Książki dla dzieci » Central Park. Kraina Koe

Central Park. Kraina Koe
PATRONAT CzasDzieci.pl

Central Park. Kraina Koe

Wiek dziecka: od 6 do 12 lat
Ocena: 5.0/5 od 2 os.
NOWOŚĆ
ISBN: 9788380620742

Książka Central Park. Kraina Koe to fascynująca opowieść o twórczej mocy wyobraźni, sile przyjaźni, odwadze i determinacji, która tkwi w każdym dziecku. Napisana barwnym językiem, pełna dramatycznych przygód, mrocznych tajemnic i wyrazistych postaci pochłonie bez reszty każdego młodego Czytelnika. Opowiada historię podróży Patryka i jego przyjaciół przez Krainę Koe. Baśniowe królestwo jest dokładnym odwzorowaniem Central Parku, z uwzględnieniem topografii terenu oraz szczegółów architektonicznych. Fabuła książki pozwala poznać ważne i popularne miejsca Central Parku, a jednocześnie przenosi nas w świat przygody, magii i walki dobra ze złem. Osią opowieści są przygody Patryka, który wyrusza na ratunek baśniowej Krainie Koe. Królestwo to ginie, a znakiem upadku są umierające drzewa. Według prastarej legendy tylko przybysz ze świata zewnętrznego może je uratować. Tym przybyszem jest właśnie Patryk. W podróży towarzyszy mu mały gnom imieniem Ogi i dzielna dziewczynka Algrid.
Co spotka dzieci na drodze do odkrycia prawdy? Kto okaże się zdrajcą a kto przyjacielem? Czy zdołają uratować swój świat?

 

Joe Windy (właściwie Olaf Jarzemski) - podróżnik, alpinista, szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci, Oli i Eryka. Nieustannie szuka inspiracji w otaczającym go świecie. Central Park - Kraina Koe, niezwykła opowieść dla młodszych czytelników, to jego debiut literacki. Autor na co dzień prowadzi firmę marketingową i podąża za marzeniami.

KUP TERAZ

Recenzje książki (Central Park. Kraina Koe)

Recenzja rodzica
Dobrze widzi się tylko sercem, bo Kraina Koe jest niewidoczna dla oczu

Chory Patryk nie może być dla rówieśników atrakcyjnym kompanem, stale musi pilnować dawkowania lekarstw, nie wolno mu nawet biegać. Jednak okazuje się, że pomimo wszelkich ograniczeń, które pozornie wykluczają go społecznie, chłopiec ma ogromny potencjał. Podobnie jak upokarzany przez rówieśników Sebastian z „Niekończącej się opowieści” Patryk może być jedynym, który wspomoże ocalenie alternatywnego świata, Krainy Koe, przestrzeni ukrytej w Central Parku. O tym, że w Koe nastały złe czasy, informuje głównego bohatera tajemniczy gnom, który pewnej nocy zakradł się do jego pokoju z prośbą o ratunek umierających drzew. I tak zaczynają się przygoda, podróż, przyjaźń - wszystko, co ważne. Debiutancka powieść Joe Windy'ego, czyli „Central Park. Kraina Koe”, opowiada o zwykłym chłopcu, który potrafi być wiernym przyjecielem, wrażliwym na krzywdę i niesprawiedliwość małym dzielnym wojownikiem. Łatwo go polubić, równie łatwo jest się z nim utożsamić. Historia Patryka mimochodem, bez zbędnego belferskiego tonu, przemyca wiadomość dla wszystkich dzieci - stać cię na o wiele więcej, niż sam siebie podejrzewasz, warto być dobrym, pomagać innym, siła woli może się okazać najsilniejszą z broni.
Głównemu bohaterowi towarzyszą przyjaciele – dodający powieści wielu sytuacji humorystycznych gnom Ogryzald oraz charakterna Algrid, której uroda i buńczuczność nie pozostawiają obojętnym. Postaci są barwne i pełnowymiarowe. Za sprawą Ogiego odwiedzamy jego rodzinną wioskę pod Czerwonym Dębem, przypominającą nieco wygodny Hobbiton, by pogrążyć w niezwykle sensualnym opisie... jedzenia. Gnomy są mistrzami w kulinarnym fachu, za sprawą tej wizyty możemy się zanurzyć w jednym z najsmaczniejszych opisów potraw w literaturze dla dzieci. Przeciwwagą dla dobrych postaci są ich wrogowie w postaciach tajemniczego zbója Geodena i Złego Pana, odpowiedzialnego za powolne umieranie Krainy Koe. Ciekawie jest nakreślona postać pięknej i tajmnieczej królowej, która stała się zła po tragedii rodzinnej. Akcja zmierza do konfrontacji Patryka ze Złym Panem. Historia zostawia jednak otwarte zakończenie, być może zagadki rozwiążą się w następnym, zapowiedzianym już tomie cyklu. Zaplanowana jest druga części „Central Parku. Krainy Koe” w serii „Strażnicy Globusa”, do której ta powieść należy – wszystkie mają rozgrywać się w magicznych przestrzeniach istniejących w znanych miejscach na całym świecie. Wszak nie bez kozery Joe Windy puszcza na pierwszej stronie oko do czytelnika, mówiąc: „Nie szukaj magii na końcu świata. Jest bliżej, niż myślisz, w sercu Twojego miasta”.

Joe Windy zdaje się być bardzo świadomym graczem w grze pod tytułem literatura. Mistrzowsko żongluje znanymi i lubianymi motywami, łącząc je w zupełnie nową jakość. Urzeka tu dbałość o szczegóły – jeżeli, jak u Hitchcocka, Windy wiesza gdzieś strzelbę, prędzej czy później wypali. Kraina Koe – jak to w literaturze fantasy często ma miejsce – jest zawieszona w czasie-bezczasie przypominającym średniowiecze, bohaterowie przywodzą skojarzenia z postaciami Tolkiena, Lewisa, Rowling. Samo miejsce jest wkomponowane w Central Park, z oddaniem jego dokładnej topografii; na końcu książki można obejrzeć zdjęcia miejsc, które stały się inspiracją dla autora. Główny bohater oczekuje powrotu ojca z frontu, dzieciństwo Patryka jest więc przeżywane ze słowem na w w tle – co powoduje u czytelnika otwarcie się na jeszcze jedną drogę interpretacyjną, czyli Krainę Koe jako ucieczkę od rzeczywistości gorszej niż koszmar; ten pomysł odczytania fabuły przywodzi skojarzenie z „Labiryntem fauna”.

Powieść można polecić wszystkim od lat 6 do 106. Wartka akcja, żywe postaci, ciekawe zwroty akcji, nieprzegadane dialogi i wyważone opisy, a do tego piękne wydanie – szyte strony, błyszczący elegancki papier, świetne ilustracje, na wklejce mapy Krainy Koe – sprawiają, że ma się ochotę wziąć najnowszą publikację wydawnictwa Rebis do ręki i spędzić z nią kilka przyjemnych godzin. A później, kto wie, przyjrzeć się dokładniej, co kryje moje miasto?...

Anna Barasińska, mama Nastki, Misi i MaksinkaLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Będziemy do niej wracać
Recenzja rodzica

Będziemy do niej wracać

Książka: Panda i mądrości zen
Idol na stadionie
Recenzja młodego czytelnika

Idol na stadionie

Książka: Robert Lewandowski. Z boiska na stadiony. Wyd. II
Pociągi pod specjalną obserwacją
Recenzja rodzica

Pociągi pod specjalną obserwacją

Książka: Opowiem ci, mamo, co robią pociągi
Warto ją mieć na półce
Recenzja rodzica

Warto ją mieć na półce

Książka: Proszę słonia
Posłuchajcie
Recenzja rodzica

Posłuchajcie

Książka: Opowieści z zaczarowanego lasu. cz. 7 MINOTAUR
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Praktyczny pan

Praktyczny pan

Lista Skrarbów Muzeum Książki Dziecięcej »
WYRÓŻNIENIE
Rok przyznania: 2016
Amelia i Kuba. Stuoki Potwór

Amelia i Kuba. Stuoki Potwór

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Oto jest dyktatura

Oto jest dyktatura

Nagroda DOBRE STRONY
Nagroda DOBRE STRONY »
Nagroda w kategorii książki dla dzieci
Rok przyznania: 2017
Książka do zrobienia

Książka do zrobienia

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Wyróżnienie Bologna Ragazzi Award for Art Books
Rok przyznania: 2017
Klasy społeczne istnieją

Klasy społeczne istnieją

Nagroda DOBRE STRONY
Nagroda DOBRE STRONY »
Nagroda w kategorii książki dla dzieci
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Robico1 Dolce Gusto1 Niezapominajka1 Gry Nasza Księgarnia1 Kapitan Nauka1 Emi1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Domowa Akademia1 Doktor Misia1 Prezenty1
Ranking

Najlepsze książki dla czytelników 10+

Najlepsze książki dla czytelników 10+Dla przyjemności, dla namysłu, dla ważnych przeżyć
 • O chłopcu, który pływał z piraniami
  1.
 • Czasodzieje. Klucz czasu
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Rico, Oskar i Głębocienie
  4.
 • Tomek Łebski – Geniusz (a przynajmniej tak mu się wydaje…). Tom 10
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017