Łódź

Chcemy uczyć dzieci oglądania polskich, kultowych bajek

Chcemy uczyć dzieci oglądania polskich, kultowych bajek

O warsztatach dla dzieci, młodzieży i dorosłych, o bajkowych bohaterach, o pracy w muzeum i planach na przyszłość rozmawiamy z Katarzyną Słaboszewską, managerem w Se-ma-for Muzeum Animacji w Łodzi.

 

CzasDzieci.pl: Dlaczego związała Pani swoją karierę zawodową właśnie z Se-ma-forem?

 

Katarzyna Słaboszewska: Swoją przygodę z Se-ma-for Muzeum Animacji zaczęłam na ostatnim roku studiów magisterskich, bo to odpowiednie miejsce dla młodych ludzi, którzy mają chęć i zapał do pracy. Jak najbardziej to miejsce dla osób żyjących z pasją do animacji poklatkowej, ale również pracowitych i nastawionych na życie w szybkim tempie. Codzienne wyzwania oraz nastawienie na kreatywne działanie pobudzają do pracy. Jest to bajeczne miejsce, w które warto inwestować samego siebie. Na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie innego bardziej kreatywnego zajęcia niż praca w Se-ma-for Muzeum Animacji.

 

CzasDzieci.pl: Prowadzicie kilkanaście cykli warsztatów dla dzieci, każdy z nich ma swojego bohatera z bajki. W jaki sposób postać z bajki jest dobierana do charakteru warsztatów?

 

K.S: Każdy wie, że ulubionym bohaterem z bajki babci i dziadka był Miś Uszatek, a “Parauszek i Przyjaciele” to najbliższy przyjaciel 5 latków. Dzieci doskonale rozumieją postawę Filemona, natomiast nikt nie zrozumie tak dobrze rozsądnego Bonifacego jak rodzice. Postacie są dobierane w taki sposób, aby prowadzący warsztat filmowy oraz uczestnicy mieli swobodny punkt wyjścia, odpowiedni dla wieku uczestników. Dla najmłodszych idealną propozycją są warsztaty z Kotem Filemonem oraz Parauszkiem. Dla starszych dzieci Miś Uszatek, Colargol czy też oscarowy Piotruś i Wilk. 

Każdy warsztat jest skrupulatnie analizowany oraz układany przez naszych warsztatowców, którzy swoje pomysły przelewają na papier, tak powstaje konspekt zajęć. W efekcie otrzymujemy oryginalny program zajęć z odpowiednim walorem edukacyjnym.

 

CzasDzieci.pl: Organizujecie też wiele wydarzeń okazjonalnych, wasz terminarz to kilkanaście różnych wydarzeń w miesiącu. Proszę opowiedzieć o, Pani zdaniem, najciekawszym takim wydarzeniu?

 

K.S. Akademia Młodego Filmowca to cykl 5-ciu warsztatów filmowych dla najmłodszych pozwalający rozwijać zainteresowania plastyczne i artystyczne dzieci. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym.
W przystępny sposób zapoznajemy uczestników z programami do poklatkowej animacji komputerowej, tworząc z uczestnikami ciekawe filmy animowane.
Dzieci szybko się uczą i warto to wykorzystać już w tych wczesnych latach tak by otworzyć najmłodszych na nowe bodźce. Animacja poklatkowa jest teraz na topie i kto wie może w przyszłości stworzymy światowej klasy animatora filmów poklatkowych.
Warsztaty prowadzą doświadczeni pracownicy Se-ma-for Muzeum Animacji, a program Akademii Młodego Filmowca napisali prawdziwi filmowcy - osoby na co dzień zawodowo związane z podwójnym zdobywcą Oscara Studiem Filmowym Se-ma-for w Łodzi.
Zajęcia są w soboty o godzinie 10.00, program jest tak skonstruowany, że w każdym momencie trwania akademii można dopisać się na zajęcia nawet pojedyncze.
Najbliższe zajęcia to sobota 27 luty, 5 marzec oraz 12 marca. W przyszłości również będziemy organizować kolejne edycje na które serdecznie zapraszamy !


CzasDzieci.pl: Ruszyliście właśnie  z nowym cyklem dla dzieci najmłodszych – Poranki filmowe z Parauszkiem. Skąd pomysł na taki cykl?

 

K.S: Filmowe poranki z Parauszkiem to projekcje trzech wybranych tematycznie odcinków serialu "Parauszek i Przyjaciele" mających wspólny motyw przewodni np.: praca w grupie, czyli ponownie dbamy o walor edukacyjny wydarzenia.  Poranki skierowane są do najmłodszych uczestników nawet już od 2 roku życia. Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu dziecka jest pierwsze wyjście do kina. Rodzice szukają odpowiedniego momentu, gdy dziecko jest "stabilne emocjonalnie/ruchowo" i nie spaceruje po sali kinowej. Bardzo często spotykam się z opinią mam, które po raz pierwszy zabrały swoje dziecko do kina w Se-ma-for Muzeum Animacji i twierdzą, że są miło zaskoczone, gdyż na co dzień nie ma takich projekcji dla maluchów jak serial "Parauszek i Przyjaciele".
Rodzice często uważają, że ich dzieci są za małe na projekcję w kinie - o dziwo zmieniają zdanie po bajce "Parauszek i Przyjaciele".  Warto zaznaczyć, że rodzice również niechętnie uczą dzieci oglądania bajek ze względu na aktualny postęp technologiczny, nie chcą aby dzieci wpatrywały się w telewizor. Ponad to współczesne bajki naładowane są dużą ilością przemocy. Dlatego chcemy uświadomić rodziców, że są mądre bajki jak “Parauszek i Przyjaciele” oraz przypomnieć stare, kultowe dobranocki tj. Miś Uszatek.  Zapraszamy 27 lutego o 9:30 na Filmowe poranki z Parauszkiem!

 

CzasDzieci.pl: Se-ma-for Muzeum Animacji to nie tylko miejsce dla dzieci. Proszę powiedzieć parę słów o spotkaniach i warsztatach dla dorosłych.

 

K.S: Muzeum przeznaczone jest dla dzieci oraz dorosłych, Studio Filmowe Se-ma-for tworzy nie tylko projekcje dla dzieci. Dwa Oscary za "Piotrusia i Wilka" oraz "Tango" to projekcje typowo dla dorosłych. Scenografia Danny Boy przedstawiająca postacie bez głów, to również pozycja dla dorosłych opowiadająca o miłości, ale nie tylko...
Warsztaty animacji poklatkowej skierowane są zarówno dla dzieci jak i dorosłych, często dorośli kupują bilety na warsztaty dedykowane dla dzieci i tworzą własne filmy o troszkę innym charakterze, niż dzieci. Raz w miesiącu również odbywają się warsztaty z animacji poklatkowej dla dorosłych.Wartością dodaną jest oglądanie powstałych filmów na dużym ekranie w naszym kinie. Najbliższy warsztat dla dorosłych odbędzie się 12 marca o godzinie 12.30 pt:”Oscarowy warsztat filmowy - Piotruś i Wilk !”

 

CzasDzieci.pl: A co z „trudną” młodzieżą, czy ich też jesteście w stanie „przyciągnąć” i zaciekawić?

 

Tak, skąd taka pewna odpowiedź? Mamy wiele projektów, w które angażujemy dzieci z domów dziecka, świetlic środowiskowych oraz rodzin zastępczych. W Wielkanoc przyjęliśmy dzieci z domu dziecka, aby poczuły się rodzinnie w świąteczne dni.  W styczniu zorganizowaliśmy dla dzieci z rodzin zastępczych wizytę w muzeum oraz warsztaty - były to miłe chwile, widzieć uśmiech na twarzach tych dzieci. Oczywiście, w takich wypadkach potrzebne jest profesjonalne podejście i większe zaangażowanie ze strony prowadzącego, ale warto!
Tematyka animacji poklatkowej jest na tyle ciekawa, że nawet największy marudek wycieczki w końcu się przekona i otworzy na wspólną pracę ;)


CzasDzieci.pl: Czy może nam Pani zdradzić plany Muzeum na przyszłość?

 

K.S: Nie jest to tajemnicą, że zmienimy wkrótce siedzibę Muzeum, jednakże oznacza to wiele pozytywnych zmian i stworzenie muzeum, które będzie jeszcze bardziej ciekawe i wciągające w magiczny świat animacji poklatkowej.
Chcemy szerzyć wiedzę o animacji poklatkowej oraz uczyć dzieci oglądania polskich, kultowych bajek.

 

Dziękujemy za rozmowę!

 

Rozmawiała Magdalena Kurowska

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć