Książki dla dzieci » Paweł i Indianie

Paweł i Indianie
PATRONAT CzasDzieci.pl

Paweł i Indianie

Wiek dziecka: od 6 do 6 lat
Ocena: 5.0/5 od 5 os.

O Indianach, pokonywaniu strachu i prawdziwej przyjaźni.

Trwają wakacje, na które Paweł bardzo się cieszył, ale chłopiec chodzi smutny i zniechęcony. Jego przyjaciele z podwórka bawią się w Indian, on zaś nie wie, kim są Indianie i o co chodzi w tej zabawie. Koledzy patrzą na Pawła z wyższością i ani myślą go dopuścić do swoich sekretów. Nieoczekiwana pomoc przychodzi ze strony dziadka, który wręcza wnukowi tajemniczą szkatułkę pełną dziwnych przedmiotów. Paweł nawet się nie spodziewa, że dzięki szkatułce dziadka przeżyje wielką indiańską przygodę.

Ta książka w zabawny i trzymający w napięciu sposób zapoznaje dzieci z indiańską kulturą i uczy ponadczasowych wartości. Dodatkowo lekturę ułatwi zamieszczony na końcu książki słowniczek pojęć indiańskich.

Patronat honorowy: Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian

KUP TERAZ

Recenzje książki (Paweł i Indianie)

Recenzja rodzica
Co wiesz o Indianach?

Książka przygodowa, która zachwyci każdego mniejszego i większego odkrywcę (oraz odkrywczynię).
Razem z Pawłem - głównym bohaterem - mali czytelnicy przeniosą się z Polski prosto na stepy Północnej Dakoty, do wioski Siuksów. Jak to jest w ogóle możliwe, zapytacie?

Otóż historia rozpoczyna się w wakacje. A jak wakacje w mieście, to wiadomo - całodniowe włóczenie się po podwórku, fikołki na trzepaku, niezliczone ilości lodów na gałki, zabawy w Indian… Choć okazuje się, że to ostatnie nie dla każdego jest takie oczywiste. Pawel pewnego dnia wraca do domu mocno zasmucony, ponieważ koledzy zarzucili mu, że nie dość, że nie potrafi bawić się w Indian, to jeszcze nie ma o nich zielonego pojęcia (!). Mama Pawła, widząc rozczarowanie i żal swojego syna, zabiera go do dziadka, który o “czerwonych twarzach” wie więcej niż ktokolwiek inny.
Za pomocą wiekowej piszczałki, znalezionej w tajemniczej szkatułce dziadka, Paweł przenosi się do najprawdziwszej wioski Indian, w której mieszka Mały Kruk, Szumiąca Rzeka, stary szaman oraz wilczyca spodziewająca się malutkich szczeniąt. I właśnie wtedy zaczyna się przygoda. Przygoda przez duże P, podczas której Paweł poznaje zwyczaje, kulturę i życie codzienne Indian, zdobywa kolejne umiejętności (jazda konna, strzelanie z łuku), poluje na bizony, a nawet wyrusza w niebezpieczną podróż, by dostarczyć ważną wiadomość sąsiedniemu plemieniu. Równocześnie chłopiec uczy się jak przełamywać swoje lęki i strachy, a także doświadcza mocy prawdziwej przyjaźni.

Agata Hryniewicz zadbała o to, by tekst nie tylko niósł ze sobą wartości edukacyjne, ale też był napisany w przystępny i ciekawy dla dzieci sposób. Książka została podzielona na 25 krótkich rozdziałów, dzięki czemu mniejszym dzieciom można ją czytać partiami, równocześnie prowadząc “pogadankę” na temat zwyczajów Indian. Na końcu książki znajduje się “Mały słowniczek pojęć indiańskich”, z którego między innymi można się dowiedzieć, co to jest tomahawk, kanu i szaman, oraz że legginy to “obcisłe nogawki z frędzlami, zakładane osobno i przywiązywane do paska”.

Niewątpliwą zaletą książki i tym, co zwraca uwagę, są nietuzinkowe ilustracje autorstwa Kamili Stankiewicz. Plastyczne, kolorowe, a przede wszystkim naturalne sprawiają, że książkę czyta się jeszcze przyjemniej. Jestem przekonana, że docenią je nie tylko mali czytelnicy, ale również ich rodzice. Bo z tymi ilustracjami to jest tak, że wzorem magicznej piszczałki dziadka Pawła przenoszą nas, czytelników, w dawny świat Północnej Dakoty.

Książka została wydana w twardej oprawie i na kredowym papierze, co wpływa pozytywnie na jej odbiór. Co więcej, strony są ze sobą zszyte, a nie klejone, więc mamy pewność, że pozostanie w nienaruszonym stanie przez długi czas.
Według mnie książka “Paweł i Indianie” idealnie nada się na prezent dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Mój 8-letni syn, zapalony czytelnik, książkę dosłownie połknął w jedno popołudnie i zrecenzował ją jednym słowem: “SUPER”. 

 

G.Szelejewska 

mama trójki dzieciLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Zakamuflowana lekcja historii
Recenzja rodzica

Zakamuflowana lekcja historii

Książka: Alfabet Niepodległości
Zasługuje na szczególną uwagę
Recenzja bibliotekarza

Zasługuje na szczególną uwagę

Książka: Wombat Maksymilian i rodzina w tarapatach
Dla odkrywców małych i dużych
Recenzja rodzica

Dla odkrywców małych i dużych

Książka: Wielka księga morskich zwierząt
Połknięta na raz!
Recenzja bibliotekarza

Połknięta na raz!

Książka: Amelia i Kuba. Wenecki spisek
Genialna w swojej prostocie
Recenzja rodzica

Genialna w swojej prostocie

Książka: A każdy widział kota
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Robinson Crusoe  Opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Daniela Defoe

Robinson Crusoe Opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Daniela Defoe

Nagroda DOBRE STRONY
Nagroda DOBRE STRONY »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Koniec świata nr 13

Koniec świata nr 13

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Czarne jeziora

Czarne jeziora

Nagroda DOBRE STRONY
Nagroda DOBRE STRONY »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018