia. Całościowa ocena fotelika jest sumą ocen poszczególnych kryteriów.

 

Najważniejszym wskaźnikiem jest oczywiście bezpieczeństwo i wpływa na 50% całościowej oceny fotelika. Obsługa wpływa na 40% oceny, natomiast ergonomia na 10%. Zawartość substancji szkodliwych i czyszczenie. Aby łatwiej porównać oceny testów ADAC, foteliki pogrupowane zostały w przedziałach wagowych: 0-13 kg, 0-18 kg, 9-18 kg, 9-36 kg, 15-36 kg oraz wzrostowych. Jeżeli fotelik samochodowy jest odpowiedni dla kilku grup bierze udział w testach dla każdej z nich osobno.

 

Crash testy (testy zderzeniowe) symulujące zderzenia boczne i czołowe sprawdzają bezpieczeństwo fotelika oraz jego ergonomię. Symulacje zderzeń bocznych wykonywane są przy prędkości 50km/h a zderzenia czołowe przy 64km/h. W każdym teście wykorzystywany jest specjalny manekin z czujnikami zlokalizowanymi w najbardziej newralgicznych punktach “ciała”. Waga i wzrost manekina dopasowane są do odpowiedniej kategorii wagowej/wzrostowej  fotelika.

Do 2017 roku fotelikom przyznawane były gwiazdki, obecnie są to oceny ++ jako ocena najwyższa i - jako ocena najgorsza. Na stronie ADAC mamy legendę jak je odczytać.

 

Producenci, którzy spełniają normy bardzo chętnie chwalą się jaką ocenę otrzymał ich fotelik. W sklepie internetowym przy każdym modelu znajdziemy taką informację - mówi Adam Płotkowski ze sklepu babyland.pl - Ocena w testach to tylko jedna z wytycznych na którą powinniśmy zwrócić uwagę wybierając fotelik. Nawet najwyżej oceniony fotelik nie dopasowany do wagi i wzrostu dziecka nie zapewni mu bezpieczeństwa. Bardzo ważny jest także prawidłowy montaż fotelika w samochodzie i dopasowanie pasów bezpieczeństwa do rozmiarów dziecka.

 

Drugim testem jest PlusTest, wykonywany przez szwedzki instytut VTI całkowicie dobrowolnie i każdy producent, może się zgłosić i sprawdzić swój fotelik. Dotyczy on fotelików w dwóch kategoriach wagowych do 18 kg i 25 kg. PlusTest sprawdza jak dobrze fotelik chroni głowę i szyję w dziecka w trakcie zderzenia, a warunkiem jego zaliczenia jest nie przekroczenie wartości nacisku na szyję dziecka, który mógłby spowodować złamanie kręgosłupa. Jak się okazuje jest to bardzo rygorystyczny warunek, bo tylko kilka fotelików na naszym rynku może się pochwalić złotą naklejką i żaden z nich nie jest montowany przodem do kierunku jazdy.

 

Podsumowując:

1. Wybierając fotelik, wybierz ten który jest dopasowany do kategorii wagowej w jakiej znajduje się Twoje dziecko. Im węższa kategoria wagowa tym większa pewność, że fotelik będzie odpowiedni dla dziecka.
2. Zapoznaj się z oceną jaką otrzymał fotelik w testach. Jeżeli nie brał w nich udziału, powinno to wzbudzić Twoje wątpliwości.
3. Pamiętaj, aby przeczytać instrukcję fotelika i zamontować go zgodnie z uwagami producenta.
4. Dowiedz się jak prawidłowo zapiąć pasy bezpieczeństwa w foteliku. Źle zapięty nie zapewni dziecku bezpieczeństwa

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć