Łódź » Wiadomości lokalne » "KrUlewna Śnieżka". Nowy spektakl Teatru Arlekin

"KrUlewna Śnieżka". Nowy spektakl Teatru Arlekinpowiększ

"KrUlewna Śnieżka". Nowy spektakl Teatru Arlekin

W poprzednią niedzielę mieliśmy okazję obejrzeć popremierowy pokaz sztuki „KrUlewna Śnieżka” w Teatrze Arlekin.


Od razu, już podczas przeglądania repertuaru, rzucił mi się w oczy zamierzony błąd w tytule i z wielką przyjemnością przypomniałam sobie oraz zapoznałam maluchy z bajką Bogdana Butenki. Dla mnie to ojciec postaci takich jak Kwapiszon, Gapiszon, Cezar czy Gucio, współpracownik dawnego „Misia” czy „ Świerszyka”, scenograf Kabaretu Starszych Panów. Moje dzieci od razu pokochały postacie rysowane charakterystyczną kreską pana Butenki. Maluchy bardzo też zaciekawił komunikat: „Specjalnie dla Ciebie! Bez cenzury! Po raz pierwszy odkrywamy najpilniej strzeżone sekrety świata bajek! Oto prawdziwa wersja wydarzeń! Przeczytaj, jeśli masz odwagę!”.


Bajka, którą mieliśmy odwagę obejrzeć w Teatrze Arlekin, już kusiła tajemnicą. Bardzo chcieliśmy zobaczyć, jak to naprawdę z tą Śnieżką było… Bo wersję o złej macosze, lusterku, krasnoludkach oraz zatrutym jabłku już przecież znaliśmy…


A tu mieliśmy obejrzeć bajkę na opak, interpretację zabawną, sposób na odświeżenie znanej formuły baśni, ale też niepokorny , „niegrzeczny” utwór, który inaczej odczytają maluchy i ich rodzice, dwuwymiarowy.


Jest to opowieść, która zaciekawi dzieci, bo pokazuje, w zabawny sposób, inną wersję przygód znanej królewny, i wciągnie dorosłych, ponieważ dotyczy ponadczasowego tematu władzy.


Mamy tutaj bowiem króla Niezgułę, który rządzi w państwie, w którym nikt nie czyta książek… Choć lud powinien być głupi i poddańczy, ma składać się jedynie  z osób ślicznych, bogatych i zadowolonych… Do tego obrazu nie pasuje siedmiu niskich obywateli, którzy zostają wysłani na banicję do Dzikich Gór, gdzie mają wydobywać drogocenne kamiennie, których po prostu nie ma… W ten sposób mamy już w naszej opowieści krasnoludki:) A Śnieżka? To bardzo leniwa panna, która ma ogromną słabość do jabłek – pochłania je tonami. Dziewczyna zostaje wysłana do wygnańców i pełni rolę szpiega… Szef policji przebiera się za czarownicę – i tak pojawia się w sztuce macocha… Każdy ma do odegrania jakąś rolę, każdy tu gra podwójnie…


Dla dzieci będzie to po prostu zabawna historia, opowiedziana w formie tajemnicy, śmiesznego sekretu, jak to z tą Śnieżką było naprawdę. Dla dorosłych to już opowieść tragikomiczna – o bezsensie i głupocie władzy, o byciu pionkiem w politycznej grze, o podporządkowaniu sobie obywateli i tworzeniu państwa według kryteriów jakiegoś tyrana...


Postacie są tutaj stworzone , oczywiście, przez pana Bogdana Butenkę. Jego charakterystyczny sposób rysowania jest rozpoznawalny dla starszych pokoleń, ale młodszym też się podoba. Aktorzy założyli śmieszne kostiumy, do kijków mieli przytwierdzonych bohaterów i w ten sposób powstały płaskie, ale barwne i zabawne kukiełki.


Bardzo interesujące dialogi, wręcz zabawa językiem, żywa akcja, humor i wesoła muzyka – to wszystko składa się na atuty tego przedstawienia. Aktorzy grają wspaniale – zresztą nic dziwnego, znów podziwiliśmy p. Wojciecha Kondzielnika, Klaudię Kalinowską czy Szymona Nygarda , których oglądaliśmy już wielokrotnie na deskach tego teatru.


Zachęcam wszystkich do obejrzenia tego spektaklu – na pewno Was zaciekawi i rozbawi. I polecam też sięgnięcie po książkę pana Butenki – oprócz wspomnianej tam Śnieżki, poczytacie o Kopciuszku, który miał ogromną stopę, Jasiu i Małgosi, próbujących nie zgubić się w gąszczu czy o Czerwonym Kapturku, który codziennie przeżywa deja vu. Cztery ( łącznie z naszą Śnieżką) dowcipne wersje znanych baśni rozbawią wszystkich – od najmłodszego do najstarszego czytelnika.

 

Reżyseria i adaptacja – Bogdan Nauka
Scenografia – Bohdan Butenko
Muzyka – Michał Makulski
Projekcje- Zosia Nauka
Efekty iluzjonistyczne _ Szymon Maciak

Spektakl dla dzieci od lat 5.


Premiera – 24 marca 2018r.

http://teatrarlekin.pl/pl/krulewna-sniezka

Anita Janas

Anita Janas

Mama Kajtka i Kornelki, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 35 w Łodzi, arteterapeutka, wielbicielka kina, teatru i wycieczek, pochłania książki i sama czasem coś pisze "do szuflady".


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Bagatelka. Akademia Twórczego Rozwoju więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Baśniowa Łódź

Baśniowa Łódź

Pani opowiadała nam i grupce dzieci wraz z opiekunami o powstaniu naszego miasta, czyli legendę o Januszu, który przypłynął tutaj łódką, osiedlił i założył osadę. To właśnie od jego łódki wzięła nazwę Łódź. Później usiedliśmy na ławeczkach i maluchy malowały herb. więcej »
Baby English Center

Baby English Center

Baby English Center to wyjątkowa szkoła nauki języka angielskiego i hiszpańskiego dla dzieci w Łodzi. więcej »
Opowieści o Irenie Sendlerowej - Rozpoczęcie II Etapu Projektu
Patronat CzasDzieci.pl

Opowieści o Irenie Sendlerowej - Rozpoczęcie II Etapu Projektu

W dniu 17.04.2018 r. nasze Muzeum odwiedziły pierwsze dwie grupy w ramach realizacji II etapu projektu edukacyjnego "Opowieści o Irenie Sendlerowej", uczniowie VI klasy SP w Poddębicach oraz uczniowie Gimnazjum nr 26 w Łodzi. Odbyły się dwukrotnie zajęcia podzielone na dwie części. więcej »
Festiwal Kultury Szkolnej - marzec-czerwiec 2018
Patronat CzasDzieci.pl

Festiwal Kultury Szkolnej - marzec-czerwiec 2018

Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w wydarzeniach, w tym warsztatach edukacyjnych, które składają się na program Festiwalu Kultury Szkolnej. więcej »
"KrUlewna Śnieżka". Nowy spektakl Teatru Arlekin

"KrUlewna Śnieżka". Nowy spektakl Teatru Arlekin

Jest to opowieść, która zaciekawi dzieci, bo pokazuje, w zabawny sposób, inną wersję przygód znanej królewny, i wciągnie dorosłych, ponieważ dotyczy ponadczasowego tematu władzy. więcej »
Bagatelka. Akademia Twórczego Rozwoju

Bagatelka. Akademia Twórczego Rozwoju

Jesteśmy zachwyceni niezwykłymi zajęciami, które oferuje nam Bagatelka. Do tej pory udało nam się uczestniczyć w dwóch, ale już wiemy, że to dopiero początek niezwykłej przygody?:) więcej »
Akademia Power Kids

Akademia Power Kids

Wśród opinii na fb o Akademii Power Kids znalazłam jedną, która mogłaby być moją: ?Zajęcia w Akademii są niezwykłe, nie sposób się nudzić. Jest tylko jeden minus ? brak czasu, by uczestniczyć we wszystkim?. więcej »
Madagascar - musicalowa przygoda
Patronat CzasDzieci.pl

Madagascar - musicalowa przygoda

Udaj się z Teatrem Muzycznym w Łodzi w pełną przygód, musicalową podróż! Lew Alex, zebra Marty, hipopotamica Gloria i żyrafa Melman żyją spokojnie w nowojorskim ZOO. Samowolka Marty?ego kończy się dla całej czwórki przymusowym zesłaniem do Afryki. więcej »
Warsztaty pieczenia chleba

Warsztaty pieczenia chleba

Jesienią wybrałyśmy się z naszymi klasami na wycieczkę w okolice Łodzi. Tym razem postanowiłyśmy pójść na spacer w Łowiczu, obejrzeć Nieborów (?Akademia Pana Kleksa?) i przepiękną Arkadię? Ale największą atrakcję stanowiły dla nas warsztaty w Akademii Rękodzieła Ludowego. więcej »
Krawiec  Pan Niteczka

Krawiec Pan Niteczka

Jakiś czas temu wybraliśmy się na kolejną premierę w Arlekinie. Byliśmy bardzo podekscytowani, bo mieliśmy obejrzeć ?Krawca Niteczkę? - przedstawienie zrealizowane na podstawie znanego utworu Kornela Makuszyńskiego. Na początku znaleźliśmy się w wielkiej pracowni krawieckiej pełnej manekinów i niedokończonych strojów. Dowiadujemy się, że firmie grozi zamknięcie, chyba? chyba że przygotują ciekawą sztukę. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Otyłość wśród dzieci — jak z nią walczyć?

Otyłość wśród dzieci — jak z nią walczyć?

Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w całej Europie. Liczba dzieci z nadwagą w ciągu ostatniej dekady wzrosła o 100 %.  

Temat na Czasie

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

Twój mały Skarb nie musi kosztować Cię fortuny. Oto kilka pomysłów jak rozsądnie wydawać pieniądze i zaoszczędzić bez konieczności skąpienia.  

Nowinki

Kto Ty jesteś? - Inspiracje o niepodległości

Kto Ty jesteś? - Inspiracje o niepodległości

Kto ty jesteś? To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także...  
Książki na Czasie - Czerwiec

Książki na Czasie - Czerwiec

Ciepły czerwiec przyniósł wiele książek o ważnych sprawach: trudnych kart historii Polski, prawach dzieci czy pierwszej pomocy. Wybraliśmy...  

Premiery kinowe na Czasie

2018 w kinie

2018 w kinie

Kolejne 20 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć! Sprawdźcie sami co czeka Was w kinie od lipca 2018! Wpisujcie w kalendarz, żeby nie przegapić!  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018