Warszawa

Recenzja książki:

O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich rzeczy

O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich rzeczy

Elżbieta Zubrzycka
Klara Wincenty (Ilustr.)
od 6 do 9 lat

Od tchórza do bohatera

Książeczka O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów to bajka terapeutyczna opowiadająca historię tytułowego bohatera. Filip był najmniejszy z rodzeństwa i do tego całkiem nieporadny. Rozwija się też wolniej niż jego rówieśnicy. Z tych powodów stał się przedmiotem kpin innych zajączków. Doprowadziło go to całkowitej alienacji.


Sytuacja ta zmieniła się jednak, gdy poznał Pusię – łabędzia, który był podobnie traktowany przez swoich rówieśników. Dzięki temu zwierzątka doskonale się rozumiały. Zostały więc przyjaciółmi. Postanowili razem ćwiczyć, aby dorównać rodzeństwu.


Filip i jego przyjaciółka to alegorie dzieci, które wkraczając w życie w społeczności, zaczynają się porównywać z innymi i okazuje się, że są od nich dużo mniejsze. Bajka o Filipie jest przeznaczona dla małych czytelników, posiadających problemy z akceptacją przez środowisko i samych siebie. Razem z tym malutkim i strachliwym zajączkiem dzieci będą pokonywać własne lęki i zrozumieją, że każdy rozwija się w innym tempie. To, że teraz są najmniejsi, nie znaczy wcale, że już zawsze tak będzie.


Rodzina przedstawiona w utworze to typowa rodzina. Mama jest ciepłą i czułą osobą, która przekazuje dzieciom niezmienne prawdy życiowe, moralne (np. „Tak to już jest, nie ma róży bez kolców”). Tata jest natomiast stanowczy i momentami nieco surowy. W oczach dzieci chce uchodzić za autorytet i osobę, która pomoże im w każdej sytuacji. Mama i tata Filipa stanowią wzór dla wszystkich rodziców.

 

Pokazują, jak należy wspierać pociechy i motywować je do działania. Książeczka ta może więc pomóc nie tylko dzieciom, ale także ich opiekunom. Bajka Elżbiety Zubrzyckiej to pouczająca opowieść o przezwyciężaniu strachu i własnych słabości. Pokazuje, iż każdy cel da się osiągnąć, jeśli będzie się na to ciężko pracować. Uczy ponadto, iż nie jest najważniejsza siła i tężyzna fizyczna, ale także spryt.


Warto również zwrócić uwagę na stronę edytorską książeczki. Jest to publikacja o dużych walorach estetycznych. Dominują stonowane kolory, dzięki czemu dziecko, nawet patrząc na książkę, uspokaja się. Ilustracje, stworzone przez Klarę Wincenty, wykonane zostały metodą kolażu. Tło stanowią zdjęcia pięknych krajobrazów, na które nałożone zostały rysunki przedstawiające bohaterów bajki. Technika ta dodatkowo sprawia, że historia może wydawać się nieco bardziej prawdopodobna.

 

Marta Pustuła

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć