Poznań

Poznań Spotkanie od 6 lat

Biennale Sztuki dla Dziecka – Gdzie jest muzyka?

od 4 października do 5 października 2014
Wpis archiwalny

20. Biennale Sztuki dla Dziecka
W PRZESTRZENIACH MUZYKI
Scena Wspólna, Poznań

 

godz. 12.00-18:00

 

Podczas kolejnego spotkania w ramach pierwszej części 20. Biennale Sztuki dla Dziecka – Gdzie jest muzyka? Centrum Sztuki Dziecka zaprasza dzieci do zanurzenia się w pokłady dźwięków i muzyki, do eksperymentowania, komponowania, odkrywania tajemnic instrumentów, a także słuchania, oglądania i do zabawy! W przestrzeniach Sceny Wspólnej zlokalizowane będą projekty, które umożliwią przemieszczanie się w różnych obszarach dźwięków i muzyki.


Wewnątrz zepsutego fortepianu


rzeźba dźwiękowa – instalacja-zabawa

Autor projektu: Sebastian Grabowski – rzeźbiarz
Współpraca: Jarek Kordaczuk – kompozytor                         

dla dzieci od 6 lat

Oto niezwykła rzeźba nawiązująca kształtem do fortepianu. Dotykając jej wyzwalamy dźwięki pochodzące niejako z wnętrza instrumentu. Jest parę dźwięków typowych, kojarzących się natychmiast z klasycznym brzmieniem fortepianu - to te, które wyzwalamy dotykając rzeźby w okolicach domniemanej klawiatury. Jednak większość odgłosów otwiera przestrzeń dźwiękową zupełnie nieznaną. Wytwarzają ją struny instrumentu, uderzane różnymi przedmiotami, rozstrajane, pocierane (preparowane), dźwięki perkusyjne pochodzące z pudła rezonansowego i stalowej ramy fortepianu, nawet pedały i kółka przy nogach instrumentu mogą pełnić inną niż zazwyczaj rolę. Czasem zabawne, czasem straszne, czasem leniwe, czasem energetyczne - dźwięki ukryte pod powierzchnią rzeźby, uwalniane dotykiem, tworzące niepowtarzalne formy, zachęcają do badania tego obiektu i zabawy dźwiękami.

 

Small Fish (Rybka)


Interaktywna gra komputerowa dla dzieci
Autorzy projektu: Kiyoshi Furukawa, Masaki Fujihata i Wolfgang Muench.
Zentrum für Kunst und Medientechnologie w Karlsruhe (Niemcy)

dla dzieci  od 6 lat

Small fish jest jedną z pierwszych interaktywnych gier komputerowych przeznaczonych dla dzieci, ale równie dobrze będą się nią bawili dorośli. System przeznaczony jest do wykonywania (komponowania) 12 różnych kompozycji audiowizualnych, poprzez posługiwanie się różnorodnymi obiektami graficznymi zintegrowanymi z dźwiękami. Grający przemieszczają te obiekty na dużym ekranie za pomocą komputerowej myszki, tworząc własne wersje tych utworów.

 

Plasterki muzyki II –  instalacja interaktywna
autorka projektu - Lidia Zielińska, kompozytorka
współpraca: Zyta Kaleta, Rafał Zapała
animacja publiczności - Sylwia Kuczyńska

dla dzieci od 6 lat
Instalacja pozwala poprzez wzrok, dotyk i słuch zaobserwować relacje między fakturami materii, kolorami i brzmieniami. Zwraca uwagę na ekologiczną wartość dźwięków. Uczy komponowania jako sztuki wprowadzania ładu. Pokazuje, że istotą muzyki jest budowanie emocji poprzez odpowiednie uporządkowanie relacji między obiektami, a walory tych obiektów stają się w kompozycji jakością estetyczną.
Instalacja została zaprezentowana po raz pierwszy na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawskiej Jesieni" we wrześniu 2013, w Świątyni Sybilli w Parku Łazienkowskim w Warszawie. Powstała na zamówienie "Małej Warszawskiej Jesieni".

Odgłosy przyrody, dźwięki codzienności, baśniowe brzmienia stworzone przez kompozytora. Kolczaste i gładkie, wściekle fioletowe i łagodnie błękitne, jaskrawe i z delikatnym połyskiem. Wszystko to po uporządkowaniu staje się muzyką. Obejrzyj, dotknij, posłuchaj – i sprawdź, jak pięknie potrafisz stworzyć z tego ład i harmonię.
Lidia Zielińska


Historie opowiedziane muzyką
Cykl miniatur filmowych do muzyki klasycznej
b/o

 

W przestrzeniach muzyki zaprezentowane zostaną animacje wyprodukowane w Telewizyjnym Studiu Filmów Animowanych w Poznaniu, zrealizowane przez takich twórców jak: Jacek Adamczak, Maciej Ćwiek, Aleksandra Korejwo, Witold Giersz i Aniela Lubieniecka. Filmy z cyklu Miniatury filmowe do muzyki klasycznej zdobyły 71 nagród i wyróżnień na festiwalach międzynarodowych i krajowych, w tym 7 nagród Jury Dziecięcych.
Forma filmu animowanego ma nieograniczone możliwości autorskiej kreacji obrazu. Pozwala na tworzenie filmowych impresji muzycznych bez naruszania wewnętrznej struktury samej muzyki. Muzyka jest tu podmiotem, spełnia rolę „narratora”, tworzy rytm obrazu, tempo ruchu, organizuje przestrzeń w kadrze poprzez jednoczesne „dzianie się” dźwięku i obrazu, uwaga młodych widzów w takim samym stopniu skupiona jest na słuchaniu, jak i na oglądaniu”.

 

Wstęp 5zł, bilety dostępne na miejscu przed wejściem

 

Organizator:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

 

Mecenat:
Miasto Poznań
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Patronat medialny:
TVP Poznań
Gazeta Wyborcza
Miesięcznik GAGA
Pismo FIKA
Poznański Informator  Kulturalny, Turystyczny i Sportowy IKS
kulturapoznan.pl
miastodzieci.pl
qlturka.pl
dziecipoznan.pl
Radio Merkury i MC Radio


Miejsce: Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1 / ul. Za Cytadelą
Kontakt: Lucyna Perz, tel. 61 646 44 73 i 666 391 233.

Organizator:

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
Scena Wspólna:
ul. Brandstaettera 1/ ul. Za Cytadelą
61-659 Poznań
tel.: 061 646 44 70

Wydarzenia w Poznaniu

Przeczytaj również

Warto zobaczyć