Poznań

21. Biennale Sztuki dla Dziecka. Do śmiechu.
Poznań

21. Biennale Sztuki dla Dziecka. Do śmiechu.

Wpis archiwalny

CZTERY DROGI DO ŚMIECHU

 

Ruszyła sprzedaż biletów na  21. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu
Chichociki, rechociki, śmieszki i uśmieszki, śmiech serdeczny, zaraźliwy i rubaszny, śmiech sardoniczny i ironiczny, śmiech do rozpuku, a nawet śmiech przez łzy… Te i wszystkie inne rodzaje śmiechu będą (całkiem poważnie!) królować podczas 21. Biennale Sztuki dla Dziecka. Do śmiechu. Ruszyła sprzedaż biletów.


Na festiwal organizowany przez Centrum Sztuki Dziecka złoży się niemal 100 wydarzeń: spektakli, koncertów, filmów, wystaw i spotkań twórczych, a Poznań zamieni się na cały tydzień w Krainę Śmiechoszków. Głównymi bastionami Biennale będą Scena Wspólna i Centrum Kultury Zamek oraz park przy Starym Browarze, Teatr Animacji i Teatr Polski.


Naszymi mistrzami i przewodnikami po Krainie Śmiechoszków będą: Hihilary, Hahanna, Hohonorata, i Hehenryk. Każde z nich urodziło się z uśmiechem na ustach i każde poprowadzi nas do śmiechu inną drogą: tradycji, wspólnego tworzenia, radości i zabawy oraz muzykowania.


DROGA TRADYCJI


Hihilary
– Czy wiecie, że ludzie śmiali się od zawsze. Jak myślicie, co ich śmieszyło przed wiekami? Czy to samo bawiło Włochów, Hiszpanów i Japończyków? Kłaniam się Wam moim cylindrem w pas i zapraszam do wyprawy w zaczarowany świat dowcipnej przeszłości. Aktorzy, którzy dla Was zagrają, uczyli się swego kunsztu od pradawnych mistrzów i sami stali się mistrzami. Poznam Was z prawdziwymi gwiazdami komedii: skłóconym ze światem Panem Pulcinnellą, generałem Kowalewem, któremu psikusa płata własny nos, z Gino i Suzi – clownami mieszkającymi po sąsiedzku, z zakochanym w trzech pomarańczach księciem Tartalią oraz z Romeem i Julią zakochanymi w sobie. Do wyprawy w przeszłość posłuży nam także specjalny „wehikuł”, który przeniesie nas do ubiegłego wieku, żeby przypomnieć zabawne bajki zapisane na kliszy. Chodźcie za mną! Uważam, że do sprawy śmiechu trzeba podejść z pełną powagą, opierając się na rzetelnej wiedzy. Dzięki temu, przekonacie się na własnej skórze, że sprawdzone sposoby są najlepsze i wciąż działają jak łaskotki. Hi, hi, hi… - uśmiejemy się my!


DROGA WSPÓLNEGO TWORZENIA


Hahanna
– Czyż nie jest tak, że najweselej jest nam w zgranej, pełnej szalonych pomysłów gromadzie? W moim naszyjniku pełno jest zabawnych koralików i to ja pokażę Wam, że właśnie moja droga zaprowadzi nas prosto do śmiechu w radosnym korowodzie, bo my osobiście będziemy ją wytyczać. A kto (no kto?) wie najlepiej, co nas bawi, jeśli nie my sami? Dlatego razem posłuchamy piosenek napisanych przez dzieci, a śpiewanych przez dorosłych, razem stworzymy nie-do-końca-poważną muzykę poruszając się pośród tajemniczych sensorów, razem uśmiejemy się na wystawie satyrycznych rysunków stworzonych przez mistrzów tego gatunku oraz będziemy wspólnie z nimi sami rysować, razem zbudujemy Pomnik Dziecięcej Radości i razem będziemy poznawać zabawne tajniki commedii del’arte. Można zjeść wszystkie rozumy, czytając najmądrzejsze księgi o śmiechu, a przecież powszechnie wiadomo, że dowcip rodzi się tu i teraz. Kto tego nie pojmie, ten nie ma poczucia humoru za grosz. Ha, ha, ha i kto rację ma?


DROGA RADOŚCI I ZABAWY


Hehenryk
– To ja! To ja mam najświeższe wiadomości ze świata śmiechu i to ja się nimi z Wami podzielę. Znam osobiście najmodniejszych stand-uperów, a także Kazia Sponge, i zaprosiłem ich do Poznania specjalnie dla Was. Wiem, w co się można bawić na podwórku, żeby było ciekawiej niż w najlepszej grze komputerowej, znam także różne tajniki wykradania owoców. Doskonale zdaję sobie też sprawę z tego, że dzieci uwielbiają kino, dlatego właśnie do kina Was zabiorę na spotkanie z Emilem, małym gangiem Olsena, Muminkami na riwierze, Mikołajkiem i dziećmi z Bullerbym. Mamy 21. wiek, więc bawmy się i cieszmy, jak przystało nam-współczesnym. Niech Was nie zmyli moja muszka, bo ja tylko gram staruszka i – jak na światowca przystało – podzielę się z Wami moją śmieszną wiedzą całą. He, he, he, czy ktoś więcej wie?


DROGA MUZYKOWANIA


Hohonorata
– To muzyka sprawia, że jesteśmy radośni. To ona ma magiczną noc wprawiania nas w dobry nastrój. To ona wywołuje uśmiech na naszych twarzach. Do mnie chodźcie, do mnie! W moich zaczarowanych słuchawkach mieszkają bowiem dźwięki, które sprawią, że będziecie uśmiechnięci od rana do wieczora. Poznam Was z dowcipnym kompozytorem Johnem Cagem, który – jak mało kto – umiał bawić się instrumentami, usłyszycie 10 śmiesznych wierszyków zamienionych w 10 śmiesznych nie-piosenek, wybierzemy się w muzyczną podróż na Bałkany, gdzie spotkacie wesołego filozofa Nasreddina Hodżę, a kabaret Hrabi specjalnie dla Was ułoży nowe śmieszne nutki dla dużych i malutkich. Komu nogi same rwą się do tańca, kto lubić hasać i pląsać, niech nie szuka innej drogi, tylko z nami podąża do samego końca. Będzie nam się do śmiechu szło, że ho, ho, ho!

 


Szczegółowe informacje na temat festiwalu znajdziecie na stronie biennaledladziecka.pl.

 

Bilety można kupować w kasie Teatru Animacji, CIM i na Bilety.24. Najdroższe – na spektakle i koncerty – kosztują  zaledwie 9 zł.

 

Organizator:

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
Scena Wspólna:
ul. Brandstaettera 1/ ul. Za Cytadelą
61-659 Poznań
tel.: 061 646 44 70

Wydarzenia w Poznaniu

Przeczytaj również

Warto zobaczyć